Blog Sowy Mądrej Głowy

Lampa Alicja

Co słychać?

19 września 2017 r. – Konkursy, projekty edukacyjne, lekcje i akcje

Przygotowujemy dla Was mnóstwo konkursów, projektów edukacyjnych, planujemy lekcje i akcje! Najważniejsze, żebyście chcieli czytać, Drodzy Czytelnicy i wziąć udział w tych atrakcjach!

Liczymy na Was! Możecie poprzez zabawę wiele się nauczyć, a i szanse na nagrody są duże! Czy to nie wspaniała wiadomość?

Będzie coś dla tych, którzy chcą szukać informacji w różnych źródłach!

Będzie coś dla tych, którzy kochają czytać i konkursy czytelnicze to jest to, co lubią najbardziej!

Będzie coś dla tych, którzy potrafią malować i rysować!

Będzie coś dla tych, którzy pięknie czytają dla siebie i dla innych!

Będzie coś dla tych, którzy lubią pisać listy!

Już dziś zapraszamy do udziału!

Wszelkie informacje na temat bieżących wydarzeń bibliotecznych znajdują się na tablicy przed czytelnią! 

 

13 września 2017 r. – Mobilna biblioteka
Jak zauważyliście biblioteka w nowym miejscu jeszcze nie jest otwarta. Pani Alicja – bibliotekarka czeka na was w małej świetlicy! Pewnie wszyscy wiedzą, gdzie się mieści mała świetlica! Większość uczniów korzystała z niej podczas zajęć świetlicowych!

Właśnie tu, małej świetlicy składowane były wszystkie podręczniki i stąd też były wydawane dla uczniów i ich rodziców. Tutaj też znajduje się komputer z programem MOL, w którym udostępniane są zbiory. Ostatnio pojawiły się tutaj obowiązkowe lektury, tak aby każdy, kto chce już czytać – miał tę możliwość! Nie jest łatwo, ale … będzie pięknie, dlatego warto czekać!

Można powiedzieć, że biblioteka stała się mobilna! Księgozbiór wędruje, zmienia miejsce, dostosowuje się do sytuacji, szuka wyjścia i drogi do Czytelnika! To najważniejsze!

Zapraszamy!

 

8 września 2017 r. – Podręczniki!
Jeżeli ktoś z Was zauważył stosy kartonów w holu szkoły, to …. może domyślił się, że muszą się tam znajdować podręczniki. Jak rozwiązać tę zagadkę?! Kartony były oklejone taśmą z dobrze Wam znaną nazwą wydawnictwa i to mogła być pierwsza podpowiedź! Druga – że tych kartonów było bardzo dużo! Piętrzyły się w holu, potem w małej świetlicy. Wyglądały jak kartonowe miasto pełne wieżowców i labiryntów pośród budowli! Wszystkie podręczniki zostały wpisane do rejestru i teraz zaczynamy ich wypożyczanie dla uczniów! Dla Was, Kochani!

Wszystko po to, abyście mogli poznać literaturę polską, dzieła wielkich mistrzów malarstwa, neutrony i protony, prawo Archimedesa, czasy Wielkiej Emigracji, budowę i działanie serca człowieka oraz wpływ walorów przyrodniczych i kulturowych na rozwój turystyki! To tylko kilka przykładów, podręczniki są pełne ciekawostek i wiadomości o otaczającym nas świecie!

W tą fascynującą podróż musicie się wybrać z przewodnikiem… podręcznikiem!

Powodzenia!

 

4 września 2017 r. – Zaczynamy!!!
Dzień dobry!
Spotykamy się ponownie! Pełni wrażeń i wspomnień wakacyjnych. A tu wrzesień i … do nauki, do pracy czas! Książki czekają na Was z utęsknieniem, ale… muszą się uzbroić w cierpliwość! Czytelnicy również! Biblioteka zmienia miejsce! Już jest pięknie, ale … trzeba będzie poczekać jeszcze trochę! Wtedy wszystkich zaprosimy i będziemy podziwiać inne, nowe, świeże, zmodernizowane, unowocześnione miejsce dla biblioteki! 

Tymczasem księgozbiór biblioteki spędził wakacje w kartonach. Można powiedzieć, że biblioteka żyje na walizkach, a to oznacza, że wciąż podróżuje, nie ma czasu,  przepakowuje walizki i rusza znów w podróż! Wierzymy, że wkrótce książki znajdą się na bibliotecznych regałach i jak odpoczną, to opowiedzą nam o tej podróży!

 
2czerwca 2017 r. – Wakacje z … książką!!!
Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy wspaniałych wakacji!

Niech będą słoneczne, długie, ciekawe, ekscytujące, edukacyjne i pełne relaksu! Przede wszystkim niech będą KSIĄŻKOWE!!! 

Książkę można zabrać ze sobą wszędzie i czytać, czytać, czytać….

Z naszej ankiety, która została przeprowadzona przez Lenę i Magdę z 5a wynika, że książki można czytać w parku, na plaży, w ogrodzie, na huśtawce, na działce, w kawiarni i na balkonie! Można też leżąc na dywanie, na kanapie, na trawie! Jeśli czas się dłuży to i w autobusie, w tramwaju, w metrze i w pociągu. I pamiętajcie “Książka nie płaci za bilet!” 🙂

Spełniajmy swoje marzenia książkowe i widzimy się za chwilę!

  

P.S. We wrześniu spotykamy się w nowej odmienionej Krainie Książek! A to ciekawe 🙂

 

22 czerwca 2017 r. – Już jutro!!!
To już jutro!
Spotykamy się w sali gimnastycznej, żeby podsumować cały rok szkolny. Będziemy Wam gratulować wspaniałych wyników w nauce, osiągnięć sportowych i artystycznych, udziału w licznych konkursach oraz nagród!!! 

Wszystkich naszych Czytelników pozdrawiamy i dziękujemy za liczne odwiedziny w tym roku!

Ewa z klasy 3b wypożyczyła najwięcej książek ze wszystkich uczniów! Brawo, Ewa!!! 

Podajmy kilka liczb: 

– uczniowie wypożyczyli 3 979 książek;

– wypożyczalnię odwiedziło 5 377 osób;

– z czytelni skorzystało 6 210 uczniów.

 

 

1 czerwca 2017 r. – Akcja Masowego Czytania
1 czerwca wzięliśmy udział w Akcji Masowego Czytania “Jak nie czytam, jak czytam!” Tego dnia dzieci w całej Polsce o godzinie 10 zajmowały się czytaniem i tym samym pracowały na rzecz ustanowienia nowego rekordu masowego czytania. Rok temu rekord liczby czytających w jednym czasie wyniósł ponad 430 tys. uczestników. Nasi uczniowie również czytali (a najmłodsi słuchali) w salach lekcyjnych oraz w świetlicy. A na lekcji francuskiego oczywiście po francusku!!! Nasz wkład w akcję to 98 czytających uczniów. Reszta społeczności szkolnej świętowała Dzień Dziecka w kinie, teatrze, w parku i na lodach!!!
Z ochotą weźmiemy udział w kolejnej takiej akcji!
Organizatorem akcji jest redakcja czasopisma “Biblioteka w Szkole”.
      

 

 
30 maja 2017 r. – Gazetka szkolna TUZINEK wydanie specjalne!
Wydaliśmy piąty (ostatni) numer naszej gazetki TUZINEK w tym roku szkolnym. Jest to wydanie specjalne, bo mówi o czymś ważnym. O czytaniu! W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek realizowaliśmy projekt “Z książką nad Wisłą”, o czym przeczytacie na łamach gazetki. Kto rysował miasto Ryn, przyklejał żaglówki, żaby, ryby i rybitwy na naszą malowaną rzekę w czytelni, kto szukał geograficznych haseł w encyklopedii, zdobywał naklejki i przygotowywał kartki dla bibliotek, ten wie o co chodzi!

Maj to wspaniały miesiąc! Tydzień Bibliotek, Noc Muzeów, Warszawskie Targi Książki! Ile ciekawych wydarzeń kulturalnych! Warto pójść, obejrzeć, dowiedzieć się i posłuchać! Warto rozwijać swoje zainteresowania! Nade wszystko warto czytać. Pamiętajcie o tym w czasie wakacji. Książkę można zabrać wszędzie!

P.S. A teraz niespodzianka! We wrześniu spotkamy się w nowej, odmienionej Krainie Książek. A to ciekawe 🙂

Gazetkę można otrzymać w bibliotece szkolnej lub przeczytać na stronie naszej szkoły. Oto link:

https://sp12.edupage.org/files/Tuzinek5_32internet.pdf

 

23 maja 2017 r. – Wielka Zbiórka Książek

Z ochotą i dużym zaangażowaniem wzięliśmy udział w Wielkiej Zbiórce Książek, organizowanej przez Fundację Zaczytani.org. Wraz z Samorządem Szkolnym zbieraliśmy książki, które pozwolą na stworzenie bibliotek w placówkach medycznych. Mali i duzi pacjenci będą mogli poczytać i przenieść się w magiczny świat literatury w czasie pobytu w szpitalu. Dziękujemy serdecznie wszystkim! Zebraliśmy 212 książek! 🙂 Czyli dwieście książek i jeszcze tuzin! 

Serdecznie dziękujemy w imieniu Fundacji!

Macie wielkie serca! <3

 

16 maja 2017 r. – Tydzień Bibliotek – podsumowanie!

Obchody Tygodnia Bibliotek oraz Rok Rzeki Wisły stały się świetną okazją do stworzenia i zrealizowania projektu edukacyjnego pt. “Z książką nad Wisłą”. Uczniowie przygotwali plakaty oraz karteczki z cytatami i zachętą do czytania dla całej społeczności szkolnej. Wśród założeń projektu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, motywowanie do działania, pogłębienie wiedzy na temat geografii oraz zaproszenie do biblioteki szkolnej. 

Lubimy świętować z innymi, dlatego nie zapomnieliśmy o innych bibliotekach! Wysłaśliśmy życzenia na samodzielnie przygotwanych kartkach z motywem rzeki i książek. W tym roku uhonorowaliśmy 5 bibliotek szkolnych, które znajdują się w miastach nad rzeką Wisłą. Rok Rzeki Wisły zobowiązuje! Pozdrowiliśmy też Bibliotekę Publiczną nr 44, do której chodzimy z klasami na zajęcia. Dla zparzyjaźnionej biblioteki szkolnej w Rynie udało nam się wymyślić niespodziankę! Czytelnicy narysowali zabytki miasta Ryn tworząc piękne pocztówki! Dołączyliśmy je do kartki z życzeniami. Lubimy takie akcje pełen pozytywnych emocji.

  

Tradycją już stało się w naszej bibliotece wyszukiwanie zadanych przez panią bibliotekarkę wyrazów w encyklopedii lub słowniku. Wszyscy chętnie szukali, nawet kilka razy – zdobywając naklejki promujące czytanie. W tym roku wyszukiwaliśmy hasła wEncyklopedii PWN Geografia. Była to też okazja do rozmowy o pięknych miejscach w Polsce i nie tylko. Kto chce jechać do Sandomierza?

W czwartek 11 maja bawiliśmy się w pobicie rekordu wypożyczeń jednego dnia. Rok temu podobna akcja przyniosła efekt w postaci 88 wypożyczonych książek. W tym roku udało nam się ustanowić nowy rekord – 105 książek!!! Za rok może być naprawdę trudno!

Na obchody Tygodnia Bibliotek zaprosiliśmy do czytelni rzekę Wisłę! Przez trzy dni uczniowie brali udział w akcji rysunkowej “Wisła w bibliotece”. Losowali karteczki z zadaniami i rysowali zwierzęta żyjące nad Wisłą, a także żaglówki i kajaki, a potem naklejali je w dowolnym miejscu namalowanej rzeki. Czytelnicy lubią rysować, dlatego nasza rzeka bardzo szybko nabrała życia.

  

Rozwiązywaliśmy też wspólnie dużą krzyżówkę w czytelni. Korzystaliśmy przy tym z własnej wiedz, ale również z informacji zawartych w książkach.

Przez cały tydzień redaktorzy przygotowywali materiały do szkolnej gazetki TUZINEK. Numer specjalny o czytaniu już się ukazał! Również w wersji elektronicznej. 

Tydzień Bibliotek stał się również świetną okazją do podsumowania konkursów organizowanych przez naszą bibliotekę. Wyłoniliśmy laureatów konkursu plastycznego dla klas młodszych na zakładkę do książki. Zaprezentowaliśmy prace uczestników konkursu fotogfaricznego “Książka mój przyjaciel” dla klas starszych.

Tydzień Bibliotek to wielkie święto nawet dla małe szkolnej biblioteki. Cieszymy się, że wszystkie zadania udało nam się zrealizować! A do biblioteki zapraszamy z okazji i bez okazji!

Zawsze!!! Toujours!!!

 

9 maja 2017 r. – Tydzień Bibliotek trwa!
Biblioteki też mają swoje święto! I nie jest to jeden dzień! Od 8 do 15 maja świętują biblioteki szkolne, publiczne a także narodowe! Biblioteki wyższych uczelni również. Na pewno świętuje Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego w skrócie BUW, słynąca z ogrodów na dachu!

Jak świętować? Na wszelkie sposoby!!!

W naszej szkolnej bibliotece realizujemy wiele zadań, a wszystkie wchodzą w założenia projektu edukacyjnego “Z książką nad Wisłą”. Łączymy w ten sposób Tydzień Bibliotek z obchodami Roku Rzeki Wisły. 

Uczniowie tworzyli plakaty informujące o obchodach, przygotowali wystawę książek o Wiśle, rozdawali karteczki z pozdrowieniami dla Czytelników małych i dużych, a trzy osoby wylosowały lizaki! Ci, którzy lubią rysować tworzą pocztówki z  miastem Ryn. Mamy tam zaprzyjaźnioną bibliotekę szkolną. Ale ciiiiiisza! To jest niespodzianka! Szykujemy też kartki dla innych naszych sympatycznych bibliotek. Duża krzyżówka w czytelni została w całości rozwiązana przez odwiedzających bibliotekę. Przygotowujemy się do wydania specjalnego numeru TUZINKA. W całości będzie poświęcony czytaniu i książkom! Szukamy “rzeki”, “Wisły”, “zorzy polarnej”, “gliny” i innych wyrazów w Encyklopedii PWN Geografia. Za wszystkie aktywności rozdajemy naklejki z sympatycznymi czytającymi zwierzakami! Przed nami próba pobicia rekordu liczby wypożyczeń jednego dnia! To w czwartek! Płynie już przez czytelnię ogromna rzeka Wisła…… będziemy realizować zadania związane z nią! Tak! Od czwartku właśnie! Przygotujemy też  pokonkursową wystawę prac – fotografie i zakładki!

Serdecznie zapraszamy do świętowania…. przez działania!!!! Z NAMI 🙂

 
4 maja 2017 r. – Żabka Gaja
Lubicie otrzymywać listy? Pani Alicja baaaaaaardzo! Lubi pisać, ale jeszcze bardziej czytać!!! I tu wspaniała wiadomość, dziś rano o godzinie 10 w bibliotece, po otwarciu drzwi… pani Alicja znalazła list! To było totalne zaskoczenie! Jakby słońce nagle zaświeciło przez okna czytelni. A to list od Gai O. Leżał zwyczajnie na podłodze, pięknie przemawiał znajomym pismem pisanym piórem! A także żabim śpiewem sympatycznej przedstawicielki płaziego rodu!  Kartka nie była w kopercie, po prostu przemówiła otwartym tekstem! 🙂

Gaju! Serdecznie Cię pozdrawiamy z biblioteki szkolnej! Dołączają Sowy i dwie Żaby wprost z biurka pani Alicji!!!

P.S. Dla niezorientowanych w sytuacji wyjaśniamy, że Gaja jest absolwentką naszej szkoły i Czytelniczką naszej biblioteki! Musiała być gdzieś w szkole, może na zbiórce harcerskiej…. i tak miło nas pozdrowiła wrzucając list przez szparę pod drzwiami! Teraz już wszyscy wiedzą, że… Pani Alicja i Gaja lubią nie tylko książki, ale i żaby!!! 

P.S. dla Gai – Podczas obchodów Tygodnia Bibliotek będziemy rozdawać naklejki z czytającymi Żabami. Odłożymy dla Ciebie 🙂 Takich nie masz na pewno!!!

 

27 kwietnia 2017 r. – Woda w bibliotece
Woda w bibliotece!!! Co czujecie w takiej chwili, kiedy połączymy – na szczęście tylko w wyobraźni – wodę i … książki??? To byłaby KATASTROFA!!! 

To taki żart… choć nie do końca, bo w bibliotece pojawiła się woda naprawdę! W kubeczku towarzyszącym farbom…. ale też na papierze… i nawet jak już farby wyschły, to woda w bibliotece została, bo … to była malowana rzeka Wisła! Rzeka jak… malowana….

Koniec zagadek i domysłów! W bibliotece gościmy rzekę Wisłę! Choć woda w kubeczku pochodziła prosto z kranu, a nie z rzeki. Co robi Wisła w naszej szkole? Płynie do nas na majowy czas! Przygotowujemy ciekawe akcje, w szkolnej czytelni będziemy bawić się i poznawać Wisłę! Do tego właśnie celu dziś pani Alicja używała wody…. tworząc wodę… trochę to pokręcone!

Wkrótce Tydzień Bibliotek, który w tym roku łączymy z Rokiem Rzeki Wisły! Przybywajcie licznie! Szczegóły akcji już za chwilę! To dziś zasialiśmy w Was ziarno ciekawości! Wszyscy chcieli wiedzieć, co powstaje na wielkich arkuszach szarego papieru! Teraz to już proste. To  Wisła. Będzie Wam potrzebna do wykonania licznych zadań!

Do zobaczenia… w czytelni… nad Wisłą 🙂

 

12 kwietnia 2017 r. – Wielkanoc
Wesołych Świąt! Kolorowych Pisanek! Wspaniałego Czasu! Joyeuses Pâques!

Pamiętajcie, że książka może pomóc w wielkanocnych przygotowaniach! Szczególnie polecamy “Słodki rok Kuby i Buby” oraz “Dzieciaki gotują”. A dla zaczynających przygodę z czytaniem i lubiących poszukiwania – polecamy małą książeczkę “Maja na tropie jaja”!

 

 

11 kwietnia 2017 r. – Szkolna Gazetka TUZINEK nr 4

Drodzy Tuzinianie i Tuzinianki!

Oto czwarty numer szkolnej gazetki “TUZINEK”! Głowne tematy numeru, które wybraliśmy to rzeka Wisła i literatura. Cały rok 2017 jest Rokiem Rzeki Wisły! Również i my chcemy to zaakcentować. Lubicie pływać po rzece, wygrzewać się na plaży, obserwować ryby, podziwiać i fotografować zachody słońca nad wodą? W tym numerze przeczytacie o tym, jak inni spędzają czas nad wodą oraz z czym kojarzą rzekę Wisłę.

Literatura to przede wszystkim wspaniali pisarze. Wspominamy naszych polskich noblistów! Rozmawiamy o ulubionych książkach, a także… sami wcielamy się w rolę pisarzy i tworzymy teksty! Przeczytajcie koniecznie opowiadania uczniów z kl. 3c i 4b, poznajcie hobby szóstoklasistów. Zwierzaki numeru to Riley i Zula opisane świetnie przez Zoję i Maę. Zapraszamy do czytania!

