Ogólnopolskie Wybory Książek

   Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek. W maju i czerwcu 2024 r. setki tysięcy uczniów zagłosowało na najciekawsze książki, przeczytane w ciągu ostatnich dwóch lat. To największe w Polsce – i jedno z ważniejszych badań czytelniczy ch na świecie. Organizatorom zależało na rzetelnym zapisaniu wyników, bez cenzury – i przedstawieniu tytułów, które zdobyły więcej niż jeden głos. To świetna okazja do promowania czytelnictwa bez przymusu.
    W naszej szkole głosowanie odbyło się w dniach 21-28 maja na godzinach wychowawczych. W klasach 1-3 uczniowie wskazali 162 książki, w klasach 4-6 było 154 tytułów, a klasy najstarsze 7-8 wymieniły 103 książki. Akcja świetnie promowała czytelnictwo i pokazała, że uczniowie czytają! Czy wszystkie książki są wartościowe? Czy każda uczy czegoś dobrego? Czy kształtuje wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka? Niektóre tytuły wymienione przez uczniów świadczą o tym, że jest potrzeba przeprowadzenia lekcji historii o II wojnie światowej i jej okrucieństwach.
   Wiele tytułów, nawet tych z jednym głosem – nie ujętych w rankingu – jest dobrą wskazówką dla bibliotekarzy, co warto kupić dla biblioteki.
   W każdej grupie wiekowej znalazł się Harry Potter, w klasach 1-3 i 4-6 wygrał Dziennik Cwaniaczka. Szczegóły wyników pod tym linkiem:
https://wyboryksiazek.pl/sprawozdanie/Szkola-Podstawowa-nr-12-im-Powstancow-Slaskich-w-Warszawie/30e8e84e-f38c-4ed3-9488-432ee92d17fe