Uroczyste wręczenie certyfikatu LabelFrancÉducation, 08.11.2019

„Dwunastka” z Górnośląskiej wyróżniona certyfikatem LabelFrancÉducation

Szkoła Podstawowa nr 12 im. Powstańców Śląskich przy ul. Górnośląskiej 45 w Warszawie otrzymała z rąk francuskiego ambasadora prestiżowy certyfikat Label FrancÉducation. Jest on przyznawany szkołom prowadzącym oddziały dwujęzyczne z wiodącym językiem francuskim i promującym kulturę Francji. Placówka została wyróżniona za swoje wieloletnie osiągnięcia w nauczaniu języka francuskiego przez francuskie Ministerstwo Europy i Spraw Zagranicznych. Uroczystość nadania certyfikatu odbyła się w piątek 8 listopada br. z udziałem uczniów, nauczycieli i reprezentantów całej społeczności szkolnej „Dwunastki”. Wyróżnienie na ręce pani dyrektor Iwony Stępniak złożył ambasador Republiki Francuskiej Pan Frédéric Billet w obecności wiceprezydent m. st. Warszawy, pani Renaty Kaznowskiej oraz burmistrza Dzielnicy Śródmieście, pana Aleksandra Ferensa i jego zastępcy, pana Pawła Martofla.

Certyfikat LabelFrancÉducation został ustanowiony w 2012 r. Przyznaje go francuskie Ministerstwo Europy i Spraw Zagranicznych (MEAE) za pośrednictwem Agencji ds. Nauczania Języka Francuskiego Zagranicą (AEFE). To wyróżnienie otrzymują szkoły podstawowe i średnie nauczające języka francuskiego na najwyższym poziomie. Do chwili obecnej uzyskało go niespełna 400 szkół w 59 krajach, w tym 9 w Polsce.

Wręczenie certyfikatu było jednym z pierwszych publicznych wystąpień nowego Ambasadora. Pan Frédéric Billet rozpoczął swoją misję w Warszawie pod koniec października br. Ambasador Billet sprawił uczestnikom uroczystości ogromną niespodziankę, przemawiając do nich w języku polskim. W imieniu organu prowadzącego gratulacje Dyrekcji złożyła pani Wiceprezydent Kaznowska. Przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli kwiaty nauczycielkom-romanistkom w podziękowaniu za ich wytężoną pracę. Język francuski stanowi wizytówkę „Dwunastki” już od niemal 30 lat, czyniąc z niej placówkę wyjątkową na edukacyjnej mapie Śródmieścia. Zdobycie certyfikatu LabelFrancÉducation to tylko jedno z wielu działań podejmowanych w tej dziedzinie. Obecnie trwają przygotowania do organizacji jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Języka Francuskiego.

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI Z UROCZYSTOŚCI 

List gratulacyjny Prezydenta m.st. Warszawy: