Konkurs biblioteczny – podsumowanie

Podsumowanie bibliotecznego konkursu o KOMIKSACH 

Konkurs “Cogito ergo sum” to już tradycja w naszej bibliotece. Organizujemy go od trzynastu lat! Za każdym razem dotyczy innej dziedziny wiedzy. Uczestnicy poznawali m.in.: Warszawę, patronów roku 2023, skróty, ciekawostki ze świata literatury. Tym razem przewodnim tematem były ulubione przez wszystkich KOMIKSY!

Konkurs rozpoczął się 9 października i trwał przez osiem tygodni. W każdy poniedziałek uczniowie odbierali karty pracy z czterema zadaniami i w ciągu siedmiu dni oddawali je z odpowiedziami. Przedstawiliśmy bohaterów komiksów i ich twórców. Uczniowie nauczyli się szukać informacji i znajdować te właściwe. To nie jest łatwe! Gąszcz informacji potrafi być pełen nieścisłości, a nawet błędów! Uczestnicy wiedzą już, jakie komiksy są w bibliotece i gdzie się znajdują. Przypomnieli sobie leniwego słodkiego kota Garfielda, a także dawnego harcerza z Warszawy – Kwapiszona. Uczniowie wymyślali tekstów do dymków, łączyli francuskie tytuły przygód Tintina z ich polskimi odpowiednikami. Utrwalili też kilka słów wprost z Dzikiego Zachodu. Uzupełniali mapy, szukali łacińskich sentencji oraz rozwiązywali zagadki matematyczne.

Wśród zadań było zaprojektowanie sprzętu latającego dla Tytusa, Romka i A’Tomka.

Powstały m.in.: odkurzaczolot, pralkolot, czajnikolot, miskolot, szczotkolot, kopertolot. Oj, dużo mamy propozycji. Wszystkie przedstawimy w grudniowym numerze “Tuzinka”.

Bardzo nam się podobał książkolot autorstwa Tosi M. z kl. 4b. Przydałby się nam jako służbowy sprzęt w bibliotece. Moglibyśmy polecieć nim po nowe książki, zabrać uczniów do ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej… poczytać!

W konkursie wzięło udział 27 uczniów z kl. 4-8. Zadań do zrobienia było 32, po 4 na każdej z kart. Wkrótce wręczymy dyplomy i nagrody! Serdecznie dziękujemy uczestnikom i gratulujemy laureatom!

Wyniki:
I miejsce:
Tonia G., kl. 7b
Zofia G., kl. 6a
Apolonia K., kl. 5b
Marianna M., kl. 5a

II miejsce:
Hanna Ł., kl. 4b
Emilia P., kl. 4b

III miejsce:
Maria D., kl. 4a
Michalina K., kl. 4b
Sonia Ł., kl. 4b