 1. Przypominamy, że papierową wersję gazetki można otrzymać w bibliotece szkolnej. Z każdego miejsca na kuli ziemskiej dostępna jest nasza gazetka w wersji elektronicznej. Wystarczy na stronie szkoły odnaleźć podstronę “Gazetka szkolna” i tam kliknąć w najnowszy numer gazetki. Zapraszamy! Do czytania, ale też do redagowania kolejnego numeru gazetki!

 

2 kwietnia 2017 r. – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Wszyscy wiedzą, że 2 kwietnia to święto wszystkich książek dla dzieci! W bibliotece podczas zajęć “Kraina Książek” porozmawialiśmy o tym święcie i ustaliliśmy, dlaczego akurat 2 kwietnia został ustanowiony jako to wyjątkowe święto książkowe! Wszystko się wyjaśniło! Bardzo pomogła nam w tym encyklopedia! Dzięki niej dzieci dowiedziały się, kiedy urodził się Andersen, w jakim mieście, jakiej był narodowości oraz ile lat żył! Przypomnieliśmy sobie baśnie napisane przez tego duńskiego pisarza (który był Duńczykiem, chociaż państwo nie nazywa się Dunia, lecz Dania). Wspólnie uznaliśmy, że data urodzin tego baśniopisarza świetnie się nadaje na wyróżnienie! Zatem w jeden dzień można jeść tort i wspominać dobrego Hansa Christiana oraz czytać wszystkie ukochane książki dla dzieci! Poznawać nowych bohaterów lub wspominać tych ukochanych, ulubionych, poznanych kilka lat temu.

Bawiliśmy się tytułami baśni Andersena. Kalambury rysunkowe bardzo się udały! Czasem ilustracja musiała być bardzo zaawansowana, aby tytuł został odgadnięty, a czasem wystarczyło kilka linii. Jeszcze raz dziękujemy Hansowi Christianowi Andersenowi za wspaniały zbiór baśni, jaki nam zostawił!

Zapraszamy do zabawy – poniżej tytuły baśni Andersena w formie rysunków, które możecie spróbować  rozszyfrować!

    

 

31 marca 2017 r. – Poisson d’avril

Pierwszy kwietna w tym roku wypadł w sobotę, dlatego przyjemne święto żarcików “Poisson d’avril” w naszej szkole miało miejsce dzień wcześniej! Lubimy żarty! W takie dni czujemy się dosłownie, jak ryba w wodzie! Papierowe ryby, które dla żartu uczniowie naklejali sobie wzajemnie – według francuskiej tradycji – dotarły również do biblioteki! Cieszymy się! W takie dni język francuski sam wchodzi do głowy! 

A oto słynne przedstawicielki kwietniowych żartów, które dopłynęły aż do Krainy Książek!

 

28 marca 2017 r. – Wiosna w bibliotece c.d.
Wciąż cieszymy się z rozkwitającej zieleni i ze wspaniałego słońca! I choć zima ma bardzo dużo atutów, w tym śnieg i wszystkie zimowe dyscypliny sportu to … trzeba powiedzieć jasno – tęskniliśmy za słońcem! A oto dziś jest! Wspaniałe, wprost z błękitu nieba, puszcza do nas oczko, promieniste, błyszczące, świecące a nawet… troszkę grzejące! Taaaaaaaaaaaaak! Dziś uczciliśmy wiosnę z uczniami klasy 2d. Spotkaliśmy się w szkolnej bibliotece na konkursie. Dzieci pięknie recytowały wiersze na wspomniany już, zielony i słoneczny temat! I teraz wiemy, że wiosna przyszła piechotą, choć niektórzy myśleli, że przyjedzie pociągiem, motocyklem lub przyleci samolotem! Ważne, że już jest!

Na wiosenne spotkanie udaliśmy się również dziś, z klasą 2b do Publicznej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 44! To zaprzyjaźniona z nami biblioteka, która mieści się  na ulicy Górnośląskiej, zupełnie jak nasza Dwunastka! Różnica jest taka, że biblioteka znajduje się na początku ulicy, a nasza szkoła na końcu. Jednak droga jest prosta i łatwo trafić. Z pewnością wybierzemy się jeszcze do tej Krainy Książek. 

Wiosna, wiosna, wiosna… ach, to TY!

 

20 marca 2017 r. – Wiosna w bibliotece
Zielono nam dzisiaj, bo wiosna tuż tuż… Z tej okazji prezentujemy na wystawie przed biblioteką wiersz o wiośnie i książki… w zielonych okładkach! Postanowiliśmy poszukać więcej wiosennego koloru na półkach z książkami. Okazało się, że mamy go dosyć dużo! Soczysta limonka, organiczna oliwka, mocny szmaragd, delikatny seledyn! Ileż mamy odcieni tej wiosny! 

Dziś i jutro wypożyczamy książki w tych odcieniach właśnie! Taki delikatny akcent, że to już czas! Na CO??? Na wiosenne spacery, podziwianie kwiatów, pisanie wierszy i listów, słuchanie śpiewu ptaków, zachwyt nad słońcem, pierwsze piegi na nosie, rozwiane włosy i szalik… w kieszeni! Bo ciepło, coraz cieplej! 

Pierwsza książka, którą wypożyczyliśmy dziś to “O.G.R.Ó.D. czyli Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze”. Druga książka, która wyszła zaraz w ślad za wspomnianym “Ogrodem” to ….”Atlas dzikich kwiatów”. Wszystko, jak widzicie w temacie WIOSNY! Czujecie ją jak nikt!!!

 

11 marca 2017 r. – Dzień Prezentacji Szkoły
Kiedy poznaliśmy już termin Dnia Prezentacji Szkoły, stało się oczywiste, że i biblioteka zaprezentować się musi! Biblioteka szkolna jest integralną częścią szkoły! Nawet w swojej nazwie posiada słówko “szkolna”! Nie istnieje bez uczniów i szkolnego gwaru!

Tego dnia w naszej “Dwunastce” było wiele atrakcji. Występy taneczne i gimnastyczne, origami, pierwsza pomoc, świat pod mikroskopem, język francuski, zajęcia plastyczne, grill, kawiarenka, niespodzianki i ….. zagadki oraz rebusy – w bibliotece! Kraina Książek była odwiedzana przez dzieci, rodziców i naszych absolwentów. Wszyscy chętnie rozwiązywali rebusy oraz zagadki! Wiele osób obejrzało wystawę gazetek szkolnych. Czy wiecie, że wydaliśmy już 30 numerów TUZINKA??? Niektóre można było zabrać na pamiątkę!

Kto nie był, może wpaść do biblioteki po zagadkę lub rebus! Zapraszamy!

 

9 marca 2017 r. – Zapraszamy do współpracy!

W kwietniu chcemy wydać czwarty numer “TUZINKA”. To nasza szkolna gazetka, z której jesteśmy bardzo dumni. Głowne tematy tego numeru to: WISŁA i LITERATURA!

Oczekujemy na: opis rzeki Wisły ze szczególnym uwzględnieniem miast, przez które przepływa; przybliżenie tematu “ROK RZEKI WISŁY 2017”; słówka i rysunki związane z książką (pisarz, powieść, książka, wiersz, papier, biblioteka, księgarnia itp.) do Kącika Francuskiego; krótka historia książki (może być obrazkowa); zdjęcia pt. “Zwierzaki czytają” zrobione Waszym pupilom  z książką lub czasopismem; ciekawostki z życia pisarzy; projekty dekoracji pisankowych; przybliżenie polskich pisarzy uhonorowanych Nagrodą Nobla; krzyżówki, zadania matematyczne, opisy i zdjęcia Waszych zwierzaków do działu ZWIERZAK NUMERU.

Czekamy również na inne Wasze pomysły. Materiały do gazetki można składać osobiście do biblioteki szkolnej lub przesłać na e-mail: biblioteka12sp@interia.pl 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!!!

 

8 marca 2017 r. – Dzień Kobiet w bibliotece

8 marca to równiez święto bohaterek książkowych! Świętuje Matylda, która lubiła czytać. Alicja, która odważnie przeszła Krainę Czarów. Martynka, którą znamy z różnych przygód – lot balonem, szukanie Pufka, czy poznawanie zwierząt. Polyanna, która żyje już swym książkowym życiem ponad 100 lat!!! Uwierzycie? Pierwsze wydanie książki z Polyanną ukazało się w 1913 roku w Wielkiej Brytanii! Jeszcze starsza jest znana wszystkim Ania z Zielonego Wzgórza! Jej przygody ukazały się w Kanadzie w 1908 roku. Możemy powiedzieć, że Ania jest starsza od Polyanny o 5 lat!  Jednak każda z nich przekroczyła już 100 lat! 

Wszyscy lubią szaleństwa Hani Humorek, która raz chce być lekarzem, raz chce ratować świat, innym razem po prostu zostaje gwiazdą! Nie możemy zapomnieć o  Karolci i jej niebieskim koraliku czy magicznym ołówku! To były przygody! Musimy też wymienić McDusię, którą powołała do życia Małgorzata Musierowicz czy Kati, autorstwa Astrid Lindgren, która wciąż podróżuje i cieszy się życiem.

Do naszego zestawu świętujących bohaterek musimy dorzucić koniecznie Nelę – małą reporterkę! Wszyscy ją znają z licznych wypraw. Jej książki są pełne przygód i wrażeń, a przede wszystkim świetnych zdjęć! 

Wszystkie te miłe Dziewczyny znalazły się wraz ze swoimi książkami na wystawie, tuż przed biblioteką! Okazję już znacie. 

 

3 marca 2017 r. – Światowy Dzień Pisarzy
Jak nie świętować w taki dzień??? Gdyby nie pisarze i ich ciężka praca (bo pisanie czasem przychodzi łatwo, a czasem bardzo trudno) nie mielibyśmy książek! A czy widział ktoś kiedyś bibliotekę bez książek? To wtedy zwykła sala, poczekalnia… bez tego szeptu, który czasem można usłyszeć przechodząc koło regału z książkami. To bohaterowie książek próbują zwrócić uwagę Czytelników! Nie wierzycie? Przyjdźcie posłuchać!

Trzeciego marca w piątek odbyła się zabawa w poszukiwanie! Łączyliśmy zapisane na tablicy imiona z nazwiskami naszych dobroczyńców, Pisarzy! Czyż nie czynią nam dobra, pisząc takie wspaniałe, różnorodne, ciekawe książki!? Dlatego nazwaliśmy ich DOBROczyńcami! 🙂 W czytelni było wiele zamieszania. Większość nazwisk została szybko odnaleziona i połączona z imionami. Przy trudniejszych uczniowie szukali podpowiedzi …. w książkach! To najlepsze źródło wiedzy! Aby dzień zapadł dłużej w pamięć – zorganizowaliśmy tematyczną wystawę książek, czasopism oraz zdjęć – tuż przed biblioteką! ZAPRASZAMY!

 

10 lutego 2017 r. – Ferie

Jakich ferii Wam życzyć, Drodzy Czytelnicy?

KSIĄŻKOWYCH!!!

Kiedy po szaleństwach na śniegu, spotkaniach z przyjaciółmi, wycieczkach rodzinnych, wspólnych zdjęciach, posiłkach, żartach i przygodach… siądziecie wieczorem z książką w ręku i pomyślicie “TO BYŁ DOBRY DZIEŃ, A TERAZ POCZYTAM…” To będą udane ferie i książkowe właśnie!

Do zobaczenia!

 
10 lutego 2017 r. – Kochamy Książki

Wkrótce Walentynki! A my, Czytelnicy biblioteki szkolnej od dawna i niezmiennie kochamy książki! W taki dzień możemy ciepło pomyśleć o bohaterach książek, których lubimy, znamy, traktujemy jak dobrych znajomych lub nawet … przyjaciół! Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę książek w czerwonym walentynkowym kolorze! Pamiętajcie! We wtorek czytamy tylko serdeczne książki 🙂

 

9 lutego 2017 r. – Międzynarodowy Dzień Pizzy 🙂
Pizza w bibliotece??? Przecież tyle razy powtarzamy, że w czytelni się nie je!
“Książki i jedzenie – to niedobre połączenie!”
A jednak…. udało się! Dziś, 9 lutego podczas Międzynarodowego Dnia Pizzy udało nam się połączyć w czytelni te dwie rzeczy! Zrobiliśmy …. pizzę książkową! Często się mówi o pożeraniu książek – czyli ich czytaniu! Każdy może zostać takim pożeraczem. 🙂
Nasza pizza to wielka kartka papieru z narysowaną pizzą, podzieloną na osiem kawałków. Każdy kawałek to tematyka książek! Tworzyliśmy pizzę naklejając tytuły książek wylosowane z koszyczka. Każdy kto wylosował dodatek do pizzy musiał zdecydować patrząc na tytuł czy jest to wiersz, komiks, lektura obowiązkowa, tytuł czasopisma, bajka, książka popularno-naukowa, o zwierzętach czy może w języku francuskim! Jeżeli już przypisał do odpowiedniego działu – naklejał na jeden z ośmiu kawałków pyyyyyyyyyszneeeeeej pizzy! Nasza pizza już gotowa do zjedzenia. A jak ją zjeść? “Pożerając” książki!

 

 

8 lutego 2017 r. – TUZINEK nr 3

Tuzinianie i Tuzinianki! Szykujemy dla Was trzeci numer naszej szkolnej gazetki “TUZINEK”! Główne tematy, nad którymi pracowaliście jako redaktorzy  – to wyczekane, zasłużone, zbliżające się już wielkimi krokami, pełne śniegu i atrakcji … FERIEoraz interesująca, nowoczesna, miejska, historyczna … ARCHITEKTURA! W numerze znajdziecie wywiad z uczniami klasy 1a na temat pracy architekta, obejrzycie galerię projektów domów przeznaczonych dla ludzi o różnych zainteresowaniach. Jest w czym wybierać! Poznacie wyniki ankiety dotyczącej najładniejszych budynków Warszawy. Mamy też dla Was zadania do wykonania, w tym…. krzyżówkę matematyczną z hasłem! I wiele, wiele innych atrakcji, które poznacie osobiście czytając wydanie papierowe “TUZINKA”! To już w tym tygodniu!

Poniżej prezentujemy jako zapowiedź – dekoracyjny napis autorstwa Nikoli  z klasy 2c.

Pamiętajcie, że gazetkę możecie też czytać w internecie! Podajemy link do najnowszego numeru:

https://sp12.edupage.org/files/Tuzinek3_30internet.pdf

 

7 lutego 2017 r. – Dinozaury w czytelni
Dziś rano podczas spotkania “Krainy Książek” zajęliśmy się DINOZAURAMI. Bardzo nam w tym pomógł najnowszy numer “Świerszczyka”, który właśnie w całości był poświęcony tym już nieistniejącym gadom. Wszyscy lubią dinozaury! Wielu uczniów było w parkach, gdzie prezentowane są dinozaury naturalnej wielkości! A jeden chłopiec zdradził, że chciałby być w przyszłości paleontologiem! Brawo!

Dinozaury są naprawdę ciekawe! Każdy dziś mógł narysować swojego dinozaura na tablicy! Rysunki przydały nam się do zabawy w zgadywanie “Którego dinozaura mam na myśli?” Poniżej prezentujemy zestaw gadów, który przez cały dzień towarzyszy nam w czytelni!

 

2 lutego 2017 r. – Dzień Pozytywnego Myślenia
Każdy dzień powinien być Dniem Pozytywnego Myślenia. Jednak wiemy, że nie jest to takie proste… Tego, jak i innych rzeczy trzeba się nauczyć! I nie w przysłowiowe pięć minut. Dobrze jest jednak zacząć… zrobić pierwszy krok w stronę pozytywnego nastawienia!

Z okazji tego dnia w bibliotece szkolnej przygotowaliśmy cytaty – z przysłowiami różnych krajów oraz z tekstami podnoszącymi na duchu. Uczennice z klasy 5a i 4c zaangażowane w działalność biblioteki pomogły promować pozytywne myślenie. Chodziły z koszyczkiem pełnym cytatów i częstowały każdego chętnego losami – kolorowymi karteczkami. Każdy otrzymywał również wesołą naklejkę! Cieszymy się, że akcja się udała. Wiele osób nosiło tego dnia naklejkę z uśmiechem! 🙂 I uśmiechało się naprawdę!!! 

 

 

18 stycznia 2017 r. – Lubimy Kubusia Puchatka!

  

18 stycznia zapraszamy wszystkich czytelników do świętowania Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka! Przed biblioteką przygotowaliśmy gazetkę i wystawę KUBUSIOWYCH książek. Ułożyliśmy krzyżówkę dotyczącą książki pt. “Kubuś Puchatek”. To baaaardzo duuuuuża krzyżówka! Wywiesimy ją w czytelni na tablicy i wspólnie rozwiążemy. Będziemy czytać fragmentynajlepszych przygód misia i rozdawać naklejki! Rozłożymy mapę Warszawy i znajdziemy ulicę bohatera książki…. byliście kiedyś na ulicy Kubusia Puchatka???

Będą też kolorowanki z bohaterami. Stworzymy z nich małą galerię, tak aby każdy wiedział, że Kubuś Puchatek dziś świętuje!

W imieniu Kubusia Puchatka zapraszamy do biblioteki szkolnej!!!

  

 

17 stycznia 2017 r. – Wizyta w Bibliotece!
W styczniu wybraliśmy się trzy razy z wizytą do zaprzyjaźnionej Biblioteki Puczlicznej dla Dzieci i Młodzieży nr 44. Biblioteka ma zupełnie podobny adres do naszego szkolnego. Ulica ta sama, a numer …. zamiast 45 to 1! Łatwo zapamiętać! 
W zajęciach kolejno uczystniczyły klasy: 2d, 2c oraz 2a. Dzieci dowiedziały się, czym różni się biblioteka szkolna od publicznej, kto może wypożyczać książki, czy można wypożyczać filmy i czasopisma, ile książek jest w całej bibliotece, jak zapisać się do biblioteki… Uczniowie wzięli udział w wycieczce po bibliotece, był to istny labirynt wśród regałów pełnych książek! Raj dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać, kartkować, oglądać, przeglądać, zgłębiać treść książek!!! Oczywiście było też mnóstwo czasu na oglądanie księgozbioru biblioteki! Największą popularnością cieszyły się książki 3D, albumy o modzie, zwierzętach oraz książki, w których trzeba coś wyszukać.

Cieszymy się z tych wizyt! Następne wczesną wiosną!

 

12 stycznia 2017 r. – “TUZINEK” zaprasza do współpracy

Grudniowy numer szkolnej gazetki “TUZINEK” ukazał się jeszcze w starym roku, towarzyszył nam i gościom, którzy przybyli na spotkanie, znane jako “Choinka na Jazdowie”! Cieszyliśmy się, z tego, że mogliśmy czytać gazetkę, a jeszcze bardziej, że to efekt pracy naszych rąk i umysłów!

A tu już styczeń! Ponieważ planujemy wydać gazetkę szkolną “TUZINEK” nr 3 w lutym, musimy już zaproponować zadania dla naszych redaktorów! Pamiętajcie, że każdy może zrobić coś – namalować, napisać, wymyślić…. 

Główne tematy trzeciego numeru to: FERIE I ARCHITEKTURA!

 • Czekamy na:
 • projekty domów przyszłości wraz z opisami;
 • projekty mebli – fotel do czytania; 
 • słówka francuskie i rysunki związane z architekturą (np. basen, teatr, kino, wieża, zabytek, zamek);
 • Wasze zdjęcia pokazujące ciekawe, dziwne, interesujące zabytki;
 • rysunki zabytków Warszawy (wykonane cienkopisem lub długopisem);
 • ankiety: “Jakie przedmioty w kolorze niebieskim masz w swoim domu?”, “Najładniejszy budynek w Warszawie to… (Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik, Metropolitan…);
 • wywiad z rodzicami, którzy są architektami – co trzeba umieć, czego się trzeba uczyć i gdzie studiować, żeby pracować jako architekt? Co jest fascynującego w tym zawodzie?
 • Nagroda Pritzkera – opis – komu jest przyznawana, w jakiej dziedzinie itp.
 • labirytny, zadania matematyczne, zagadki;
 • opis i zdjęcie Waszych zwierzaków (pies, kot, patyczak, chomik, myszoskoczek, mrówka, itd.);
 • żarciki zimowe;
 • każdy inny temat! 

Prace można wysłać drogą mailową: biblioteka12sp@interia.pl lub osobiście przynieść do biblioteki szkolnej! Redaktorzy do piór! Ołówków, książek i komputerów też!!!

 

05 stycznia 2017 r. – Zima!
Za oknem śnieg! Jest biało, czysto i bardzo zimowo! Cieszymy się! Bo kto lubi zabawy na śniegu, jazdę na saneczkach, nartach i łyżwach…. ten na taką pogodę nie narzeka! Choć trochę szczypie w nosek!
Przed biblioteką z tej okazji prezentujemy książki w zimowych okładkach….
Jakie to są zimowe okładki? Czy książki przebierają się, w zależności od pory roku? 

Nie, zimowe okładki to takie, które są w chłodnych barwach – granatowych, niebieskich, błękitnych, jakby kolor zmrożonej wody, lodu, nieba w mroźny dzień, śniegu w promieniach słońca!

Czytajmy książki w zimowych okładkach 🙂

     

 

22 grudnia 2016 r. 
Wesołych Świąt, pełnych niespodzianek, szczególnie tych książkowych!
Życzymy Wam wiele czasu na czytanie!!! Czytajcie! Zarażajcie innych pasją do literatury!!!
Czytajcie książki o Bożym Narodzeniu i Betlejem. Oglądajcie albumy z najwyższymi choinkami na świecie! Odszukacjcie też książki z kolędami, które możecie śpiewać, a jak ktoś umie to i zagrać na instrumencie strunowym albo klawiszowym! Zgłębiajcie poradniki kucharskie podpowiadające, jak i co ugotować, podsmażyć i upiec, żeby było pyyyyyszneeee! Przeglądajcie poradniki, jak pięknie ubrać stół, jak zrobić samodzielnie bombki, jak uszyć maskotkę z kawałka materiału, jak za pomocą szydełka stworzyć sowę, lisa lub gwiazdkę i wręczyć niespodziankę! 

Wśród noworocznych postanowień nie zapomnijcie określić planowanej liczby przeczytanych książek w roku 2017. Nie musi być ich 50,…. może być po prostu ……78! 🙂

Widzimy się w przyszłym roku! Zapraszamy do biblioteki!!!

 1. Jeśli chcesz wiedzieć,czego jeszcze biblioteka życzyswoim Czytelnikom – odczytaj po kolei czerwone literki zaznaczone w tekście ….. 🙂

 

21 grudnia 2016 r. – Życzenia od Czytelników Biblioteki Szkolnej w Rynie

Lubicie niespodzianki? A kto ich nie lubi!  Czytelnicy Biblioteki Szkolnej w Rynie również lubią niespodzianki! Pewnie dlatego ucieszyli się z naszej kartki, którą wysłaliśmy im z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych! Pamiętacie? Wybraliśmy wtedy pięć bibliotek szkolnych i obdarowaliśmy kartkami, wysyłając je drogą pocztową.

A teraz my, Czytelnicy naszej szkolnej biblioteki cieszymy się z niespodzianki! Otrzymaliśmy kopertę, a w niej piękną kartkę z życzeniami od Czytelników Biblioteki Szkolnej w Rynie!!! Bardzo się ucieszyliśmy!!! To była prawdziwa, wspaniała, radosna niespodzianka!

Dziękujemy!!! 

 

21 grudnia 2016 r. – Spotkanie z autorkami książki
Dziś w naszej szkole odbyły się spotkania klas z autorkami książki “Siedem d(r)eszczowych dni!” Autorka i ilustratorka przybliżyły dzieciom swoją pracę, jaką jest przygotowanie książki, a także zachęciły do czytania! Pani Barbara Szelągowska i Monika Jędrychowska miały okazję poznać Czytelników, porozmawiać i dowiedzieć się, co lubią czytać! 
Biblioteka szkolna otrzymała na pamiątkę egzemplarz książki z żółtą okładką – wraz z dedykacją! 

DZIĘKUJEMY!!!

 

20 grudnia 2016 r. – Koniki i konie
Dzieci czytają o przygodach dzieci, sowy nasze biblioteczne uwielbiają czytać o sowach, a koniki Ani i Lili przeglądają książkę “Konie i kucyki”…. Wrażenie jest niesamowite! To wygląda jakby konie wyszły … z książki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Spójrzcie na zdjęcie! Ze zwykłej książki powstała książka przestrzenna 3D! Pozdrawiamy rodzinę koników – czytelników naszej biblioteki.

 

19 grudnia 2016 r. – Wystawa pokonkursowa “Portret Henryka Sienkiewicza”

Wszyscy już wiedzą, że kończący się rok 2016 poświęcony był naszemu nobliście, powieściopisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi. Z tej okazji biblioteka szkolna podjęła szereg działań, aby przedstawić Uczniom słynnego pisarza. Uczniowie wypełniali kartę pracy na temat życia i twórczości Sienkiewicza, zapoznawali się z cytatami zaczerpniętymi z jego dzieł, oglądali zgromadzone w bibliotece książki autorstwa noblisty, otrzymywali naklejki jubileuszowe. Były też konkursy plastyczne! Wyniki w zakładce “KONKURSY” na stronie biblioteki.

Portret Henryka Sienkiewicza to konkurs plastyczny, który cieszył się dużym powodzeniem. Złożono aż 49 prac, a wszystkie teraz biorą udział w pokonkursowej wystawie w naszej czytelni. Niektóre z prac mają napis “NAGRODA” i to oznacza, że praca została zauważona przez powołane jury i wkrótce autor pracy otrzyma dyplom oraz niespodziankę! Takich prac jest dziesięć!!!

Gratulujemy serdecznie! I dziękujemy w imieniu Henryka Sienkiewicza, na pewno byłby zachwycony swoim wizerunkiem podanym na wiele sposobów i w różnych technikach!

Zapraszamy do oglądania!

 

15 grudnia 2016 r. – Szkolna Gazetka “TUZINEK” nr 2 grudzień

Już jest!!!!

Drodzy Tuzinianie i Tuzinianki!!!

To drugi numer naszej szkolnej gazetki. Drodzy Redaktorzy, Ilustratorzy, Ankieterzy, Poszukiwacze Informacji, Dziennikarze – musimy Was pochwalić! Pracowaliście nad tym numerem bardzo chętnie, sprawnie i szybko! Składanie takiej gazetki w komputerze to przyjemność! Przynieśliście i przysłaliście tak wiele propozycji materiałów do “TUZINKA”, że … gazetka dosłownie “pęka w szwach”. Czeka Was zatem wiele czytania! I dobrze! Święta to dużo wolnego czasu! Spędzajcie je z Rodziną, przy pięknie udekorowanej choince, lepiąc bałwana i przygotowując po kryjomu niespodzianki! Znajdźcie też czas na czytanie! Wieczorem przy oknie, za którym pięknie będzie padał śnieg… siądźcie z książką, poczytajcie sobie, Rodzeństwu, Rodzinie w ten magiczny czas! Następny numer “TUZINKA” już w przyszłym roku 🙂

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!!!

                                                                                                                   Redakcja

 1. Przypominamy, że gazetkę można czytać również w wersji elektronicznej. Wystarczy zajrzeć na podstronę “GAZETKA SZKOLNA”  i kliknąć wybrany dekoracyjny napis TUZINEK. Zapraszamy 🙂

 

14 grudnia 2016 r. – NOWOŚCI
TAk! Biblioteka szkolna wzbogaciła się o 32 książki! Z dumą prezentujemy je na gazetce przed biblioteką! Z dumą wypożyczymy je dla WAS! Bo jeśli nowości są dla biblioteki i w bibliotece, to oznacza, że są one dla… CZYTELNIKÓW!!! 

Zdradzimy Wam tajemnicę, że …. właśnie idziemy odbrać z sekretariatu kolejną paczkę pełną książek! Tak! To kolejne pachnące nowością i świeżutkie książki do naszej biblioteki! Wiemy nawet, ile ich jest. To magiczna liczba 58!

Dodajcie liczbę 32 do liczby 58, a dowiecie się – ile nowych książek pojawiło się w grudniu w naszej Krainie Książek! 🙂

Cieszymy się razem z Wami!

 

9 grudnia 2016 r. – Przygoda w księgarni
Jak już wiecie z poprzedniego wpisu, pani Alicja w tym tygodniu była dwa razy w księgarni. I nawet miała zabawną i sympatyczną sytuację. Kiedy wybierała książki spośród nowości, podszedł pan księgarz i chciał doradzić coś w sprawie zakupów. Polecał różne książki dla dzieci i młodzieży, a pani Alicja z przyjemnością odpowiadała “To w bibliotece mamy.” “To również mamy.” “Dzieci bardzo lubią te książki, tak.” Okazało się, że prawie wszystko, co księgarz zaproponował do zakupu – nasza biblioteka szkolna posiada już w swoich zbiorach.

Seria “Tajemnice”, “Zwiadowcy”, “Baśniobór”, “Magiczne drzewo”, “Kroniki Archeo”… 

Wszystko to mamy! Na koniec zakupów pan księgarz stwierdził, że…. do takiej biblioteki szkolnej chodziłby często…..

Cieszymy się i zapraszamy!!! 🙂

 

7 grudnia 2016 r. – Ważny powód

Przechodzisz koło biblioteki. Planujesz wstąpić spontanicznie, a tu… zamknięte drzwi. Oj, przykrooooooooo! Może biblioteka czynna jest od 9? Może pani jest na zastępstwie i prowadzi lekcję biblioteczną w klasie? Może…. Powodów może być wiele!

Ostatnio jednak, przez dwa dni – biblioteka rzeczywiście była zamknięta. Niedługo! Półtorej godziny dziennie – taka przerwa…. Przerwa??? Pani miała ważny powód, aby zamknąć bibliotekę! Ważny baaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo! I bardzo biblioteczny, a najbardziej KSIĄŻKOWY!!!!

Tak! Pani wyszła PO KSIĄŻKI! Pani poszła do innej Krainy Książek, która w odróżnieniu od biblioteki – nie wypożycza, a sprzedaje literaturę! To księgarnia! Mnóstwo półek zawalonych książkami, kolorowymi, nowymi, pachnącymi, o kotkach, planetach, dzieciach, koniach, samochodach! Z zagadkami, rysunkami, zdjęciami, przygodami! 

Pani Alicja musiała aż dwa razy iść na zakupy, żeby udźwignąć te wspaniałe niespodzianki! Przyznacie moi MILI CZYTELNICY, że powód zamkniętych drzwi biblioteki był bardzo DOBRY!

Wkrótce dowiecie się, co NOWEGO w naszej Krainie Książek…. oczywiście…. KSIĄŻKI!

 

28 listopada 2016 r. – TUZINEK nr 2

Wkrótce wydamy drugi numer naszej szkolnej gazetki TUZINEK! Głównymi tematami tego numeru będą ŚWIĘTA I ZNACZKI POCZTOWE! Zapraszamy wszystkich do tworzenia naszego czasopisma! Przypominamy, że wszystkie artykuły, zdjęcia, rysunki można przynieść bezpośrednio do redakcji TUZINKA, to jest do biblioteki szkolnej. Istnieje też możliwość przesłania drogą elektroniczną na adres: biblioteka12sp@interia.pl

Co możecie zrobić?

Napiszcie artykuł o historii znaczka pocztowego – kiedy powstał, który jest najcenniejszy na świecie i dlaczego, jak nazywamy kolekcjonerów znaczków.

Zachęćcie innych do czytania, podajcie tytuły i krótki opis książek, które z ochotą poznaliście.

Przyjmiemy Wasze zagadki, rebusy, labirynty i krzyżówki.

Podzielcie się sprawdzonym przepisem na pyszne świąteczne danie.

Opiszcie swojego zwierzaka i koniecznie dołączcie zdjęcie lub rysunek!

Wyjaśnijcie znaczenie i zilustrujcie wyrażenia frazeologiczne: czuć się jak ryba w wodzie, cisza jak makiem zasiał, figa z makiem, groch z kapustą, rzucać grochem o ścianę, święte słowa.

Znajdź w internecie sławnych ludzi, którzy nosili imię MIKOŁAJ! Napisz kim byli i czym zasłynęli.

Szkolna Gazetka TUZINEK zaprasza do współpracy!

 

15 listopada 2016 r. – ROK SIENIKIEWICZOWSKI w naszej bibliotece

Biblioteka to Kraina Książek… Nie istniałaby … gdyby nie PISARZE!!! Rok 2016 jest ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA, naszego wspaniałego powieściopisarza i noblisty! Biblioteka szkolna dołącza do obchodów tego wydarzenia. Chcemy zapoznać Czytelników z pisarzem, rozwinąć zainteresowania czytelnicze i plastyczne, doskonalić umiejętność poszukiwania informacji (np. w słowniku i encyklopedii). Pragniemy też zaprosić wszystkich do biblioteki szkolnej!

Z tej okazji ogłosiliśmy konkurs plastyczny (szczegóły w zakładce KONKURSY) dla klas 0-5 “PORTRET HENRYKA SIENKIEWICZA”, dla klas 6 – PROJEKT OKŁADKI lektury omawianej na języku polskim – “W pustyni i w puszczy”.

Mamy dla Was również konkurs o pisarzu. Uczestnik wypełna kartę i oddaje ją do biblioteki szkolnej. Ważne jest to, że nie trzeba od razu wszystkiego wiedzieć. Chodzi o to, aby umieć znaleźć potrzebne informacje!!! Karta dostępna w bibliotece oraz w zakładce KONKURSY na stronie biblioteki!

Przez trzy dni w bibliotece szkolnej chętni uczniowie losowali karteczki z cytatami i głośno je odczytywali. Oczywiście były to cytaty z książek Sienkiewicza! A w nagrodę – naklejka jubileuszowa!

Przed biblioteką zaprezentowaliśmy książki, które napisał Sienkiewicz! Wiele z nich to poważne utwory, które zapewne poznacie w liceum. 

Zapraszamy do udziału w konkursach!!!

 

15 listopada 2016 r. – Wizyta Pierwszaków

W połowie listopada uczniowie klasy 1a i klasy 1b wybrali się z wizytą do Publicznej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 44. Mogli zobaczyć “prawdziwą” biblioteką – jak to niektórzy określili. Kraina Książek okazała się duża, przestrzenna i pełna atrakcji! Oprócz książek można tutaj wypożyczać czasopisma, filmy, a nawet pograć na komputerze i skorzystać z internetu! Uczniowie dowiedzieli się, co to jest książka! Czy wiecie, że nie musi być z papieru??!!! Zapoznali się też z zasadami korzystania z tego bogactwa wiedzy i wspaniałej rozrywki! Mieli też czas na buszowanie wśród półek! Pani wyznaczyła zadania, a dzieci wspaniale je zrealizowały! Brawo! 

Wizyta wszystkim się podobała, na pewno wybierzemy się jeszcze do tej biblioteki!

 

Konkurs! Głosujemy na naszą bibliotekę!
We wrześniu zgłosiliśmy naszą bibliotekę do projektu realizowanego w ramach programu wspierania czytelnictwa “Przecinek i kropka”. Dziewczynki z klasy 4b przygotowały ciekawą pracę na zadany temat. Organizatorem jest EMPIK, który chce zapełnić półki bibliotek szkolnych zawrotną liczbą książek. Będzie to aż 10 000 egzemplarzy…  I to w grudniu, na Mikołajki! Chcielibyście taki prezent dla naszej biblioteki??? 

Głosujemy!!!

To tak niewiele wysiłku kosztuje, a może przynieść wspaniałe efekty! Każdy może oddać jeden głos dziennie! Wygrywa dziesięć szkół, które zbiorą najwięcej głosów. A konkurencja jest duża! W projekcie bierze udział ponad 300 szkół! Jak to zrobić? Podajemy link, pod którym można weprzeć znaną Wam Krainę Książek – jednym kliknięciem myszki! Czas start!!! Głosowanie trwa do 6 listopada!

http://www.empik.com/kultura/biblioteka/szkola-podstawowa-nr-12-im-powstancow-slaskich/

Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu!

Każdy głos jest dla nas ważny! Dlatego przesyłamy Wam tyle uśmiechów, ile Waszych kliknięć!

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

3 listopada 2016 r. – Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Październik był wyjątkowym miesiącem dla Krainy Książek, bo to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Czytelnicy naszej biblioteki z ochotą dołączyli do obchodów. Rozwiesiliśmy informacje, w których wszelkie działania podzielone były na cztery tygodnie świętowania. Rozdaliśmy niezliczone ilości naklejek promujących czytanie za wyszukanie zadanych wyrazów. Szukaliśmy w słowniku ortograficznym, języka polskiego, polsko-francuskim oraz w encyklopedii. Uczniowie świetnie sobie radzili, a młodsi wzajemnie się wspomagali. Wśród starszych czytelników, byli tacy, którym szukanie zajmowało dosłownie kilka sekund.

Aktywizowaliśmy dzieci poprzez organizowanie różnych akcji w czytelni i tak powstały: projekty znaczków pocztowych z motywem książki, Drzewo Książek – tu każdy mógł pochwalić się swoim gustem czytelniczym, kartki i listy do ulubionych bohaterów oraz grupa sów zrealizowanych w technice origami.

Chcieliśmy zrobić innym świętującym bibliotekom szkolnym niespodziankę! W tym celu przygotowaliśmy kartki z motywem sowy lub książki i wysłaliśmy do pięciu wybranych bibliotek. A znajdują się one w szkołach w takich miejscowościach jak: Koszęcin, Niedzica, Oława, Ryn oraz Wolin. Mamy nadzieję, że czytelnicy tych bibliotek byli pozytywnie zaskoczeni!

W czasie obchodów ruszył projekt “Cogito ergo sum” pt. “Dookoła świata książki” dla klas IV-VI. Każdy z uczestników realizuje zadania, które są zapisane na karcie pracy, ale trzeba je odebrać w bibliotece. Na odnalezienie odpowiedzi jest aż 7 dni. Sam projekt jeszcze się nie kończy, trwa do połowy grudnia.

Tradycyjnie już rozpoczął się również całoroczny konkurs czytelniczy, tym razem pod tytułem “Dla każdego coś miłego – książki naszych marzeń” dla klas starszych. Do wyboru jest 20 książek, które można przeczytać w dowolnej kolejności, a potem zdobyć punkty wypełniając test. Wiele osób wzięło udział w konkursie na hasło promujące bibliotekę szkolną.

