Kolejny sukces młodego fizyka z SP12!

Uczeń klasy 8b – Stanisław Czarnek – dostał się do finału prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu Fizyczne Ścieżki. W konkursie tym, organizowanym przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, poprzeczka zawieszona jest niezwykle wysoko. Uczniowie szkół podstawowych tworzą prace w ramach jednej z trzech kategorii: eseju, pracy naukowej i pokazu zjawiska fizycznego. Są one oceniane przez zespół uczonych z największych jednostek naukowych z całego kraju. To właśnie w ramach tej trzeciej kategorii powstała praca Stasia, który skonstruował własną rakietę wybudowaną z materiałów codziennego użytku nazwaną roboczo Sawa1. Prace nad projektem trwały od października 2020 do końca stycznia 2021, a ich rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania. Rakieta podczas startu rozpędziła się do prędkości 113 m/s osiągając wysokość 440 m. W trakcie lądowania, niestety, jeden z mechanizmów zawiódł i konstrukcja uległa uszkodzeniu. Stasiu wyciągnął z tego wnioski na przyszłość i stworzył plany nowych, ulepszonych modeli. Cały proces opisał, udokumentował odpowiednimi filmami i schematami tłumacząc prawa fizyki potrzebne mu do startu i wysłał na konkurs – jak widać – z ogromnym powodzeniem. Finał konkursu odbędzie się pod koniec kwietnia – trzymajmy kciuki za naszego młodego konstruktora!

 Opiekunem naukowym pracy była pani Ewelina Kędzierska – nauczyciel fizyki.