TYDZIEŃ FRANKOFONII – podsumowanie wydarzeń

Podczas obchodów Tygodnia Frankofonii w naszej szkole miały miejsce różne atrakcje, w których uczestniczyli uczniowie wszystkich oddziałów od „zerówki” po 8 klasy włącznie.

To właśnie uczniowie klasy 8 dwujęzycznej zaprezentowali swoim młodszym kolegom z klas 0-3 kraje francuskiego obszaru językowego, takie jak: Vanuatu, Senegal, Kamerun, Algieria, Mołdawia, Kongo. W trakcie wspólnych lekcji online, nasi uczniowie usłyszeli mnóstwo ciekawostek o wybranych krajach frankofońskich, o ich kulturze, specjalnościach kulinarnych czy znanych osobach pochodzących z tych krajów.

Lekcje te spotkały się dużym zainteresowaniem i entuzjazmem ze strony dzieci, które zadawały mnóstwo pytań swoim starszym kolegom i koleżankom, którzy te prezentacje przygotowali.

Klasa 8c dwujęzyczna wzięła także udział w wykładzie kulturoznawczym w Instytucie Romanistyki.

W związku z obchodami Frankofonii chętni uczniowie naszej szkoły mieli okazję wzięcia udziału w międzyszkolnym konkursie plastycznym Dis-moi 10 mots, w którym mieli za zadanie zilustrować jedno z dziesięciu słów. Wybrane przez uczestnika konkursu słowo miało być przedstawione w formie wizualnej i graficznej. Patronem konkursu było Francuskie Ministerstwo Kultury we współpracy z Międzynarodową Organizacją Frankofonii.

Uczniowie wykazali się pomysłowością. Czekamy na wyniki ich prac.

Ponadto klasy 4b grupa1, 6a oraz 8c wzięły udział w spektaklu Contes illustrés zorganizowanym przez Instytut Francuski w Warszawie. Uczestnicy przedstawienia usłyszeli 5 baśni po francusku z różnych stron świata. Ewentualną barierę językową przełamywał rysownik, który na bieżąco te baśni ilustrował.

Wśród ponad 100 szkół, Instytut Francuski wytypował 2 placówki, m.in. właśnie SP12, której uczniowie mieli okazję zadawania pytań artystom. Nasi uczniowie poczuli się bardzo wyróżnieni.

Kolejna atrakcją były gry i zabawy interaktywne na platformach Kahoot i Wardwall – przygotowane przez nauczycieli romanistów. Poprzez te ćwiczenia uczniowie utrwalili i wzbogacili słownictwo oraz poszerzyli wiedzę z zakresu krajów francuskiego obszaru językowego.

Clou programu obchodów Tygodnia Frankofonii była odsłona projektu „Poznaj mój kraj – Dyplomaci dla Dwunastki”, w którym dyplomaci Szwajcarii, Senegalu, Mołdawii, Luksemburga i Belgii w nagranych przez siebie filmach przedstawili najważniejsze informacje o swoim kraju. Uczniowie zapoznali się również z filmem przygotowanym przez Rodziców, którzy opowiedzieli dlaczego warto znać i uczyć się języka francuskiego oraz w przyszłości rozważyć m.in. naukę w klasie dwujęzycznej.

Obydwa filmiki spotkały się z ciepłym przyjęciem.

Dziękujemy Wszystkim za udział w tym wydarzeniu i zapraszamy do SP12 za rok na kolejne atrakcje.