Klasy 3B i 3C odwiedziły zaprzyjaźnioną Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 44, a z naszej szkolnej biblioteki zaczęły korzystać dzieci z najmłodszych klas. Odbyły się również ciekawe lekcje języka francuskiego, podczas których dzieci poznały zasoby naszej biblioteki, wspomagające naukę tego pięknego języka.

W październiku wypożyczyliśmy 566 książek dla uczniów i nauczycieli, a z czytelni skorzystało 671 czytelników.

Dziękujemy za aktywny udział w obchodach MMBSz!

 

 

27 pażdziernika 2016 r. – TUZINEK

Już jest! Wasz ulubiony TUZINEK! Dla niewtajemniczonych przypomnę, że to nasza szkolna gazetka. Nazwa TUZIN nawiązuje do numeru naszej szkoły! To taka inna nazwa liczby DWANAŚCIE. Możecie powiedzieć na przykład, że macie tuzin maskotek albo pół tuzina butów! A u nas TUZINEK! Redakcja, czyli serce gazetki znajduje się w bibliotece szkolnej. Tutaj pani Alicja zbiera materiały, skanuje Wasze rysunki, otwiera przesłane przez Was dokumenty i artykuły. Gazetka ukazuje się co dwa miesiące, więc możemy ją nazwać dwumiesięcznikiem (słynny “Świerszczyk” ukazuje się co dwa tygodnie i dlatego jest dwutygodnikiem). Jeśli lubisz matematykę, możesz policzyć, ile Tuzinków ukazuje się w ciągu roku szkolnego! Pamiętaj, aby odliczyć czas wakacji! Ile Ci wyszło? Jeśli pół tuzina minus jeden – brawo! A ile to pół tuzina? Zacznij czytać ten wpis jeszcze raz 🙂

Przypomnimy tylko, że KAŻDY uczeń naszej szkoły może zostać redaktorem gazetki. Interesuje nas wszystko, co jest interesujące dla Was! Piszcie o deskorolkach, hulajnogach, kolekcjach naklejek, języku chińskim, muzyce, koniach w stadninie, podróżach i Waszych zwierzakach! Przynoście rysunki, komiksy, projekty mody i labirynty wraz z krzyżówkami! Wszystko to, co chcielibyście czytać w szkolnej gazetce!

Przypominamy adres redakcji: biblioteka12sp@interia.pl 

Archiwalne numery gazetki możecie przejrzeć jako dokument w formacie pdf. w zakładce GAZETKA SZKOLNA na stronie naszej szkoły (którą właśnie oglądacie).

 

25 października 2016 r. – Projekt “Czytam sobie”

Dwa razy w miesiącu z najmłodszymi uczniami realizujemy w bibliotece projekt “Czytam sobie”. Interesuje nas wspaniała seria książek właśnie o tytule “Czytam sobie”. Są wśród książki na różnych poziomach: 1 – SKŁADAM SŁOWA, 2 – SKŁADAM ZDANIA, 3 – POŁYKAM STRONY. 22 października zebraliśmy się w czytelni i zajęliśmy się książką pt. “Marta i ufoludek”. Poznaliśmy Ufika, dowiedzieliśmy się skąd się wziął i … dlaczego zniknął z parapetu! Bawiliśmy się kartami, specjalnie na te zajęcia przygotowanymi przez panią Alicję, a także rozwiązywaliśmy dużych rozmiarów krzyżówkę! Książki z tej serii dają nam wiele możliwości.

Lubimy je czytać, więc … czytamy sobie … i innym też :).

 

 

20 października 2016 r. – Pożeracze Książek

Wszyscy wiedzą, że na co dzień z naszej szkolnej czytelni korzystają uczniowie. Odrabiają lekcje, czytają, rysują… Czasem rodzice mają jakieś ważne zebranie. A raz nawet odbyły się tutaj zajęcia języka angielskiego! A dziś z naszymi Czytelniczkami przybyły miłe stworki. Dziewczynki pokazały im kilka książek i … Szczurek, Miś oraz Królisia od razu wciągnęły się w czytanie! Był to bardzo sympatyczny widok! Szybko utrwaliliśmy tę chwilę! Poznajcie zatem Nowych Pożeraczy Książek!

 

19 października 2016 r. – Kolorowa Niespodzianka

W drugim tygodniu obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaplanowaliśmy zrobienie wesołych kartek i wysłanie ich do…. Gdzie? Do wybranych losowo bibliotek znajdujących się w szkołach podstawowych. Czytelnicy przygotowali piękne kartki z motywem książki czy sowy. Potem zaadresowaliśmy koperty i nakleiliśmy znaczki. Pewnie jesteście ciekawi, które z bibliotek otrzymały kartki? 

Zdradzimy nazwy miejscowości: Koszęcin, Niedzica, Oława, Ryn i Wolin.

Ciekawe czy Czytelnicy tamtych bibliotek ucieszyli się z niespodzianki? Jak myślicie?

 

18 października 2016 r. – Drzewo książek

Świętujemy jeszcze! Jedną z atrakcji było tworzenie Drzewa Książek. Pierwszego dnia pani Alicja narysowała ogromne drzewo z dziuplą. A w tej dziupli…. narysowała bardzo mądrego ptaka, związanego z biblioteką! Ach, to już wiecie. To SOWA!!! Mieć takie drzewo pełne książek to marzenie każdej Sowy Mądrej Głowy! Siedzieć w dziupli i kiedy tylko ma się ochotę, sięgać po lekturę jak… po jabłko na jabłoni!

Nasza zabawa zaczęła się od drzewa bez listka – książki, a potem liści-książek przybywało! Popatrzcie! Każdy mógł narysować okładkę ulubionej książki – koniecznie z napisanym tytułem. W ten sposób podzieliliśmy się tym, co lubimy czytać. Tak powstało nasze DRZEWO KSIĄŻEK. Kto ma cierpliwość może policzyć książeczki!

  

 

10 października 2016 r. – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – tydzień III

W trzecim tygodniu świętowania przygotowaliśmy dla Was kolejne atrakcje. Trwa projekt “Cogito ergo sum”. Doskonalimy umiejętności wyszukiwania słów, tym razem w Słowniku francusko-polskim, polsko-francuskim. Trudnością jest to, że trzeba wiedzieć, w której części słownika szukać zadanego przez panią wyrazu. Ta umiejętność na pewno się przyda podczas lekcji języka francuskiego. Nagrodą za znalezienie są oczywiście naklejki promujące czytelnictwo. Piszemy listy i kartki do bohaterów książek lub do samych książek! Przygotowaliśmy w tym celu kolorowe pudełko. Rozpoczęliśmy zapisy do całorocznego konkursu czytelniczego dla klas IV-VI “Dla każdego coś miłego – książki naszych marzeń”.

Zapraszamy do biblioteki! Świętuj z nami!

 

11 października 2016 r. – Martwa natura z książką

Dzisiaj, jak w każdy wtorek spotkaliśmy się na zajęciach, które nazywają się “KRAINA KSIĄŻEK”. Rozmawialiśmy o różnych książkach, a także je oglądaliśmy. Poznaliśmy znaczenie słowa ALBUM i obejrzeliśmy przykłady. Mieliśmy nawet czas porozmawiać o malarstwie, ponieważ nasz temat trochę się z nim wiązał. Uczestnicy zajęć mieli za zadanie ułożyć kompozycję pt. “Martwa natura z książką”. Powstały cztery projekty i wszystkie uwieczniliśmy aparatem, a teraz prezentujemy je tutaj, w wirtualnej galerii.

   

 

11 października 2016 r. – Lekcje francuskiego w czytelni

Biblioteka szkolna gościła uczniów z klasy pierwszej, którzy przyszli do czytelni na lekcje języka francuskiego. Zajęcia pod okiem nauczyciela prowadziły dziewczynki z klasy 5a. Dzieci poznały nowe słowa, nauczyły się piosenki, ozdobiły zakładki do książki, a także obejrzały książki w języku francuskim. Książki te, oczywiście można wypożyczać! Na półkach w czytelni znajdują się również kolorowe czasopisma dla dzieci, w języku, którego dzieci uczą się w naszej szkole.

Czekamy na kolejne grupy! Nous aimons les livres!!!

 

 

10 października 2016 r. – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – tydzień II

W drugim tygodniu świętowania przygotowaliśmy dla Was kolejne atrakcje. Trwa projekt “Cogito ergo sum”. Doskonalimy umiejętności wyszukiwania słów, tym razem w grubszym już – Słowniku języka polskiego. Nagrodą są oczywiście naklejki promujące czytelnictwo. Wspólnie tworzymy Drzewo Książek. Każdy może przykleić stworzoną przez siebie małą książeczkę z tytułem ulubionej lektury. Na razie mamy gruby pień z dziuplą i sową w środku oraz wieloma konarami. Zobaczymy jak drzewo “zakwitnie”! Będziemy też przygotowywać kartki z życzeniami do innych bibliotek szkolnych. Postaramy się wysłać je w góry, nad morze, na Mazury…. i koniecznie na zaprzyjaźniony z naszą szkołą – Śląsk! 

Lubimy październik!

 

10 października 2016 r. – Projekty znaczków z motywem książki

Pierwszy tydzeń świętowania minął! W naszej galerii w czytelni można zobaczyć projekty znaczków z motywem książki. Mamy ich aż 63!! A każdy ciekawy! W ostatni dzień tygodnia komisja powołana z obecnych w czytelni uczniów – oceniła znaczki i przyznała nagrody dla Mileny i Gai. Gratulujemy!!!

  

 

4 października 2016 r. – Projekt “Czytam sobie”

W każdy wtorek spotykamy się z dziećmi z młodszych klas na zajęciach “Kraina Książek”. Pewnie wiecie już, że ta kraina to … po prostu nasza szkolna biblioteka, w której książek jest baaaaardzo duuuuużo! Tutaj czytamy, bawimy się, poznajemy książki i bibliotekę. W tym roku realizujemy projekt “Czytam sobie”, przy pomocy serii książeczek o tym samym tytule. Tematyczne zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu i przybliżają dzieciom kolorowe lektury, pełne ilustracji i z dużymi literami ułatwiającymi czytanie. Seria ma trzy poziomy trudności, tak że każdy może wybrać odpowiednią książkę dla siebie.

Do zobaczenia! Będziemy czytać sobie! 🙂

 

3 października 2016 r. – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – tydzień I

To dziś! Zaczynamy świętować!!! Atrakcje podzieliliśmy na cztery tygodnie! Wszystkie szczegóły obchodów przygotowanych na ten miesiąc – przedstawione są w tabeli, którą prezentujemy na gazetce przed biblioteką!

W pierwszym tygodniu rozpoczynamy projekt edukacyjny dla klas starszych o nazwie “Cogito ergo sum”, w tej edycji nosi on tytuł “Dookoła świata książki”. Co poniedziałek uczniowie odbierają karty pracy w szkolnej bibliotece i w ciągu 7 dni odpowiadają na pytania i realizują zadania. Szczegóły w regulaminie – w zakładce “Konkursy” na stronie biblioteki! (popatrz na pasek powyżej i kliknij).

Cały tydzień uczniowie będą doskonalić umiejętność wyszkiwania wyrazów w słowniku ortograficznym. W zamian można otrzymać wesołą naklejkę promującą czytelnictwo.

Jest też akcja rysunkowa –  projektujemy znaczki pocztowe z motywem książki. Jest to połączenie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ze Światowym Dniem Poczty i Znaczka Pocztowego. Akcja ma miejsce w czytelni! To tutaj zbieramy rysunki w naszej galerii OTWARTE DRZWI. Potem powołamy komisję, złożoną z uczniów spędzających czas w czytelni i …. wybierzemy najpiękniejszy projekt! A autora nagrodzimy!!!

Zatem pierwszy tydzień obchodów trwający od 3 do 7 października 2016 r. możemy uznać za rozpoczęty!!!

Zapraszamy do biblioteki !!!!

 

 

29 września 2016 r. – Przygotowania!

Szykujemy dla Was mnóstwo atrakcji…. październik już blisko! To miesiąc bardzo związany z bibliotekami szkolnymi… nie tylko w Polsce! Ktoś wie, jak nazywa się to święto???

Wkrótce podamy szczegóły! Wywiesimy na gazetce tak, aby każdy wiedział – w co bawimy się dziś, z jakich książek korzystamy szukając informacji, co zrobić, aby wziąć udział w konkursie oraz jak zdobyć nagrodę-naklejkę! 

Już dziś zapraszamy!!!

 

26 września 2016 r. – Międzynarodowy Dzień Języków Obcych

Dzień dobry!!! Bonjour!!! Guten Morgen!!! Buongiorno!!! Good morning!!! Bună dimineața!!!

To wspaniały dzień, który co roku chętnie obchodzimy! Tego dnia (oraz następnego, bo chętnych było wiele) bawiliśmy się w kolorowanie flag różnych państw. Oczywiście nikt nie wymagał, aby znać dokładnie barwy flag kilkudziesięciu krajów na pamięć. Od tego mamy podpowiadaczy…  zawsze chętnych do pomocy podpowiadaczy z dużą wiedzą….. wykonanych z papieru….. tak! To książki! Zawarta w nich wiedza podpowiada nam, udziela wskazówek, tłumaczy i wyjaśnia! Tak też było w przypadku naszej międzynarodowej kolorowanki. Wylosowana flaga to jedno…. drugie zadanie to odszukanie jej w ogromnej książce Mizielińskich pt. “Mapy”! Ten miły podpowiadacz z ochotą pokazał jak wyglądają flagi poszczególnych państw, odpowiedział również na nasze pytanie “W jakim języku mówią w Brazylii?”, a także zareklamował kilka krajów podpowiadając nam, co warto tam zwiedzić! W najbliższym czasie planujemy zwiedzić Egipt, Mongolię, Hiszpanię oraz Meksyk!!!

Świętowaliśmy w czytelni przez dwa dni. Nawet podczas zajęć o sympatycznej nazwie “Kraina Książek” rozmawialiśmy o językach i w językach. Poznaliśmy książkę “Mapy”, a także świetną stronę do nauki języków, którą polecamy także i tu!www.babadum.com

 

23 września 2016 r. – Jesień!

I oto jest! Piękna, pełna barw ciepłych, czerwonych i żółtych…… oraz  z odrobiną złota!

JESIEŃ!

Oczywiście z nutką tęsknoty i nostalgii za upałami, pływaniem w morzu, wspinaczką górską, szaleństwem na Mazurach, w górach i w chmurach – przyjęliśmy ją! To Jesień! Słoneczna, kolorowa, troszkę zamglona z rana, z długimi wieczorami…. które można świetnie spożytkować….czytając!

Tak! Odrzućmy żale i wakacyjne tęsknoty – Jesień daje coś wspaniałego! CZAS! Dużo czasu na wieczorne czytanie! Może jeszcze dorzucić ciepły koc i …. filiżankę dobrej herbaty!

Przywitaliśmy wspaniałą Jesień  gazetką z jej ulubionymi kolorami 🙂 Książkami w kolorach jesieni!

 

19 września 2016 r. – TUZINEK!!!

Szkolna Gazetka TUZINEK zaprasza do współpracy! Główne tematy pierwszego numeru to SZKOŁA i JESIEŃ! Podzielcie się swoimi talentami i dołączcie do redakcji naszej gazetki!

Czekamy na wspomnienia wakacyjne (w formie rysunków, opisów i zdjęć), krótką ilustrowaną historię roweru (przecież nie od zawsze mieliśmy takie wspaniałe i kolorowe, z przerzutkami i migającym światełkiem), opowiadanie przygodowe pt. “Dzień bez samochodu” (22 września się zbliża!).

Zapytajcie, kogo tylko możecie i zapiszcie odpowiedzi na pytania “Jakie książki przeczytaliście w wakacje i polecacie je innym?” “Na jakim instrumencie grasz?” “Czym przyjeżdzasz do szkoły?” (rower, samochód, autobus, deskorolka, hulajnoga), “100 przedmiotów z drewna”. Dorosłych zapytajcie o tytuł książki, którą bardzo lubili w dzieciństwie. Tak, tak, wiemy, że lubicie przeprowadzać ankiety 🙂 

Uczniów starszych klas prosimy o przeprowadzenie wywiadu w klasach pierwszych na temat wrażeń po tych pierwszych tygodniach nauki w naszej Dwunastce.

Wyjaśnijcie, choćby w postaci rysunku – znaczenie wyrazu TUZIN. Zbieramy też skojarzenia ze słowem DRZEWO. Narysujcie projekty mody jesiennej! Kto lubi rysować może stworzyć ilustrowany słowniczek języka francuskiego – instrumenty muzyczne! Jak w każdym numerze chcemy umieścić krzyżówki, zagadki, rebusy i labirynty, zadania i łamigłówki matematyczne. 

A może ktoś opisze śliczną wiewióreczkę? Dział ZWIERZAK NUMERU opublikuje z przyjemnością fotkę Waszego pupila i opis – co lubi robić, dlaczego tak długo śpi w szafie i z jakiego powodu znowu pogryzł Wasze buty! 🙂

Czekamy na Wasze pomysły! Rysunki, zdjęcia i teksty można przynosić do biblioteki. Mamy też e-maila, na którego możecie pisać: biblioteka12sp@interia.pl

Zapraszamy do współpracy!

 

12 września 2016 r. – Wypożyczamy!

To pierwszy dzień, w którym biblioteka działa normalnie. W czytelni nie ma już stosów książek, program MOL już współpracuje i chętnie wypożycza książki elektronicznym “piknięciem” czytnika. Jest bardzo dobrze! Odwiedzają nas Uczniowie, którzy dawno w bibliotece nie byli. Wymieniamy pozdrowienia, wspominamy wakacje i miniony rok szkolny! Planujemy dla Was akcje, konkursy, wystawy i zabawy literackie….

W ten dzień w wypożyczalni było aż 87 osób

Wypożyczyliśmy 90 egzemplarzy książek!!! 

W czytelni miło czas spędziły 44 osoby.

Jest to tylko jeden znak. Tęskniliście za biblioteką!

 

8 września 2016 r. – Już!

Podręczniki i zeszyty ćwiczeń już znalazły swoich właścicieli. Książki tylko na rok! W kolejnym będą służyć innym Uczniom i Uczennicom, zatem dbajcie o ich wygląd! Bo kto chciałby dostać pomazaną książkę? Czytelnia wróciła już do dawnego wyglądu i wkrótce otworzy się serdecznie na przyjęcie Czytelników! Góry Książkowe zniknęły! Ale podobno mają się pojawić pod koniec czerwca! Wiecie dlaczego?

 

5 września 2016 r. – Słowa na start!

“Słowa na start!” to tytuł podręcznika do nauki języka polskiego. To dobry tytuł, zwłaszcza na początku roku szkolnego, kiedy wszyscy szykujemy się do startu! Również podręczniki, które dla Was przygotowujemy szykują się do startu – wprost do Waszych plecaków! Każdy podręcznik został opieczętowany i otrzymał swój niepowtarzalny numer. W trosce o estetykę obłożyliśmy je w foliowe okładki. Wkrótce wydamy je Wam, Uczniom. Będą też zeszyty ćwiczeń. Cierpliwości! Książki też nie mogą się doczekać lekcji z Wami!

 

2 września 2016 r. – Góry Książkowe

Czy byliście kiedyś w Górach Sowich? To takie bardzo biblioteczne góry…. Wiecie przecież, że sowy mieszkają w naszej szkolnej bibliotece, dlatego z Górami Sowimi mamy bardzo miłe skojarzenia.

