Tydzień Bibliotek w Dwunastce

Tydzień Bibliotek to wyjątkowy czas. Zawsze inspirujący i motywujący do działania! W tym roku świętowaliśmy go na różne sposoby, a wszystkie były książkowe i biblioteczne.

Zaczęliśmy 8 maja w środę od akcji “Czy znasz Szkolną Bibliotekę Dwunastki?” Zabawa polegała na wypełnieniu karty zadań o naszej bibliotece. Można było szukać informacji, rozglądać się i korzystać z księgozbioru! Po obliczeniu punktów wiemy, że najlepiej znają bibliotekę: Ida B., kl. 3b, Sonia Ł., kl. 4b, Zoja Ł., kl. 4a, Hanna Ł., kl. 4b, Antonina M., kl. 4b, Jan N., kl. 3a, Aniela Sz., kl. 4b. Gratulujemy!

Od 8 do 17 maja uczniowie klas starszych brali udział w konkursie online na temat bibliotek świata. Pytania były udostępnione na lekcji informatyki oraz w bibliotece na laptopie.  Nie były trudne, odpowiedzi można było znaleźć w Internecie – tutaj większe znaczenie miało skupienie, dociekliwość i cierpliwość. Udział wzięło aż 100 uczniów!!! To wspaniały wynik i jeszcze większa satysfakcja dla zwycięzców! Tytuł Mistrza Wyszukiwania Informacji otrzymują dwie uczennice! Dwie mistrzynie! Karolina K. z kl. 7b oraz Lidia N. z kl. 6a. Gratulujemy!

Każdego dnia w bibliotece proponowaliśmy uczniom zabawy literackie. Uczestnicy szukali wyrazów w słownikach, dopasowywali bohaterów do książek oraz tworzyli tytuły lektur z wykorzystaniem wyrazów bliskoznacznych. Na przykład “Akademia Pana Kleksa” po zmianie to “Szkoła Profesora Plamy”. Świetna zabawa! Oto kilka przykładów. Czy zgadniecie, o jakie tytuły chodzi?

“Magiczne gospodarstwo” – lektura o pingwinach, którą omawia się w młodszych klasach.

“Ciemne nogi” – o letnim harcerskim obozie w Górach Świętokrzyskich.

“Landrynko, ty urwisie” – o słodkim kotku.

“Zagadka czasopisma” – z serii biuro detektywistyczne Lassego i Mai.

Do 21 maja zbieraliśmy artykuły do specjalnego numeru gazetki “TUZINEK” nr 5 o bibliotekach, książkach i wyobraźni. Jak zawsze uczniowie przygotowali artykuły, przeprowadzili ankiety, narysowali wiele rysunków np. przygody książek i wnętrze biblioteki. Gazetka już została opublikowana i wydana w formie papierowej.

W dniach 21-29 maja przeprowadziliśmy we wszystkich klasach Ogólnopolskie Wybory Książek. Uczniowie wypełniali karty do głosowania, wybierali ulubione tytuły. To świetna okazja do poznania gustów czytelniczych naszych uczniów. Najmłodszych i najstarszych. Ciekawe, które tytuły dostaną się na podium w naszej szkole, a które są najpopularniejsze w Polsce? Fascynująca książkowa akcja!!!

Dziękujemy za wspólne biblioteczne świętowanie!