Uroczystość w Dolince Szwajcarskiej

19.09.22r. nieopodal ambasady Węgier odbyła się niezwykła uroczystość z ceremoniałem wojskowym. Przed pomnikiem H. Sławika i J. Antalla zgromadzili się kombatanci i rodziny polskich żydów oraz zaproszeni goście- wśród nich także delegacja naszej szkoły – SP nr 12.

83 lata temu władze Węgier podjęły decyzję o otwarciu granic przed cywilami i uchodźcami z Polski – tym sposobem na terenie tego przyjaznego państwa mogło się schronić ponad 5 tysięcy polskich żydów. To wspaniały gest ze strony naszych sprzymierzeńców podczas II wojny światowej.

Wszyscy zgromadzeni w Dolince Szwajcarskiej goście mogli posłuchać ciekawej historii ocalonych, oddać hołd bohaterom. Uroczystość zakończyło złożenie kolorowych wieńców przed pomnikiem Sławika i Antalla, będących wyrazem wdzięczności i trwającej po dziś dzień przyjaźni polsko – węgierskiej.