W czytelni od końca sierpnia mieliśmy Góry Książkowe… Piętrzyły się stosy książek, kartonów pełnych podręczników… a stosy te zamieniały się w góry, bo wciąż ich przybywało. Tak powstały Góry Książkowe. Kiedy ktoś wchodził, aby załatwić sprawę biblioteczną musiał odnaleźć panią Alicję, która w tej sytuacji znajdowała się… za siedmioma górami, za siedmioma….. podręcznikami! To bardzo bajkowa sceneria, przyznacie sami!

 

1 września 2016 r. – Powrót

Wróciliśmy! W godzinach porannych wesoły tłum opanował szkołę. To nie tylko nasi Uczniowie! Przyszli również Rodzice, czasem Rodzeństwo zupełnie jeszcze małe… I PIERWSZAKI! Jak sama nazwa wskazuje, będą uczęszczać do klasy pierwszej i … tego dnia byli w szkole pierwszy raz! Otrzymały od starszych kolegów śliczne bukieciki kwiatów, na powitanie szkoły, na pożegnanie lata…. na dobry początek! 

Na tablicy przed biblioteką wszystkim przyglądały się książki. Książki, których przez wakacje nikt nie czytał…. Tęskniły za swoimi Czytelnikami! Do zobaczenia wkrótce!!!

Witajcie w naszej bajce !!!
 

24 czerwca 2016 r. – WAKACJE 

Kochani Czytelnicy! Jakich wakacji Wam życzyć?

Pełnych słońca i wspaniałych przygód! Długich wędrówek po górach i  malowniczych wschodów słońca nad morzem. Śpiewu pieśni harcerskich przy ognisku, wiatru we włosach na wyprawach rowerowych! Nowych znajmości!!!

A nade wszystko wspaniałych lektur! Ekscytujących książek! Takich, które będziecie wspomniać latami albo nawet wracać do nich wielokrotnie!

Książkowych wakacji !!!

 1. Nie zapomnijcie we wrześniu pochwalić się tytułami przeczytanych książek!!! 

 

21 czerwca 2016 r. – Powrót książek

Od kilku dni wracają do nas książki. Niektóre – bez żadnych przeszkód, inne znudzone czekaniem wreszcie dotarły na półki szaf bibliotecznych. Czytelnicy nie zawsze mają czas zajrzeć do biblioteki! Słońce, angielski, judo, wycieczki. Nikt się temu nie dziwi! Wśród książek, są też takie, które zostały szczęśliwie odnalezione po miesiącach zagubienia! O każdej … można napisać przygodową książkę!

Książki wychodzą z szafek i szaf, z plecaków, toreb, z rąk i …. spod łóżka! Gromadzą się w bibliotece licznie, witają i wspólnie planują odpocząć w wakacje! 

 

21 czerwca 2016 r. – TUZINEK nr 5 

Drodzy Tuzinianie i  Tuzinianki!

Przed Wami piąty numer naszej  gazetki TUZINEK. Ostatni w tym roku szkolnym 2015/16, ale pełny dobrych wiadomości! TUP TUP… słyszycie ten dźwięk? To wielkimi krokami zbliżają się WAKACJE!!!

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań! Cieszymy się, że współpracowaliście z nami. Są wśród Was redaktorzy, którzy DO KAŻDEGO numeru przygotowywali artykuły. Brawo! Są wzorem do naśladowania!

Wybaczcie drobne szaleństwa chochlików drukarskich. Są w każdej redakcji, także i u nas! Czasem zjadają ze smakiem literę lub dwie, a wszystko po to, żeby się udał psikus! Tym żywią się chochliki!!! Nasza redakcja, jak wiecie, mieści się w pozornie spokojnym miejscu – w bibliotece. Wiele osób przychodzi do czytelni, wypożyczyć książki, zadać pytanie np. o godzinę, prosić o pomoc w lekcjach, wziąć udział w akcji rysunkowej. Dużo się dzieje! Tego życzymy Wam na wakacje! Zero nudy!

 

10 czerwca 2016 r. – Podsumowanie konkursów

Apel zorganizowany w ramach obchodów Dnia Bez Przemocy stał się okazją do wręczenia nagród i podsumowania konkursów bibliotecznych. 

Szkolny Konkurs Czytelniczy “Z historią w tle” był naszym najważniejszym całorocznym konkursem organizowanym przez bibliotekę. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas starszych i wzięło w nim udział 21 osób. Pierwsze miejsce zajęła Tola Jamka, z klasy 6c, która przeczytała wszystkie  pozycje z listy książek. A było ich 15. Drugie miejsce zdobyła Julia Michrowska, z klasy 6b, która przeczytała 14 książek. Zuzia Kuźniewska z klasy 4a zdobyła 3 miejsce i przeczytała 13 pozycji konkursowych. Wiedza z przeczytanych książek była sprawdzana za pomocą testów. Laureatki otrzymały dyplomy, czekolady i oczywiście coś do czytania!!!

Konkurs rysunkowy “PORA NA POTWORA” organizowany w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek cieszył się dużym powodzeniem. Każdy z uczestników tworzył potwora łącząc trzy dowolnie wybrane zwierzaki. Zabawa była świetna! Powstało 47 prac, a najładniejsze potwory wybrało jury składające się z 7 osób przebywających w czytelni. Było to jury dziecięce! Laureatki tego konkursu, to Zuzia Kuźniewska (4a) i Oliwia Jastrzębska (4a), które otrzymały nagrody oraz Maria Bubień (6c), która otrzymała wyróżnienie! Laureatki tego konkursu otrzymały coś słodkiego i … coś do rysowania! 

Gratulujemy! Gratulujemy!

 

8 czerwca 2016 r. – Wielka Zbiórka Książek

Akcja Wielka Zbiórka książek już się zakończyła. Serdecznie dziękujemy wszystkim za podzielenie się swoimi książkami! To wspaniale, że wspólnie pomogliśmy w tworzeniu szpitalnych biblioteczek, z których będą mogli korzystać pacjenci – nasi równieśnicy.

Wspólnie zebraliśmy aż 290 książek! Rodzice Igi z kl. 6a dostarczyli 11 kartonów pełnych książek do magazynu!!! Bardzo jesteśmy im wdzięczni za pomoc!!!

Otrzymaliśmy podziękowanie od organizatorów!

 

7 czerwca 2016 r. – Czytam sobie! Skarb Arubaby!

Lubimy książeczki z serii “Czytam sobie”. Na ich podstawie realizujemy projekt o tym samym tytule! Dziś w czytelni poznawaliśmy treść książki z poziomu 2 “Skarb Arubaby” Małgorzaty Strzałkowskiej. Bawiliśmy się też świetnie przy szukaniu skarbu! Tworzyliśmy mapę, która może kogoś bardzo odważnego i wytrwałego doprowadzić do kufra pełnego złota! 

Czytamy sobie…. i innym też! 😉

 

31 maja 2016 r. – Tuzinek! Wydanie Jubileuszowe!

Od tygodni pracowaliśmy nad naszą szkolną gazetką “TUZINEK”! Było to wydanie specjalne, bo związane z urodzinami naszej szkoły! Przypominamy, że Dwunastka ma już 70 lat!!! I to właśnie nasza Jubilatka była główną bohaterką gazetki. Przypomnieliśmy historię szkoły, przeprowadziliśmy wywiad z panią Iwoną Stępniak – dyrektorem szkoły oraz z p. Marianem Kobzą, który funkcję dyrektora SP 12 pełnił przez ponad 30 lat. Opublikowaliśmy wiersze uczniów oraz opowiadanie Natalii dotyczące przyszłości edukacji w naszej szkole. Całą stronę poświęciliśmy wspomnieniom szóstoklasistów, którzy w tym roku nas opuszczą i staną się absolwentami.  Uczniowie wypowiedzieli się też na temat prezentów, którymi chętnie obdarowaliby Jubilatkę. Na pierwszej stronie przywołaliśmy wspomnienia umieszczając zdjęcia, również te stare czarno-białe. Dwie galerie prac prezentują talenty naszych Dwunastkowiczów – torty urodzinowe oraz szkołę i jej okolice.

Sięgnijcie po gazetkę TUZINEK! To czwarty numer w tym roku szkolnym. Tuzinków było już …26!!!! Czy to nie wspaniale?

Gazetkę można otrzymać w bibliotece szkolnej lub przeczytać w formacie pdf – wystarczy zajrzeć na stronie naszej szkoły do zakładki GAZETKA!

Miłej lektury!

 

25 maja 2016 r. –  Wizyta w Bibliotece Publicznej nr 1

W pewną słoneczną środę wybraliśmy się z klasą 1d do zaprzyjaźnionej Biblioteki Publicznej nr 1. To zupełnie niedaleko. Kto wie, gdzie jest ulica Wilcza, ten może sobie wybrazić, czy to daleko czy blisko. Spacerem doszliśmy do celu, a tam czekała na nas pani Bibliotekarka. Wszyscy grzecznie usiedli na dywanie. A dywan był piękny, kolorowy i bardzo …biblioteczny! Cały w sowy!!! Wiemy, że Sowy Mądre Głowy bardzo lubią mieszkać w bibliotekach i dużo czytać! W naszej szkolnej również! Podczas spotkania dzieci zapoznały się z nowościami literackimi, poznały ciekawe książki, pochwaliły się tym, co lubią czytać. Okazało się, że wiele uczniów klasy 1d ma w domu własne książeczki i świetnie je zna! Byliśmy dumni z naszych małych Czytelników! 

 

24 maja 2016 r. –  Przyjaciele planety Ziemia

Podczas zajęć, na których poznajemy książki z serii “Czytam sobie” poznawaliśmy przyjaciół planety Ziemia. Kto to może być? Na przykład Ufoludek! Taki zielony, który może przylecieć latającym talerzem, ale może być też taki …. wymyślony, zrobiony z…. czegokolwiek! Czytając książkę Wojciecha Widłaka “Marta i ufoludek” przypomnieliśmy sobie zasady segregacji śmieci i wyjaśniliśmy sobie znaczenie słowa “recykling”. Każdy mógł stworzyć własnego Ufoludka w ramach recyklingu – i nadać mu nazwę! Oto efekty naszej pracy.

  

 

23 maja 2016 r. – Coś pięknego!

W czytelni czytamy, uczymy się i odrabiamy lekcje. Zdarza się jednak, że ktoś rysuje. Albo… tworzy! Oto przykład czegoś pięknego. Nie pytajcie, co to jest. Nieważne! Ze zwykłych kolorowych “odpadów”, które powstają przy struganiu kredek…. Milena stworzyła dzieło sztuki! Piękną formę!

Jeżeli koniecznie chciecie wiedzieć CO TO MOŻE BYĆ, wymyślcie!

Rzeźba, brosza, karuzela dla mrówek, projekt zegara, spinka do włosów, jeden z miliona elementów, które mogłbyby dekorować sufit w Waszym pokoju, a może….  

 

19 maja 2016 r. – Nasi goście

Pamiętacie Józefa ze Skarpetkowa? Jeśli nie, przewińcie tekst w dół. Poznacie go po kropkach i oczach prosto z pamanterii. (Pasmanteria to taki sklep, w którym możecie kupić nici, igły, wstążki i włóczki.)

Okazuje się, że takich ciekawych gości jak Józef – mamy więcej! Wpadają do biblioteki ze swoimi właścicielkami i od razu wciągają się w czytanie, dając piękny przykład innym. Zawsze staramy się zrobić zdjęcie takiej niecodziennej sytuacji! Oto Miś Tosi oraz Króliczek Zuzi. 

Czytajcie na zdrowie, Zwierzaki!

   

 

17 maja 2016 r. – Projekt “Czytam sobie”

Zafascynowani serią “Czytam sobie” postanowiliśmy z nią popracować. Książek jest wiele, mają trzy poziomy trudności i  świetnie nadają się do celów edukacyjnych! Łączymy czytanie i ilustrowanie, wyobraźnię i fakty oraz zabawę z nauką! 

Znacie te książeczki? Mamy dla Was zagadkę… oto ilustracja do tytułu jednej z książeczek. Odgadniecie jaki to tytuł??? Pracę wykonała Julia z 2b.

 

9-16 maja 2016 r. – Tydzień Bibliotek

W tym roku szkolnym Tydzień Bibliotek świętowaliśmy na wszelkie sposoby. Całość projektu nazwaliśmy „Tydzień z książką”, bo to książka jest w centrum naszych zainteresowań. Chcieliśmy zmotywować uczniów do czytania i do korzystania z biblioteki szkolnej.

Wspólnie przygotowaliśmy kartki z życzeniami dla zaprzyjaźnionych bibliotek publicznych.  Wysłaliśmy je w kopertach ze znaczkiem tradycyjną drogą pocztową. Mieliśmy też okazję podzielić się swoimi gustami czytelniczymi, wskazać ciekawe pozycje książkowe oraz promować czytelnictwo wśród rówieśników poprzez wypełnienie treścią i kolorem karty pracy pt. „Moja biblioteczka”. Wszystkie prace zostały zaprezentowane w czytelni.

Rysowaliśmy potwory z wyobraźni inspirując się książką „Pora na potwora” Mizielińskich. Powstało 47 potworów. Jury złożone z czytelników przebywających w czytelni  wskazało najciekawsze prace, których autorom wręczymy nagrody.

Nagrywaliśmy też wiersze i rymowanki w formacie mp3. Wyszukaliśmy i wymyśliliśmy hasła zachęcające do czytania, chodziliśmy z koszyczkiem i rozdawaliśmy je w postaci karteczek podczas przerwy.

Przez cały tydzień bawiliśmy się w wyszukiwanie zadanych przez p. Alicję wyrazów. Szukaliśmy w różnych słownikach i encyklopediach, tak aby doskonalić umiejętność korzystania z tych bardzo pomocnych książek. Nagrodą były naklejki promujące czytanie.

Zorganizowaliśmy akcję „Nie oceniaj książki po okładce”. Były to książki biblioteczne opakowane w szary papier z numerem. Książki-niespodzianki. Każdy wypożyczał nie wiedząc, co zastanie wewnątrz paczki. Niektórzy byli bardzo zainteresowani i zaskoczeni wylosowaną książką.  Zdarzało się, że ktoś już znał wylosowaną książkę, a że wspominał ją bardzo miło – postanowił przeczytać jeszcze raz! Akcja cieszyła się niesamowitym powodzeniem. Ponad 40 książek zniknęło w ciągu dwóch przerw.

12 maja w czwartek postanowiliśmy pobić rekord wypożyczeń w ciągu jednego dnia. Plan był ambitny, ponieważ zeszłoroczny rekord wynosił aż 71 książek. Od godziny 10 do 16 wypożyczaliśmy książki. O godz. 14:44 mieliśmy na koncie 62 książki, o 14:47 – 67 książek, a o 14:50 osiągnęliśmy wynik zeszłorocznego rekordu – 71 książek. Potem spokojnie już wypożyczaliśmy dalej, wiedząc, że UDAŁO SIĘ! Ustaliliśmy nowy rekord, który z pewnością będzie trudny do pobicia w przyszłym roku – 88 książek!

To był wspaniały „Tydzień z książką”. W ciągu tego tygodnia w czytelni spędziło czas 279 osób. Uczniowie wypożyczyli 222 książki, a 38 – nauczyciele.

Miłego czytania!

 

10 maja 2016 r. – Gość ze Skarpetkowa

Niedawno do biblioteki przywędrowała … albo raczej przywędrował … skarpetka! Przedstawił się jako … Józef Brzydal ze Skarpetkowa. Okazał się bardzo pocieszny, choć niebyt inteligentny. Przede wszystkim zaimponował swoim wyglądem – cały w kolorowe ciapki! Zapytany o to, z czego został zrobiony, odopowiedział krótko:

– Skarpeta wypchana ryżem!

Oznajmił również, że uwielbia ssać palce przypadkowych gapiów i czytać książki! Na szczęście zgodził się zapozować do zdjęcia!!!

Józef przyszedł do biblioteki ze swoją właścicielką , ale i autorką – Gają z klasy 6c. Pamiętajcie, że przy odrobinie kreatywności i posiadaniu chociaż jednej skarpetki i dwóch guzików, możecie również mieć takiego sympatycznego czytelnika!

 

9 maja 2016 r. – Tydzień Bibliotek czas zacząć…

Już! Zaczął się wspaniały biblioteczny tydzień! W planie mamy wiele atrakcji, które umieściliśmy w tabeli projektu edukacyjnego “Tydzień z książką”. Na każdy dzień przypadają jakieś działania! Konkurs rysunkowy, wyszukiwanie wyrazów w słowniku za wesołą naklejkę promującą czytanie, nagrywanie wierszy i krótkich opowiadań (jako mp3), wypożyczanie książek-niespodzianek oraz bicie rekordu wypożyczeń! I wiele innych działań!

Zapraszamy do biblioteki!

 

6 maja 2016 r. – Przygotowania

W piątek spotkaliśmy się na zajęciach Koła Bibliotecznego. Mieliśmy bardzo dużo pracy! Wszak Tydzień Bibliotek tuż tuż! To wspaniałe święto trwające aż tydzień! Pani Alicja zapoznała nas z programem obchodów i wskazała rzeczy do przygotowania. Wybraliśmy dwa zadania.

Pierwsze: “Kartka dla biblioteki”. Wzięliśmy kolorowy papier i przygotowaliśmy trzy okolicznościowe kartki dla zaprzyjaźnionych bibliotek publicznych. Sami wykonaliśmy rysunki, w środku każdej z kartek wypisaliśmy życzenia i zaadresowaliśmy koperty. Oczywiście nakleiliśmy znaczki! Wszystkiego najlepszego, Biblioteko! Kartki wylądowały w czerwonej skrzynce na listy. Dobrze, że nasza Dwunastka znajduje się blisko poczty!

Drugie: Wyszukiwanie cytatów i tworzenie tekstów zachęcających do czytania. Korzystaliśmy z “Księgi cytatów” i “Księgi przysłów”, ale układaliśmy też własne zachęty do czytania. Świetnie się przy tym bawiliśmy! Oto kilka przykładów:

Książka z głodu nie umiera, tylko z samotności.

Nie oceniaj książki po okładce.

Książka Cię potrzebuje!

Książka jest wspaniałym prezentem!

Koszyczek z karteczkami pełnymi mądrych słów będziemy rozdawać podczas długich przerw w trakcie Tygodnia Bibliotek!

 

22 kwietnia 2016 r. – Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi przygotowaliśmy gazetkę przed biblioteką. Prezentujemy tam książki związane z naszą planetą, które można wypożyczyć! Jeśli ktoś się interesuje Ziemią… a każdy powinien, … bo jest Ziemianinem!!! 🙂 

Nasza wspaniała Błękitna Planeta – Ziemia! Oto nazwy w różnych językach:

francuski: La Terre

hiszpański: La Tierra

niemiecki: Die Erde

angielski: Earth

W ramach ćwiczeń z języka francuskiego spróbujcie przetłumaczyć zdanie: 

La Terre est une planète du Système solaire, la troisième par rapport à la distance au Soleil.

