Relacja z filmu „Twój Vincent”

     Dnia 2 marca, razem z klasą 7c, wybraliśy się do kina Muranów, aby obejrzeć film „Twój Vincent”.

Został on wyreżyserowany przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana. Produkcja dotyczy życia Vincenta Van Gogha- jednego z najbardziej rozpoznawalnych malarzy postimpresjonistycznych, którego obrazy są znane na całym świecie. Film utrzymany jest w konwencji filmu detektywistycznego, główny  bohater,  młody mężczyzna- Armand Roulin próbuje rozwikłać zagadkę dziwnego życia malarza, a przede wszystkim jego tajemniczej śmierci.

     Uważam, że ten film jest wybitny. To pierwsza, pełnometrażowa, animowana produkcja, zrealizowana techniką malarską. Przez 7 lat, blisko 100 artystów malowało każdą klatkę filmu, wykorzystując założenia impresjonistów i stosując tzw. dywizjonizm (sposób malowania obrazu, który polega na nakładaniu na płótno barwnych plam)

    Wielbiciele kina mogliby się obawiać tego, że film animowany nie jest w stanie pokazać prawdziwych emocji. Nic bardziej mylnego- twórcy, chcąc obalić stereotypy na temat Vincenta, pokazali, że malarz nie był wariatem odcinającym sobie ucho, tylko geniuszem, samotnym, wrażliwym introwertykiem, człowiekiem, który czuł i przeżywał wszystko intensywniej od innych.

     Widz, wychodząc z kina nie pozostaje obojętny. Zastanawia się nad trudnym losem artysty, który zwykle za życia jest odrzucany, nierozumiany, a doceniany dopiero po śmierci.

    Polecam wszystkim obejrzenie tego filmu, tym bardziej, że doceniła go publiczność na całym świecie- otrzymał wiele nagród, a wśród nich tę dla filmowca najważniejszą- nominację do Oscara.                                 

Zofia Konopka 7c