Tydzień Wiedzy o Mózgu

W dniach 13-17 marca obchodziliśmy Tydzień Wiedzy o Mózgu. Z tej okazji przygotowaliśmy dla uczniów różne atrakcje. Każdego dnia na szkolnych korytarzach pojawiały się krótkie graficzne informacje dotyczące dbania o mózg oraz zadania do wykonania! Uczniowie klas siódmych przygotowali plakaty ilustrujące funkcje tego ważnego organu, które zostały zaprezentowane w holu szkoły.

15 marca zaprosiliśmy uczniów klas 1-3 do szkolnej biblioteki, a 17 marca uczniów klas 4-6. Na przerwach i wybranych lekcjach uczniowie realizowali różne aktywności. Uczestnicy obejrzeli filmy edukacyjne, rozwiązali zadania rysunkowe, a używając tylko zmysłu dotyku rozpoznawali przedmioty ukryte w worku. Umysły musiały się wysilić szczególnie przy złudzeniach optycznych, które wywołały entuzjazm i niedowierzanie! Uczniowie wzięli udział w ćwiczeniach ruchowych i oddechowych, a także bardzo wesołej części obchodów – śmiechoterapii. Pomogły nam w tym czasopisma i zawarte w nich żarciki! W technice kolażu zostały stworzone prace przedstawiające papierowe talerze ze zdrowym jedzeniem odżywiającym mózg. Były kolorowanki, zadania logiczne oraz puzzle, czyli to, co mózgi lubią najbardziej! Integralną częścią obchodów stanowiła wystawa książek o mózgu i pięciu zmysłach oraz kalafior. Tak! Prawdziwy kalafior! Wzbudzał wielkie zainteresowanie! Każdy chciał go dotknąć, wyczuć nierówności pod palcami, wziąć do ręki i poczuć jego ciężar! Kalafior kształtem i wagą przypomina mózg dorosłego człowieka!

W czasie podsumowania obchodów udostępniliśmy dla chętnych grę komputerową, stworzoną specjalnie na tę okazję przez Adriana z kl. 8a.
W grze liczyła się szybkość i spostrzegawczość oraz wiedza na temat odżywiania mózgu. Pomarańcze czy chipsy? Ryba czy popularny słodki napój? Wszyscy mogli się poczęstować orzechami włoskimi, które nie tylko działają odżywczo na mózg, ale …. są w kształcie mózgu!

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział!

Zespół bibliotekarzy i specjalistów szkolnych.