 

2 kwietnia 2016 r. – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia świętowaliśmy z przyjemnością, chociaż dzień ten wypadł w tym roku w sobotę. 2 kwietnia to dzień, w którym … urodził się Hans Christian Andersen. Znany wszystkim ze wspaniałych, przejmujących i wzruszających baśni. Podczas zajęć Koła Bibliotecznego przypomnieliśmy sobie postać pisarza znajdując informacje o nim w encyklopedii. Obliczyliśmy, ile żył lat i które urodziny obchodzi w tym roku. Bawiliśmy się też tytułami baśni. Młodsi uczestnicy zajęć rysowali swoją ulubioną baśń słuchając treści utworów: “Dziewczynka z zapałkami” oraz “Latająco kufer”. Przed biblioteką zaaranżowaliśmy wystawę przypominającą ten ważny dla literatury dziecięcej dzień.

Czytajmy na zdrowie!

Odgadnijcie na podstawie ilustracji tytuły baśni Andersena.

   

 

22 marca 2016 r. – Wiosna w bibliotece

Pierwszego dnia wiosny, 21 marca zaczęliśmy pisać w zeszycie czytelni zielonym długopisem! Dzisiaj też! To taki piękny kolor, soczysty i naturalny! Stęskniliśmy się za nim po białych, szarych i burych kolorach zimy. 

Jak uczcić wiosnę?

Rozdajemy trzeci numer naszej szkolnej gazetki “TUZINEK”. Trzeci w tym roku, bo ogólnie “TUZINKÓW” było już dwa tuziny plus jeden! Obliczcie ile to. Jest to numer marcowy, w którym żegnamy zimę i witamy wiosnę. Wspomniamy to co było, szczególnie w wywiadach na temat naszej szkoły, a także w artykułach np. w tym o historii liczb. Jest też dzień z życia Cwaniaczka! I inne ciekawostki! Miłego czytania! 

 

Podczas zajęć Koła Bibliotecznego dzieci z klasy pierwszej i drugiej prezentowały wiersze. Potem wypisaliśmy skojarzenia z wiosną i dobraliśmy do tych wyrazów rymy. Zamieniliśmy się w poetów wrażliwych na świat. Napisaliśmy wspólnie wiersz! Oczywiście pod tytułem….

WIOSNA

Przyszła do nas wiosna,

która jest bardzo radosna.

Mama na balkonie pije czarną kawę

i spogląda na zieloną trawę.

Już na drzewach są pączki!

Do słońca wyciągam rączki.

Widzę tutaj duży las,

a gdzie on zaprowadzi nas?

 

10 marca 2016 r. – Szkolne eliminacje

Czytelnia może pełnić różne funkcje. Najczęściej bywa zwykłą czytelnią, chociaż w środę była miejscem spotkania z wieloletnim dyrektorem naszej Dwunastki, a w czwartek 10 marca – sceną. Tego dnia zebrali się tutaj uczniowie z klas 1-6, aby zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie. Dzieci przedstawiały wiersze i wierszyki, a także prozę. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem. Były to szkolne eliminacje do 39 Konkursu Recytatorskiego “Warszawska Syrenka”.

Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY!

 

9 marca 2016 r. – Spotkanie z p. Dyrektorem

W środę 9 marca w naszej czytelni było wielkie święto. Tego dnia o godzinie 10.35 oczekiwaliśmy na naszego Gościa. Był nim wieloletni nauczyciel i dyrektor Dwunastki – pan Marian Kobza. Na czas spotkania zaaranżowaliśmy w czytelni honorowe miejsce dla Gościa i krąg z krzeseł, na których zasiedli nasi redaktorzy. Uczniowie mieli przygotowane pytania i byli ciekawi wielu rzeczy. To było bardzo sympatyczne spotkanie, pełne wspomnień sprzed lat, wzruszeń, ale i anegdot! Na koniec Pan Dyrektor został zaproszony na obchody jubileuszu 70-lecia szkoły, złożył również autograf w kronice szkoły.

Dziękujemy!

 

8 marca 2016 r. – Dzień Kobiet

Dzień Kobiet to czas, w którym mogliśmy przypomnieć sobie o słynnych pisarkach. Podczas zajęć Koła Bibliotecznego bawiliśmy się łącząc imiona pisarek i poetek z ich nazwiskami, wcielaliśmy się w rolę pisarzy i ilustratorów, przypomnieliśmy sobie, jakie zawody związane są z tworzeniem książki. Przed biblioteką na tablicy wywiesiliśmy prace naszych młodych ilustratorek z klasy drugiej.

   

Zaprezentowaliśmy również książki, które mają w tytule imię dziewczęce m.in.: Martynkę, Alicję, Zuźkę, Martę, Hanię i Anię. Znacie te bohaterki?

 

3 marca 2016 r. – Międzynarodowy Dzień Pisarzy

3 marca świętują wszyscy pisarze świata! 

Bez wyobraźni pisarzy, ich pomysłów, cierpliwości… nie byłoby książek…. a więc i biblioteki! Na szczęście pisarze byli, są i będą!

Czy ktoś z Was chce zostać pisarzem? Można pisać opowiadania, powieści, ale i wiersze! Są chętni!? Z pisarzami ściśle współpracują ilustratorzy oraz tłumacze! Kto pięknie rysuje, może wybrać dla siebie zawód ilustratora! Będzie czytał książki i wizje z wyobraźni przenosił na papier lub ekran komputera. Bez pracy tłumacza nie poznalibyśmy literatury australijskiej, szwedzkiej, niemieckiej, angielskiej, kanadyjskiej czy rosyjskiej. Pomagają nam tłumacze, którzy znają języki obce i przekładają literaturę z jednego języka na drugi! To też wspaniały zawód!

Z okazji tego święta przygotowaliśmy gazetkę przed biblioteką! Są też tam zagadki! Dla Was, drodzy Czytelnicy zacytujemy kilka z nich. 

Czy znacie te tytuły? Podajemy je w oryginale!

The Secret Garden

Le avventure di Pinocchio

Diary of a Wimpy Kid

The Lord of the Rings

Le Petit Nicolas et les copains

Le tour du monde en quatre-vingt jours

 

26 lutego 2016 r. – Jestem czytelnikiem biblioteki szkolnej

Dziś zaprosiliśmy do czytelni uczniów klas 1c na lekcję biblioteczną. Niektórzy znali już bibliotekę, wielu już wypożyczało książki… ale nie wszyscy! Przypomnieliśmy regulamin biblioteki, zaprezentowaliśmy księgozbiór i jego różnorodną tematykę! Rozmawialiśmy o zwierzętach, sporcie, książkach, które dzieci znają i lubią! Udało nam się pobawić pozycją francuskiego psiarza Tullet’a pt. “Naciśnij mnie”. Wszystkim baaaaaardzo podobała się zabawa w naciskanie kropek i to… co się z nimi potem działo! 

Wszyscy mogli wypożyczyć książki, a na pamiątkę każdy otrzymał zakładkę z wierszykiem oraz informacją, w jakich godzinach czynna jest szkolna biblioteka.

Teraz będziemy widywać się bardzo często!

ZAPRASZAMY!

 

23 lutego 2016 r. – Potwory

Dziś podczas zajęć Koła Bibliotecznego poznawaliśmy książkę Aleksandry i Daniela Mizielińskich pt. “Pora na potwora”. To książka układanka, w której możemy odnaleźć znane nam zwięrzęta oraz …. napotkać na potwora! Potwór zazwyczaj składa się ze znajomych ogonów i głów oraz tłowia, które jednak do siebie nie pasują… ale czy na pewno?

Spotkanie z książką było bardzo ekscytujące. Razem z dziewczynkami z klasy 2b udało nam się zrobić własną układankę z rysunków zwierząt! Ale to była zabawa! 

 

 

17 lutego 2016 r. – Światowy Dzień Kota

Lubimy koty, kotki i kocięta!

W tym dniu rysowaliśmy w czytelni te miłe zwierzątka i stworzyliśmy galerię kotów. Cieszymy się, bo wiele rysunków przedstawia koty zaczytane!!!To bardzo pasuje do czytelni! Zaprezentowaliśmy również książki o kociej tematyce, dla  wszystkich tych, którzy są wielbicielami mruczących czwronogów. Od naukowych badań po opowiadania i baśnie z kotami w roli głównej.

Książki, które znalazły się na wystawie to m.in.:

Encyklopedia kotów

Gwiazdko gdzie jesteś?

Julka i koty

Nowe kocie historie

Przygody Filonka Bezogonka

Ktoś ukradł Prążka

Kot w butach

Kto pokocha Psotkę

Mgiełka, porzucona kotka

Gwiazdko gdzie jesteś?

Puch kot nad koty

Koty rasowe

Zapraszamy do czytania!

 

16 lutego 2016 r. – Walentynki

Kochamy książki!!! Po długiej przerwie niektórzy stęsknili się za regałami pełnymi książek! Wczoraj, w pierwszy dzień po feriach odwiedziło nas 59 Czytelników! Uczniowie wypożyczyli aż 52 książki, a nauczycielom na lekcję były potrzebne 24 słowniki! Cieszymy się, że nas odwiedziliście!

Na tablicy przed biblioteką możecie obejrzeć książki w walentynkowych okładkach… czyli we wszystkich odcieniach czerwieni!

Dziś, we wtorek cały dzień trwa akcja “Kochamy książki”. Naklejka z serduszkiem powędruje do każdego, kto znajdzie w słowniku zadany przez panią Alicję wyraz. Szukajcie “czekolady”, “przyjaźni”, “słodyczy”, “serduszka”, “serenady”, “uczucia” itp.

Z A P R A S Z A M Y    D O    Z A B A W Y ! 

Na zdjęciu serce ułożone podczas zajęć bibliotecznych 🙂 oczywiście z książek w czerwonych okładkach 🙂

 

29 stycznia 2016 r. – Ferie

To już!

Nadchodzą bardzo szybko, jakby były w siedmiomilowych butach  … FERIE!!! Cieszycie się? Wśród wielu zajęć, które planujecie na pewno znajdzie się trochę czasu na CZYTANIE! Wiemy, że lubicie czytać! Niektórzy twierdzą, że kochają czytać, jeszcze inni, że… UWIELBIAJĄ CZYTAĆ!

Życzymy naszym Czytelnikom, aby w ferie znaleźli dużo czasu dla swoich książek!

Podsumowując pierwszy semestr możemy podać kilka liczb. A są one duże! Uczniowie przez cały semestr wypożyczyli 1962 książek, a nauczyciele 372. Zapiszmy to działanie, aby zobaczyć ile razem wypożyczyliśmy książek.

1962+372=2334! Tak, wspólnie osiągnęliśmy liczbę 2334. To ładna liczba!

Z czytelni skorzystało 3067 uczniów!

Poniżej prezentujemy książki w kolorach zimy! Tak, abyście mogli poszaleć na nartach i łyżwach.

     

 

29 stycznia 2016 r. – Podsumowanie konkursu

Podczas dzisiejszego apelu podsumowaliśmy konkurs wiedzy “Cogito ergo sum” pt. “Nasza Dwunastka ma 70 lat”. W konkursie wzięło udział 27 osób z klas IV-VI. Od października do stycznia uczniowie w każdy poniedziałek odbierali kartki z pytaniami w bibliotece, a następnie w ciągu 7 dni musieli ją zwrócić wraz z poprawną odpowiedzią. Osiem osób oddało wszystkie kartki i udzieliło pełnych odpowiedzi. Te osoby otrzymały dziś na apelu dyplomy i nagrody książkowe! Jeśli chcesz poznać laureatów – zajrzyj do zakładki “Konkursy”!

Gratulujemy serdecznie i zapraszamy do udziału w innych konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną!

 

11 stycznia 2016 r. – Nowości

Przed świętami robiliśmy zakupy do szkolnej biblioteki. Wśród nowości znalazło się wiele wymarzonych książek, tych o których wspominaliście w głosowaniu “Książki naszych marzeń” oraz tych, których brak wskazaliście w ankiecie. Takie zakupy to przyjemność!

W sumie kupiliśmy 231 książek! Baaaaaaardzo duuuuuuuuuuuuuużo!

Zapraszamy do zapoznania się z nowościami! Część z nich przedstawiamy w zakładce “NOWOŚCI” na naszej bibliotecznej stronie szkoły. Systematycznie prezentujemy je również na gazetce przed biblioteką!

Zapraszamy do czytania!!!

      

 

5 stycznia 2016 r. – Wielka historia małej kreski

Podczas wtorkowych zajęć Koła Bibliotecznego zapoznaliśmy się z książką “Wielka historia małej kreski”, a tytuł oryginału to “LA GRANDE HISTOIRE D’UN PETIT TRAIT”. Autorem tej pozycji jest francuski ilustrator Serge Bloch. Książka zainspirowała nas do tworzenia prac rysunkowych z użyciem kreski…. Jak się bawić? Wystarczy poprosić kogoś, żeby narysował jakiś es-flores, wygiętą kreskę albo jej fragment  i… tu zaczyna się zabawa. Trzeba dorysować do tej kreski coś, co ze zwykłego bazgrołka zamieni ją w znany przedmiot, np. góry, okulary, ośmiornicę, węża, robaczka, smoka, szpulkę nici z igłą oraz fotel! Na naszych zajęciach powstały takie przedmioty! Ze zwykłej kreski!

Wszystkie prace dekorują tablicę przed czytelnią. Książka też tam jest! Przyjdźcie zobaczyć!

Polecamy zabawę w rysowanie oraz książkę!!!

 

22 grudnia 2015 r. – Życzenia

 

Wesołych Świąt!!!

Życzymy naszym Czytelnikom

wspaniałych książkowych prezentów pod choinką,

dużo czasu spędzonego w rodzinnym gronie

i niezapomnianych przeżyć podczas czytania!

 

Do zobaczenia w przyszłym ROKU!!! 🙂

 

 

 

22 grudnia 2015 r. – Gwiazdka w bibliotece

W tym roku Mikołaj hojnie obdarował bibliotekę!

167 nowych, wspaniałych, pachnących drukiem, ciekawych, ilustrowanych, wymarzonych książek! Książki Marzeń! Czekają bohaterowie Magicznego Drzewa, wszyscy Zwiadowcy mieszkający w 12 tomach, Lasse i Maja, Tytus z Romkiem i A’Tomkiem, koniki z Szumińskich Łąk, oczywiście Cwaniaczek , świat zaklęty w Baśnioborze, Grzeczny Pies, Messi i Ronaldo i wiele innych wspaniałych bohaterów! Cieszycie się?

Mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość w sprawie książek. TO NIE KONIEC NOWOŚCI!!! Mamy jeszcze dla was 67 książek kupionych dosłownie TERAZ! Pachnące lektury, z tych obowiązkowych. Pachnące również te, które…. czytacie dla przyjemności! Na kartach tych książek czekają na Was: Pszczoły, Żabek i Ropuch, Kuba i Buba, Bolek i Lolek, zwierzaki Wajraka oraz Londyn, Kroniki Archeo i dużo innych atrakcji!

Nowy Rok zapowiada się czytelniczo, czytająco, bibliotecznie 🙂

 

15 grudnia 2015 r. – Prezenty 

Czy lubicie otrzymywać prezenty? A dawać? A może lubicie dawać prezenty własnoręcznie zrobione? Podczas zajęć Koła Bibliotecznego wspólnie zastanawialiśmy się, co może być ciekawym prezentem. Ale nie takim kupionym, takim od … serca!

Postanowiliśmy się wspólnie obdarować upominkami. A co może być niespodzianką?

Wierszyk, piosenka, rysunek, kalambury, śmieszna mina, wesoły kawał, odczytany fragment książki, ilustracja do wiersza. Tak bawiliśmy się w Krainie Książek w przedświąteczny czas.

 

7 grudnia 2015 r. – Mikołajkowo

Już w piątek, 4 grudnia przygotowaliśmy się na Mikołajki. Podczas zajęć Koła Bibliotecznego dekorowaliśmy czytelnię czerwonymi papierowymi butami, w których pełno było prezentów… również papierowych!

Sowy otrzymały ozdoby choinkowe, którymi chwalą się na swoim sowim blogu (zajrzyjcie koniecznie!). A na gazetce przed biblioteką wspominamy sławnych Mikołajów oraz prezentujemy kilka nowych książek z 26 sztuk, które zakupiliśmy! To nie wszystko! Czekamy na kolejne dwa kartony NOWOŚCI!!!!!!!!!!!! Dla WAS!!!!

  

 

1 grudnia 2015 r. – Dekorujemy inicjały

W listopadzie nasi Czytelnicy brali udział w zabawie rysunkowej “Dekorujemy inicjały”. Było to nawiązanie do listopada – który był miesiącem książki historycznej. Oglądaliśmy przykłady wspaniałych inicjałów, które tworzone były w czasach średniowiecznych. To inspirowało nas do poszukiwania sposobów ozdobienia liter. W naszej galerii mamy 85 inicjałów, które pięknie prezentują się w czytelni.

 

20 listopada 2015 r. – Mapa myśli

Jakie znacie mapy? Mapa Polski, mapa Europy, mapa świata. To wie każdy! Czy wiecie, że jest też mapa myśli? A to ciekawe! Na tej mapie też są obszary i linie łączące, prawie jak województwa i rzeki… A to myśli uporządkowane i usystematyzowane!

Podczas zajęć Koła Bibliotecznego tworzyliśmy mapę myśli na temat naszej Dwunastki. Utworzyliśmy zbiory i podzbiory, podzieliliśmy wiedzę i zapisaliśmy, czy raczej stworzyliśmy mapę myśli. 

Potem było zadanie trudniejsze. Z przygotowanych wcześniej karteczek z przeróżnymi hasłami budowaliśmy mapę myśli na temat Polski i Francji. Łatwo nie było – bo jak uporządkować hasła: Wisła, Mamry, Tatry, Henryk Sienkiewicz, powieść, poezja, Wisława Szymborska, W pustyni i w puszczy, Łazienki Królewskie, Kraków, Warszawa itd. Było ich bardzo dużo, ale daliśmy radę! Znaleźliśmy zbiór nazw rzek i jezior. Odszukaliśmy tytuł książki, dopasowaliśmy do autora i podpięliśmy to pod hasło “powieść”. A to świetnie pasowało do ogólniejszego hasła “literatura”. I tak “od szczegółu do ogółu” i odwrotnie – uporządkowaliśmy naszą wiedzę.

Mapa myśli świetnie może się sprawdzać jako notatka z lekcji! Polecamy!

    

 

12 listopada 2015 r. – Podsumowanie konkursu

Szkolny apel z okazji Święta Niepodległości był świetną okazją do podsumowania naszego konkursu plastycznego “Wspaniały świat poezji”. Można wtedy uroczyście przed liczną publiką wręczyć zasłużone dyplomy i nagrody. Oto laureaci:

I miejsce – Maksymilian Rheindorf-Zaorski, kl. 1b

II miejsce – Wiktoria Drosio, kl. 2b

III miejsce – Martyna Kamińska, kl. 2b

WYRÓŻNIENIE – Lena Olkowska, kl. 1c

Gratulujemy!!!! Zapraszamy do czytelni na pokonkursową wystawę prac.

 

 

 

3 listopada 2015 r. – Miesiąc Książki Historycznej

Przygotowaliśmy dla naszych Czytelników wystawę książek związanych z historią. Mamy też zabawę rysunkową “Dekorujemy Inicjały”. Każdy może przyjść wybrać sobie drukowane kontury litery – na przykład pierwszą literę swojego imienia lub nazwiska – i pięknie ją udekorować! W paski, kropki, kwiatki. Kotek też może wystąpić, a i piesek też! Dlaczego nie? Wszystkie ulubione rzeczy można umieścić w takim dekoracyjnym inicjale.

