Przemówienie Ambasadora Francji w SP 12

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,

Na wstępie chciałbym podziękować Państwu za zaproszenie i ciepłe przyjęcie.

Bardzo się cieszę, że Ambasada Francji sąsiaduje ze szkołą podstawową numer 12, której uczniowie uczą się języka francuskiego. Można powiedzieć, że tylko ulica Jazdów nas dzieli, a język francuski nas łączy.

Dzisiejszy dzień jest niezwykły dla szkoły i jest to ważne wydarzenie, ponieważ mogę przekazać waszej szkole symboliczną plakietkę France Education.

Dzisiaj szkoła wyróżnia się spośród innych i jest to wielki sukces:
- Pani Dyrektor
- nauczycieli
- uczniów
Jest to sukces zbiorowy!

Pragnę serdecznie pogratulować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu:
- Pani Dyrektor za podjęcie decyzji o nauczaniu języka francuskiego w tej szkole
- Nauczycielom za wysoki poziom nauczania
- Uczniom za sumienną pracę

Label France Education to znak jakości, przyznawany przez francuski MSZ zagranicznym szkołom, które postawiły na nauczanie języka francuskiego oraz na prowadzenie części zajęć z francuskim jako językiem wykładowym.

Dwunastka, poza tym, że ma sekcję dwujęzyczną jest też jedyną szkołą podstawową w Polsce, w której francuski jest pierwszym językiem obcym. Chciałbym pogratulować wam tego wyboru.

To dobry wybór, ponieważ znajomość języka francuskiego otwiera drzwi do świata kultury, do rynku pracy i biznesu, do podróżowania. To jest niezbędny atut, gdyż w dobie internetu sama znajomość angielskiego nie wystarcza. Potrzebujemy zarówno języka Szekspira jak i języka Moliera żeby znaleźć dobrą pracę albo serfować po Internecie.

Przyznaję, że język francuski nie należy do najłatwiejszych języków na świecie, ale nie warto wyolbrzymiać jego trudności. Jeżeli używa się go codziennie, to jest całkiem przystępny. Oprócz tego, w procesie nauki języka obcego przychodzą momenty zastoju, kiedy brakuje pasji. Wtedy proponuję, aby uczniowie przypomnieli sobie Ambasadora Francji, który boryka się z gramatyką języka polskiego, wkłada dużo wysiłku, aby nauczyć się poprawnej wymowy i odmiany słów.
Mam nadzieję, że ta myśl będzie wam pomocna.

Bardzo się cieszę, że mogę być tu dziś z wami. Nie chcę was dłużej odciągać od zajęć, żeby wasi nauczyciele nie mieli mi tego za złe, bo więcej mnie już nie zaproszą (żartuję).

Teraz przekażę certyfikat Label France Education waszej Pani dyrektor.

Frédéric Billet, Ambasador Republiki Francuskiej w Polsce

źródło: https://pl.ambafrance.org/Przyznanie-LabelFrancEducation-SP-12-w-Warszawie