Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych u nas

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zawsze obfituje w wydarzenia. To prawdziwe święto biblioteki! Kiedyś Dzień Bibliotek, teraz – Miesiąc! Można zrobić więcej! W tym roku zaproponowaliśmy naszym czytelnikom kilka form zachęcających do czytania, poszukiwania informacji, czy po prostu – rozrywki.

Konkurs Czytelniczy Jednego Tytułu to propozycja dla lubiących szybkie akcje. Mamy na myśli akcje czytelnicze! Zaprosiliśmy uczniów do przeczytania jednej książki. Tylko jednej i aż jednej. Wybór padł na tom „Berło” z serii Magiczne Drzewo. Ostatniego dnia października uczestnicy konkursu na przygotowanych kartach pisemnie odpowiadali na pytania dotyczące treści lektury. Musieli również użyć wyobraźni i umiejętności literackich, aby opisać swój udział w wydarzeniach z magicznym berłem w roli głównej.

Inną atrakcją, którą zawsze proponujemy uczniom z okazji MMBSz to konkurs „Cogito ergo sum”.
W tym roku to już IX edycja, za każdym razem o innej tematyce. Tym razem konkurs nosił tytuł „A moje imię to…?!” Pytania dotyczyły nie tylko sławnych osób, ale i pełnych nazw mostów, portów oraz teatrów. Wśród zadań znalazły się również takie z bohaterami literackimi i autorami książek, a nawet mitologią rzymską. Pytaliśmy też o imiona po prostu np. o odmianę, tłumaczenie na inne języki. Były też imiona do rozszyfrowania.

Dla laureatów konkursów bibliotecznych zostały przygotowane dyplomy i nagrody, które zawsze wręczamy podczas apelu, tak aby nasze święto dotarło do szerszego grona odbiorców.

Pani Alicja przygotowała plastyczne rekwizyty do Bibliobudki. Do wyboru było okienko „Lubię książki” oraz „Lubię kryminały”. Dzieci mogły też wybierać nakrycia głowy oraz drobiazgi na patyczkach: serduszka, okulary, oczy z kreskówek, kciuk w górę (dla czytania zawsze). Bibliobudka cieszyła się powodzeniem, czytelnicy chętnie się z nią i w niej fotografowali.

Ważnym wydarzeniem było zorganizowanie kiermaszu książek pod hasłem „Tanie czytanie”. Książki dostępne po złotówce lub dwie pochodziły z darów od rodziców uczniów. Za symboliczną kwotę uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mogli kupić przyjemność czytania i dużo kolorowych obrazków. Zebrana kwota została przeznaczona na nowości do biblioteki szkolnej. Zakupiono 16 książek dla małych i dużych czytelników.

Również w październiku ruszył projekt „Napisz do mnie kilka słów…”, którego celem jest założenie i rozbudowa kolekcji kart pocztowych z całego świata. Biblioteka chce przypomnieć tradycję wysyłania kartek i zasady adresowania przesyłek. Kolekcja będzie służyć celom edukacyjnym i rozrywkowym.
Bardzo się cieszymy, że nasi czytelnicy wzięli udział w proponowanych przez bibliotekę wydarzeniach i zabawach.