Dziś zaczęliśmy tę akcję rano, podczas zajęć Koła Bibliotecznego. Uczennice klasy 2b chętnie odgadywały zagadki historyczne, pięknie odnalazły książki dotyczące historii spośród większego zbioru książek oraz wykonały dekoracyjne inicjały! Ich prace wiszą przed biblioteką na wystawie i mówią “…i Ty też możesz pomalować swoje inicjały!”.

  

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

28 października 2015 r. – Listopad już blisko…

Listopad już blisko! To miesiąc, w którym wspomiamy tych, co odeszli. To miesiąc, w którym świętujemy Odzyskanie Niepodległości. To miesiąc książki historycznej….

W bibliotece szkolnej szykujemy pamiątkowe flagi, które klasy szóste zostawią na grobach i miejscach pamięci. Dobieramy odcienie czerwonego, żeby flaga była malarska, rozmalowana, jakby łopocząca na wietrze. Nad bielą też pracujemy, czasem dodając trochę czerwieni, ale i trochę błękitu nieba.

“Oni odeszli…. my pamiętamy” – taki napis umieściliśmy na flagach.

 

27 października 2015 r. – TUZINEK nr 1 (23)

Mamy pierwszy numer gazetki szkolnej “TUZINEK”. Pierwszy w tym roku szkolnym, a w ogóle jest to numer dwudziesty trzeci! Mamy satysfakcję!!! Redagowanie gazetki jest ciekawym zajęciem! Cały czas poszukujemy Redaktorów, którzy chcieliby współpracować przy tworzeniu naszego szkolnego czasopisma. 

W tym numerze obejrzycie galerię zdjęć ze ślubowania, z Zielonej Szkoły we Władysławowie, prace “Szkoła Marzeń” powstałe podczas zajęć w świetlicy oraz kolorowe wzory Tymona.  Przeczytacie wywiad z Pierwszakami – dowiecie się, co najbardziej podoba im się w naszej szkole, w co się bawią i jakie dania obiadowe zajadają najchętniej w stołówce. Czytając gazetkę poznacie skojarzenia z jesienią, a nawet możecie pomalować kolorowankę! Na piątej stronie gazetki znajdziecie rysunki Oli, Heli, Izy, Ali, Konstancji i Olka. Najdłuższe artykuły dotyczą podróży, bo to fascynujący temat! Zwierzakiem numeru jest śliczny piesek Oliwii, który ma na imię MAKSIO! Koniecznie zajrzyjcie do kącika francuskiego, przeczytajcie powakacyjne kawały i limeryki Poli! Na łamach TUZINKA przedstawiamy także skład Samorządu Uczniowskiego!

Zapraszamy do czytania i …. do redagowania kolejnego numeru gazetki szkolnej “TUZINEK”.

 

20 października 2015 r. – Książki – niespodzianki

Podczas zajęć Koła Bibliotecznego przygotowaliśmy dużo szarego papieru i sznurka oraz… 31 książek. Następnie zajęliśmy się pakowaniem literatury w zgrabne paczuszki i paczki przewiązane sznurkiem. Wyglądało to PIĘKNIE!

Zapytacie: I CO DALEJ? Postanowiliśmy zorganizować Czytelnikom zabawę “Nie oceniaj książki po okładce”. 20 października, we wtorek nastąpiła “meta” naszej akcji! Na jednej przerwie wszystkie książki – niespodzianki zostały wypożyczone! Najciekawszy był moment otwierania “prezentu”. Jedni byli bardzo zadowoleni, inni mówili “Już czytałem!”, byli też tacy, którzy z rozrzewnieniem wspominali treść książki – jeśli akurat trafiła im się taka z … dzieciństwa! Akcja była bardzo udana! Na kolejnych przerwach pojawiali się chętni do wypożyczania paczuszek, ale….niestety, literacki “magazyn” książek-niespodzianek już był pusty. Może jeszcze kiedyś…

 

14 października 2015 r. – Dzień Edukacji Narodowej

Wszystkim, którzy tego dnia odwiedzili bibliotekę szkolną- dziękujemy! Mogliśmy wtedy wzajemnie życzyć sobie wszystkiego dobrego, w dniu święta Nauczycieli i Uczniów!

Pomyślnego roku szkolnego!

 

12 października 2015 r. – Konkursy  w toku…

Październik trwa. Bawimy się w wyszukiwanie wyrazów w słowniku. A nagrodami są … naklejki! To jest mała, ale ciekawa nagroda, zwłaszcza dla tych, którzy je kolekcjonują w albumach.

Rozdaliśmy drugą kartę pracy w konkursie “Cogito ergo sum”. Temat jest bliski i bardzo znany, bo ….. nasza szkoła! A dokładnie “Nasza Dwunastka ma 70 lat”. W każdy poniedziałek do odebrania jest karta z trzema pytaniami. Na odpowiedź jest aż siedem dni! Takich kart będzie TUZIN!!! Wiecie ile to?

Zbieramy również prace w konkursie dla najmłodszych “Wspaniały świat poezji”. Uzdolnieni plastycznie uczniowie wybierają ulubiony wiersz, czytają go kilka razy wyobrażając sobie jego treść i …. chwytają za ołówki, kredki, pędzelki z farbą malując prace na kartce formatu A3.

Od dzisiaj zbieramy chętnych do udziału w konkursie czytelniczym “Z HISTORIĄ W TLE”. Lista uczniów się tworzy… Mamy nadzieję, że będzie dłuuuga!

Wszystkie regulaminy konkursów bibliotecznych znajdziecie w zakładce “KONKURSY”!

Zapraszamy do udziału! Październik to wspaniały miesiąc… taki….jesienny ( w niektórych rejonach Polski już zimowy!!!!!!)  i …biblioteczny! 😀

 

2 października 2015 r. – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Świętujemy! Wszystkie biblioteki szkolne na całym świecie mają swoje święto! Nie tylko jeden dzień, ale cały miesiąc! Październik!!! My też z przyjemnością dołączamy do obchodów. Ogłosiliśmy konkursy (koniecznie zajrzyjcie do zakładki “Konkursy”), a dziś… zachęcaliśmy naszych Czytelników do zdobywania naklejek…. Jakich? Na przykład z taką piękną czytającą sową!

Chętnych było wielu! I bardzo dobrze! Zadanie, którego wykonanie było nagradzane naklejką to… wyszukanie w słowniku zadanego przez panią Alicję wyrazu! Było wesoło, twórczo i energicznie. Dla tych, dla których litery w alfabecie jeszcze są trochę rozbiegane – mamy “ściągę” na ścianie. Szukanie może być fantastyczne! W poniedziałek…. będą kolejne naklejki z motywem czytania…. 🙂 Wszyscy się cieszą!

Dziś podczas zajęć Koła Bibliotecznego dzieci poznawały pracę bibliotekarza i działanie programu MOL. Fascynującym zajęciem okazało się podłączanie kodów kreskowych do poszczególnych egzemplarzy! To była fajna praca! 

 

30 września 2015 r. – Z wizytą w Bibliotece Publicznej  nr 1

W ostatni dzień września, pogodny i słoneczny wybraliśmy się z klasą 1b do zaprzyjaźnionej Biblioteki Publicznej dla Dzieci nr 1! Lubimy tam chodzić, bo można tam dojść spacerem, a po drodze można zauważyć dużo ciekawych rzeczy. Na przykład płaskorzeźby na budynkach, wystawę plakatów przy Ambasadzie Francji, sportowy samochód zaparkowany przy Alejach Ujazdowskich – w pięknym niebieskim kolorze, lecące liście w parku! 

Biblioteka mieści się przy ul. Wilczej i od dawna współpracuje z naszą szkołą. Niektórzy uczniowie naszej szkoły bywają tam, korzystają z księgozbioru, komputerów i chodzą na zajęcia!

Dziś poznaliśmy Bibliotekę. Wiemy już, gdzie się mieści i jakie ma skarby w swoim księgozbiorze! Bardzo było nam przyjemnie, kiedy pani Bibliotekarka pokazywała nowości, a uczniowie klasy pierwszej wyciągali wysoko ręce w górę na znak – że znają książkę, czytali, mają w domu! Mamy nadzieję,  że równie entuzjastycznie będą odwiedzać bibliotekę szkolną! To już niedługo!

 

29 września 2015 r. – Malowane dzbanki

Dzisiaj poznaliśmy wiersze Janiny Porazińskiej. Szczególnie podobał nam się ten pod tytułem “Malowane dzbanki”. Do wiersza mieliśmy karty pracy i dekorowaliśmy dzbanki według treści wiersza. Podobała nam się ryba, która tańczyła z muchą na drugim dzbanku! Kurka była wesoła, a osa troszkę chorowała, bo … miała katar!

Poezją można się wspaniale bawić! Koniecznie zajrzyjcie do zakładki “KONKURSY”! Jeden z konkursów to plastyczny, ale związany z poezją! Zapraszamy do udziału! 

 

28 września 2015 r. – Wizyta klasy 1a

W poniedziałek rano zawitała do biblioteki szkolnej klasa 1a. Była to  pierwsza wizyta naszych nowych uczniów. Ustaliliśmy, czym różni się księgarnia od biblioteki. Zapoznaliśmy się z zasadami wypożyczania książek i przypomnieliśmy, jak należy zachowywać się w czytelni. Uczniowie odpowiedzieli na szereg zagadek literackich – odgadnęli wszystkie, a więc… zdali egzamin! Wszyscy wybrali sobie książki do wypożyczenia, a każdy dostał pamiątkową zakładkę z wierszykiem “Prośby książki” i …co bardzo ważne – z godzinami, w jakich czynna jest biblioteka szkolna.

Przygodę z czytaniem czas rozpocząć! Zapraszamy!

 

7 września 2015 r. – Wypożyczamy!!!

Udostępniliśmy podręczniki dla uczniów klas pierwszych, drugich oraz klas czwartych.

   

Z magazynu podręczników biblioteka zamieniła się już w znane Wam miejsce. Czytelnia już jest otwarta, wypożyczamy książki! W pierwszym dniu odwiedziło naszą czytelnię 32 uczniów. Wypożyczyliśmy 40 książek!!! Mamy dużo nowości! 

Odwiedzajcie nas!!!

 

1 września 2015 r. – WITAJCIE!

Witamy Was ponownie w naszej “Dwunastce”. Szczególnie witamy tych, którzy będą uczyć się w klasie pierwszej! Wkrótce dowiedzą się, gdzie jest Kraina Książek i jak wypożyczać książki! 

Co czytaliście w wakacje? Jakie tytuły polecacie? Wszystkiego się dowiemy! Będzie gazetka “TUZINEK”, konkursy plastyczne i czytelnicze, Miesiąc Bibliotek Szkolnych….Czeka nas wiele atrakcji! Zatem – WITAJCIE!!!

Gotowi? Na miejsca? START!

 

                    

26 czerwca 2015 r. – WAKACJE

Drodzy Czytelnicy!

Do zobaczenia we wrześniu!

Biblioteka szkolna życzy Wam wspaniałych wakacji, pełnych wrażeń, podróży, przyjaźni i ……czasu pełnego literatury!

Pochwalcie się koniecznie, co przeczytaliście, co Was wzruszyło, co dało do myślenia! 

Do widzenia! Do zobaczenia!

 

 

22 czerwca 2015 r. – CZERWCOWY TUZINEK

Oto ostatni tydzień nauki… coraz bliżej wakacje! Właśnie ukazał się wakacyjny numer “TUZINKA”. Piąty w tym roku, a od początku jego istnienia –  dwudziesty drugi. W numerze możecie przeczytać humor z naszych zeszytów szkolnych (nowy dział!), opowiadanie Kaliny, wspomnienia szóstoklasistów, opis podróży do Hiszpanii, opis zwierzaków, w tym także fantastycznej Ryby o imieniu Elegancik. Koniecznie obejrzyjcie zdjęcia z obchodów Święta Szkoły, galerie rysunków: chochliki drukarskie, potwory, zwierzaki oraz wakacyjna moda. Są też zadania matematyczne i kącik języka francuskiego!

Wypocznijcie dobrze, zapamiętajcie szczegóły wakacyjnych wypraw, róbcie zdjęcia – a we wrześniu zaczniemy redagować kolejny numer – pełen wakacyjnych wspomnień, fotografii i wrażeń!

 1. Jeżeli zatęsknilibyście za TUZINKIEM gdzieś na Wyspach Kanaryjskich albo w Tatrach, to zawsze możecie zajrzeć na stronę internetową szkoły. Tu, w zakładce “gazetka szkolna” są dostępne archiwalne numery naszej gazetki.

 

17 czerwca 2015 r. – TUZINEK WYRÓŻNIONY

Wiadomość z ostatniej chwili!

Nasza Gazetka Szkolna “TUZINEK” została wyróżniona

ZA RÓŻNORODNOŚĆ FORM WYPOWIEDZI

w I Konkursie na gazetkę szkolną “SZALEJ Z GAZETKĄ”!

Gratulujemy, Tuzinku!!!!

 

15 czerwca 2015 r. – NOWOŚCI

Mamy dla Was dobrą wiadomość. Jest ona związana z liczbą 131 i książkami. Jak? Zakupiliśmy do szkolnej biblioteki 131 książek nowych, pachnących, potrzebnych, ciekawych. Piętrzą się one dumnie na stosach, czekając na wpis do bazy komputerowej MOL. Wszystkie zostały opieczętowane przez uczennice uczęszczające na zajęcia Koła Bibliotecznego…

I ten zapach…. Teraz w bibliotece pachnie farbą drukarską…i  dobrą literaturą, po prostu nowościami!

 

11 czerwca 2015 r. – Czytelnicy

Biblioteka jest miejscem ciekawym i różnorodnym, a wszystko to zawdzięcza książkom. To one są ciekawe, wciągające, trzymające w napięciu, śmieszne, przygodowe, wesołe, a więc… różnorodne. W takim miejscu nie brakuje też ciekawych czytelników!

Oto przedstawiamy Wam dwie istoty, które przyszły do biblioteki z Leną i Polą – i od razu, nie zwlekając ani minuty, wzięły się za czytanie. Widok był bardzo ujmujący i taki… promujący czytanie! Szybko uwieczniliśmy naszych gości na karcie pamięci aparatu, a teraz dzielimy się tym zdjęciem tutaj, na naszym blogu. Lubimy czytać i tych, co czytać lubią!

 

9 czerwca 2015 r. – Promocja książki

We wtorek 9 czerwca wybraliśmy się z dziećmi z zerówki do biblioteki. Co w tym wyjątkowego? Biblioteka…. ale nie ta najbliższa – szkolna, to Biblioteka Publiczna dla Dzieci i Młodzieży nr 24 położona w pięknym miejscu – na Starówce!!! Byliśmy tam już kilkakrotnie! Tym razem zostaliśmy zaproszeni na promocję książki Marii Terlikowskiej “Wędrówka pędzla i ołówka”.

Pani nie tylko przedstawiła bohaterkę spotkania – kolorową książkę, ale również przybliżyła dzieciom proces jej powstawania. Zerówka  projektowała okładki wymyślonych przez siebie książek! To było owocne spotkanie!

 

1 czerwca 2015 r. – Trójkątna bajka

Czy geometria może być ciekawa? Bardzo!

A czy może być tematem bajki? – Dlaczego nie!

Podczas zajęć Koła Bibliotecznego poznaliśmy utwór Danuty Wawiłow pt. “Trójkątna bajka”. Była to inspiracja do naszych zabaw geometrycznych, w tym również pracy plastycznej. Przeczytajcie koniecznie wiersz, a dowiecie się dlaczego z trójkątnej – bajka nagle … zrobiła się okrągła!!!

 

30 maja 2015 r. – Święto Szkoły

Czy byliście w szkole w sobotę?

Wyjątkowo, z okazji święta!

Tego dnia było bardzo wesoło, kolorowo i tłumnie…to taka wyjątkowa sobota! Inna niż wszystkie! Z tej okazji przygotowaliśmy wiele niespodzianek dla naszych gości. Były występy taneczne, przedstawienia w języku francuskim, grill pod chmurką, francuska kawiarenka pachnąca kawą i ciastem oraz wiele innych atrakcji.

Biblioteka tego dnia zaprosiła odwiedzających do zabawy literackiej – zagadki i rozsypanki związane z bajkami.

Pokazaliśmy także wystawę TUZINKÓW. Wydajemy go już 4 lata i kolekcja “Tuzinków” jest coraz większa – 21 numerów!!! Wszyscy odwiedzający bibliotekę mogli posłuchać wierszy czytanych przez uczniów naszej szkoły, które nagraliśmy w bibliotece podczas obchodów Tygodnia Bibliotek. 

26 maja 2015 r. – Tuzinek w podróży

Jeden egzemplarz “Tuzinka” został wczoraj wysłany w podróż! Zamknięty w kopercie z naklejonym znaczkiem udał się do adresata, czyli Szkoły Podstawowej nr 32 im. Małego Powstańca w Warszawie. Zapytacie, dlaczego? Tuzinek bierze udział w konkursie! Tak! To konkurs na najlepszą gazetkę szkolną w dzielnicy Śródmieście! Trzymajcie kciuki za naszego małego dzielnego TUZINKA, pełnego Waszych rysunków, ankiet, artykułów, krzyżówek, rebusów i zdjęć!

TUZINKU, powodzenia!

 

16 maja 2015 r. – Tydzień Bibliotek – podsumowanie

W minionym tygodniu świętowaliśmy, jak przystało na bibliotekę … Tydzień Bibliotek. Codziennie rozdawaliśmy naklejki promujące czytanie – za udział w akcji “Rysujemy czytające zwierzaki” (powstało prawie 200 rysunków) oraz za wyszukiwanie wyrazów w słowniku ortograficznym.

Nagrywaliśmy również wiersze czytane przez uczniów. Chcemy zrobić z nich program dźwiękowy i zaprezentować go w bibliotece 30 maja, podczas Święta Szkoły.

Założyliśmy piękny album pt. “Nasze Sowy”, do którego wklejamy rysunki sów wykonane przez naszych Czytelników. 

W czwartek 14 maja postanowiliśmy pobić rekord wypożyczeń. Okazało się, że w listopadzie, w ciągu jednego dnia wypożyczyliśmy 57 książek. To był rekord. A my, w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek – postanowiliśmy go pobić! Udało się, choć na początku nie było łatwo!!! W sumie uczniowie wypożyczyli tego dnia 71 książek! Pobiliśmy rekord z dużym zapasem. Bardzo się cieszymy, ale i trochę martwimy……czy uda nam się pobić ten rekord za rok?

Podczas zajęć Koła Bibliotecznego zrealizowaliśmy sesję zdjęciową promującą czytanie książek. Świetnie się bawiliśmy! Powstało wiele ciekawych zdjęć. Oto kilka z nich:

Zapraszamy do szkolnej biblioteki!!!

 

8 maja 2015 r. – Tydzień Bibliotek

To dziś jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek! Raniutko, już przed godziną ósmą Staś z klasy 2a złożył pani Alicji życzenia! Brawo za pamięć!

Ten słoneczny piątek ósmego maja rozpoczyna wspaniałą majową imprezę książkową, która nazywa się TYDZIEŃ BIBLIOTEK!

Nasza szkolna biblioteka również dołącza się do obchodów. Przedstawiamy program!

Codziennie:

– rozdajemy sympatyczne naklejki, promujące czytanie. Można je zdobyć wypożyczając książkę lub szukając zadanych przez panią Alicję – wyrazów w słowniku;

– nagrywamy wiersze, z których stworzymy program dźwiękowy;

– rysujemy czytające zwierzaki;

– zakładamy i uzupełniamy album z rysunkami sów autorstwa naszych czytelników.

W poniedziałek 11 maja o godz. 12.30 zapraszamy wszystkich kochających czytać do wspólnego zdjęcia z ulubionymi książkami!

W czwartek 14 maja bijemy rekord w wypożyczaniu książek (w godz. 10-16). Czy uda nam się pobić rekord z listopada, kiedy to w jeden dzień wypożyczyliśmy 57 książek??? To zależy od WAS!!!

Zapraszamy do Krainy Książek!!!

 

30.04.2015 r. – Kalendarz na miesiąc MAJ

Maj już blisko! Jutro! Zaprosiliśmy dzisiaj naszych czytelników do zabawy rysunkowej. Tworzyliśmy kalendarz na miesiąc maj! Zapoznawaliśmy się ze świętami i ważnymi wydarzeniami, które będą miały miejsce w naszej szkole właśnie w maju! Każdy mógł zilustrować karteczkę, która symbolizowała jeden dzień miesiąca. Do najważniejszych wydarzeń należą:

6-8 maja – Międzyszkolny Konkurs Języka Francuskiego (w naszej szkole)

8-15 maja – Tydzień Bibliotek

14-17 maja – Warszawskie Targi Książki

18 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów

19 maja – Dzień Dobrych Uczynków

26 maja – Dzień Matki

30 maja – Święto Szkoły. Dzień Francuski (w naszej szkole)

Święta wymyślone przez naszych Czytelników:

5 maja – Dzień Wariactwa na punkcie książek

10 maja – Żabi Dzień (Dzień miłośników żab)

13 maja – Dzień Wielkiego Szczęścia

21 maja – Dzień Litery “M” (jak maj, ale nie tylko)

 

29.04.2015 r. – Szkolna Gazetka “TUZINEK” nr 4

Wczoraj zamknęliśmy wiosenny numer gazetki “Tuzinek”. Ukaże się z opóźnieniem, ponieważ jak niektórzy pamiętają – awaria komputera uniemożliwiła pracę nad gazetką. Napis “TUZINEK” do tego numeru zrobiła Tola z klasy 5c. Prezentujemy go poniżej, abyście wiedzieli jak wyglądać będzie ukochany, wyczekany, lubiany – Wasz TUZINEK!

Pamiętajcie, że w zakładce “Gazetka szkolna” na stronie naszej szkoły możecie poczytać to wydanie “Tuzinka” w wersji elektronicznej. Mamy też numery archiwalne, jeśli chcecie powspominać, wybierzcie “Tuzinek” sprzed lat! 😀

 

28.04.2015 r. – Żabi Król

Lubicie baśnie i bajki? A wierzycie w to, że żaba może zamienić się w pięknego księcia? Kto jeszcze miał wątpliwości, a był w bibliotece podczas odwiedzin Żabiego Króla – ten już wie, że to możliwe!!! Z uczennicą klasy 5c – Gają przyszedł do biblioteki ostatnio Żabi Król. Był bardzo sympatyczny, ładnie rechotał i kumkał, a na głowie miał złotą koronę!

Kiedy Żabi Król został pocałowany przez małą żabkę (po lewej na pamiątkowej fotce) nastąpiła przemiana! Oto z żaby, na naszych oczach – powstał piękny i sympatyczny król w postaci …ludzkiej! Zdążyliśmy nawet zrobić zdjęcie przemiany…

I oto ukazał się nam piękny królewicz! Zapozował do zdjęcia z Kopciuszkiem, bo… okazało się…. że nasz bohater pochodzący z bajki, również kocha książki – z bajkami właśnie! A po żabiej postaci zostały mu… zielone pończochy…

 

27.04.2015 r. – Miły Gość

W piątek naszą bibliotekę odwiedził miły czytelnik, a raczej czytelniczka. Przyszła z Natalią z klasy 5c. Przedstawiła się jako Elza i od razu usiadła w pierwszej ławce z książką. Lektura bardzo ją pochłonęła! Co jakiś czas uśmiechała się, bo treść książki pełnej przygód była wesoła! Zgadniecie, jaką książkę czytał nasz Gość? Zwróćcie uwagę na ilustracje! To może być podpowiedź!

 

23.04.2015 r. – Światowy Dzień Książki i Prawa Autorskiego

To dziś! Światowy Dzień Książki i Prawa Autorskiego! Z tej okazji wywiesiliśmy gazetkę przed biblioteką. Można obejrzeć okładki zagranicznych wydań książki “Mały Książę”, przeczytać ten sam fragment książki po polsku i po francusku. Dowiedzieć się, co to jest prawo autorskie i jak go przestrzegać! 

Lubimy książki! 

 

22.04.2015 r. – Awaria komputera

Tytuł tego wpisu nie jest wesoły – “Awaria komputera”, ale jak dodamy, że “była”….. to już dużo lepiej brzmi! Bez komputera jest trudno! Nie można korzystać z programu MOL, który jest naszym bibliotecznym sprzymierzeńcem – bez niego nie możemy wypożyczać, ani dokonywać zwrotów książek. Nie możemy też opracowywać bazy, uzupełniać jej o nowe wpisy. Eh…..

Bez komputera nie można też redagować gazetki “TUZINEK”. To największy ból! Jednak nie martwcie się. Ciężki tydzień bez komputera ZA NAMI! 

Nadrabiamy zaległości!

 

24.03.2015 r. – Wybory Książek – podsumowanie

Tak! Odbyły się u nas Wybory Książek! W akcji wzięło udział aż 323 uczniów! “Wędrująca” Komisja Wyborcza – bibliotekarz i pedagog szkolny – rozdawała karty do głosowania i zbierała głosy do urny. Po podliczeniu, wyniki prezentują się następująco:

– w klasach 1-3 najwięcej głosów zdobyły książki:

 1. Dzieci z Bullerbyn – A. Lindgren – 28
 2. Dzienniczek Cwaniaczka – Jeff Kinney – 20
 3. Seria “Biuro detektywistyczne Lessego i Mai” – Martin Widmark, Helena Willis – 18
 4. Mikołajek – Rene Goscinny, Jean Jacques Sempe – 16
 5. Koszmarny Karolek – Francesca Simon – 15

 

– w klasach 4-6 najpopularniejszymi książkami okazały się:

 1. Harry Potter – Joanne Kathleen Rowling – 20
 2. Dzienniczek Cwaniaczka – Jeff Kinney – 19
 3. Zwiadowcy – John Flanagan – 15
 4. Hobbit, czyli tam i z powrotem – John Ronald Reuel Tolkien – 12
 5. Seria “Biuro detektywistyczne Lessego i Mai” – Martin Widmark, Helena Willis – 11

Dziękujemy za udział w akcji!

Zapraszamy do biblioteki i do …CZYTANIA!

 

12.03.2015 r. – Ogólnopolskie Wybory Książek

Szykujemy się do wyborów! To wybory książek! Ogólnopolskie, zatem z przyjemnością dołączymy nasze głosy! Przygotowujemy dla Was plakaty, informacje, karty do głosowania, urnę oraz gazetkę tematyczną.

Wybory zaplanowaliśmy na 17 marca! 

Uczniowie będą mogli wpisać od 1 do 3 tytułów najciekawszych książek, które czytali w ostatnim czasie. Poznamy Wasze gusta literackie! Zebrane wyniki zostaną wysłane do organizatora, którym jest miesięcznik “Biblioteka w Szkole”, a tam zostaną podliczone i przedstawione Ministerstwu Edukacji Narodowej oraz opinii publicznej! Pochwalcie się, jakie książki są waszymi NAJ!

O szczegółach akcji można dowiedzieć się na stronie http://www.wyboryksiazek.pl/

 

06.03.2015 r. – Ilustratorki

W lutym świętowaliśmy urodziny znanego artysty i ilustratora Józefa Wilkonia. Zorganizowaliśmy wystawę książek, które plastycznie opracował Wilkoń. Książkom towarzyszyły prace przedstawiające pawie i tygrysy autorstwa naszych uczniów.

Ilustrowanie tekstu to świetna przygoda! W mijającym tygodniu w czytelni odbyła się akcja “Ilustrujemy wiersze”. Każdy mógł wybrać sobie kartkę z wierszem i wykreować kredkami świat przedstawiony w poezji. Powstało 20 ilustracji. Prace świetnie uzupełniają gazetkę “Poznaj sławne pisarki” – która powstała z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Poznajemy pisarki, ale też nasze wspaniałe, młode, dobrze zapowiadające się ilustratorki!!!

  

 

04.03.2015 r. – Czytać każdy może

W środę mieliśmy w czytelni gościa. Przyprowadziła go, a raczej przyniosła – Julka z klasy 3a. Gość okazał się bardzo miłym pluszowym pieskiem o imieniu Nel. I jak to w czytelni się zdarza, po krótkiej prezentacji zajął się… czytaniem! Wszyscy obecni bardzo się cieszyli z tych odwiedzin! Oto pamiątkowa fotografia czytającego pieska Julii.

 

27.02.2015 r. – Gazetka szkolna “TUZINEK” nr 3

 

 

 

 

 

 

Oto wyszedł kolejny numer naszej szkolnej gazetki “TUZINEK”. To trzeci w tym roku szkolnym, a w ogóle – dwudziesty! Autorką atrakcyjnego zimowego napisu – bo numer z lutego – jest Klara z kl. 6b. Zamiast TUZINKA, mamy TUZIMEK! To taki żarcik i nawiązanie do trwającej jeszcze śnieżnej pory roku. Bo … zimowo jeszcze w naszej gazetce! W tym numerze wspominamy ferie zimowe i bal karnawałowy. Przybliżamy historię nart, opisujemy zimową stolicę Polski oraz odległy, lecz piękny kraj – Japonię!

Zwierzaki bieżącego numeru to chomik Ząbek i kot o imieniu Ejno.

    

Mamy dla Was mnóstwo łamigłówek, w tym jedną związaną z językiem francuskim, którego uczycie się na co dzień! Obejrzyjcie koniecznie galerię prac rysunkowych!

Tym numerem zamykamy czas mroźnych poranków, zaśnieżonych ulic, marznących nosów i wszechobecnej bieli. Zaczynamy zbierać materiały (artykuły, rysunki, zagadki, dowcipy, ankiety, itp.) do kolejnego numeru szkolnej gazetki “TUZINEK”. Będzie w niej wiosennie, a więc zielono! Zapraszamy wszystkich miłośników roślin, żab, zielonych ubrań i książek w zielonych okładkach! Niech będzie nam …zielono!!!

Wszystkie materiały można przynieść osobiście do biblioteki szkolnej lub wysłać na adres e- mail: biblioteka12sp@interia.pl

Zapraszamy Wszystkich Tuzinian i Tuzinianki!

P.S.Jeżeli nie masz papierowej wersji gazetki, zajrzyj koniecznie na podstronę “Gazetka Szkolna”, tam znajdziesz TUZINKA w formacie pdf. Miłego czytania!

 

25.02.2015 r. – Bajka o szklanym kluczyku

Podczas zajęć koła bibliotecznego tworzyliśmy bajkę!

Najpierw bawiliśmy się w kalambury. Każdy pokazywał jakiś przedmiot lub zwierzę. Kiedy słowa zostały odgadnięte – pokazujący miał za zadanie je narysować. Wymyślaliśmy krótkie bajeczki o tych przedmiotach, a potem…. wszystkie rysunki wylądowały w wiklinowym koszyczku. I w tym momencie zaczęliśmy tworzyć bajkę.

Na wielkim arkuszu papieru zapisaliśmy początek “Dawno, dawno temu…” a potem uczniowie losowali kolejno karteczki z rysunkami i dopowiadali dalszy ciąg wydarzeń! Zabawa była przyjemna, a efektem “Bajka o szklanym kluczyku”.

 

17.02.2015 r. – Światowy  Dzień  Kota

Lubimy takie dni! Wszak koty i kotki są bohaterami książek! Znacie Prążka, Mgiełkę, Pucha, Psotkę, Gienka, Zofię i Hermana? Z okazji Światowego Dnia Kota przygotowaliśmy wystawę książek o kotach i z kotami w roli głównej!

  

Tego dnia w czytelni rysowaliśmy koty, kotki i kocury! Powstało 35 rysunków, które świetnie uzupełniły gazetkę tematyczną przed biblioteką.

 

13.02.2015 r. – Z  miłości  do  książek

W piątek, tuż przed Walentynkami omawialiśmy ulubione książki i to, jak można świętować w taki dzień! Na pewno duuużo czytać! Bawiliśmy się też książką, która była rekwizytem* w naszych scenkach dramatycznych. Najlepszym prezentem dla biblioteki okazała się akcja tworzenia ogromnego serca z książek, oczywiście z tych w czerwonych okładkach!

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

rekwizyt – przedmiot używany na scenie podczas przedstawienia lub znajdujący się na planie podczas kręcenia filmu.

 

10.02.2015 r. – Zegary

Podczas zajęć Koła Bibliotecznego mówiliśmy o czasie! To taka ulotna rzecz, istnieje, a przecież trudno zobaczyć czas… Jedynie wskazówki zegara pokazują, jak mijają kolejne minuty i coś, co przed chwilą było “teraz”, odeszło już w “przeszłość”. Szukaliśmy zegarów w albumach o polskich miastach – na ratuszach, kościołach, wieżach. Odczytywaliśmy godziny, które wskazywały te piękne zegary. Utrwaliliśmy słowo “kwadrans”! Poznaliśmy wiersze Włodzimierza Scisłowskiego pt. “Zegar” i “Zegarmistrz”. Był też czas na rysowanie. Tym razem tworzyliśmy projekty zegarów. Oto kilka z nich.

 

07.02.2015 r. – Kochamy Książki

Walentynki już blisko! Z tej okazji przygotowaliśmy gazetkę pt. “Kochamy Książki”! Znajduje się ona przed biblioteką i prezentuje książki w czerwonych okładkach. To taki serduszkowy serdeczny kolor!

    

Gazetka ogłasza wszystkim przechodzącym obok biblioteki, że…..KOCHAMY KSIĄŻKI …. kosmiczne, kulinarne, komiczne, kilkusetstronicowe, krótkie, kulinarne, kynologiczne, kulturalne, kształcące i krajoznawcze! Zgadnij, co łączy te wszystkie słowa? Jeśli kochasz książki, wpadnij do biblioteki i pochwal się swoją pasją!

 Zapraszamy!!!

 

04.02.2015 r. – Pierwszy semestr w liczbach

Zakończenie semetru jest dobrym momentem na podsumowanie! Liczba książek wypożyczonych przez uczniów to 1577! Pracownicy szkoły, w tym nauczyciele wypożyczyli książki i inne materiały dydaktyczne w liczbie 242. Średnia liczba wypożyczeń dziennie to 22książki. Popularno-naukowe książki stanowią 15% wszystkich wypożyczeń. Do wypożyczalni od września do ferii – przyszło 2104czytelników, a w czytelni spędziło czas 3002 uczniów. Klasy, które wypożyczyły najwięcej książek to: 3a-159, 4c-150, 1a-146, 5c-141, 5b-130!

Gratulujemy i zapraszamy wszystkich naszych Czytelników do biblioteki!

 

16.01.2015 r. – Ferie!!!

Kończy się pierwszy semestr naszych wysiłków, ciężkiej pracy, sukcesów. Oto zbliża się czas relaksu, odpoczynku – czy to na nartach, czy podczas czytania ulubionych książek! Zapytaliśmy naszych Czytelników “Jakie powinny być ferie zimowe?” Przede wszystkim długie! To najważniejsza cecha! Miłe, odlotowe, nastrojowe, rodzinne – takie przymiotniki wymieniały dzieci. Ale jest jeszcze coś! Ferie powinny być zimne! Śnieżne!!! Tak, tak, bo to zima jest! Kiedy już będzie zimno i śnieżnie, to… ferie powinny być także TURYSTYCZNE!

Takich ferii, jakie sobie wymarzyliście – życzą Wam wszyscy bohaterowie książek, którzy zamieszkują bibliotekę szkolną (i marzą, żeby z Wami spędzić ten wolny czas!) oraz Alicja z Krainy Książek.

12.01.2015 r. – Kalendarz

Kiedy zaczyna się Nowy Rok? Ile ma dni? Jak obliczamy upływ czasu? Jeżeli to minuty – wystarczy zegarek, a jeśli to tygodnie i miesiące? Musimy mieć kalendarz! Podczas zajęć Koła Bibliotecznego obejrzeliśmy książki z serii “Kronika” (Kronika Ziemi, Kronika Kobiet, Kronika XX wieku, Kronika techniki, Kronika ludzkości), w których opisy poszczególnych wydarzeń ułożone są w porządku chronologicznym – od najstarszych do najnowszych. Zapoznaliśmy się też z Kroniką naszej szkoły, w której zapisywane są wydarzenia dobrze nam znane – np. Chonika na Jazdowie. Podczas zajęć wykonaliśmy kartę z kalendarza – miesiąc LUTY! Poszczególne dni wycięliśmy z kolorowych papierów i nakleiliśmy na dużą kartkę. Zaznaczyliśmy też sympatyczne dni np. Dzień Pizzy, Dzień Misia Polarnego czy urodziny Clary. Mamy teraz oryginalny* kalendarz! Takiego nie ma nikt! 

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

oryginalny – rzadko spotykany, niezwykły, wyjątkowy

 

08.01.2015 r. – Misie i Misiaczki

Oprócz Sów, których mamy wiele – w bibliotece zamieszkały Misie i … Misiaczki! Kolorowe! Nie tylko w odcieniach brązu, ale i żółte, zielone, szare i różowe! Dlaczego nie? Lubimy, kiedy wkoło jest kolorowo, zwłaszcza że nasza tegoroczna zima jakaś szara i deszczowa… Ta duża liczba Misiów (68) to pokonkursowa wystawa prac “MÓJ ULUBIONY MIŚ”. W konkursie wzięły udział dzieci z klas 1-3 oraz z oddziału przedszkolnego. Jesteście ciekawi wyników? Zajrzyjcie do zakładki KONKURSY, tutaj, na stronie biblioteki. Chcecie obejrzeć wszystkie Misie? Wpadnijcie do biblioteki na WYSTAWĘ!

  

07.01.2015 r. – Bałwanki

Zima! Spadł śnieg! Cieszymy się! Na tablicy przed biblioteką zorganizowaliśmy wystawę książek, których akcja dzieje się zimą. Domyślacie się, że … dużo tu błękitu i niebieskich kolorów. Aby było bardziej wesoło, zorganizowaliśmy akcję rysunkową o tytule:

Rysowaliśmy bałwanki! Wreszcie nadszedł ich czas! Śniegu coraz więcej! Obejrzyjcie nasze pomysły!

 

19.12.2014 r.

Wesołych Świąt

i Szczęśliwego Nowego Roku 2015

Wspaniałych przygód w świecie literatury,

książkowych prezentów pod choinką,

dużo czasu na czytanie!!!

Drogim Czytelnikom i Czytelniczkom

życzy Biblioteka Szkolna 😉

 Rysunek wykonała Zuzia K. z klasy 3a.

 

19.12.2014 r. – Choineczka

Dzisiaj w naszej bibliotece pojawiła się piękna choineczka! Biała, jakby obsypana śniegiem. Śniegiem, którego tej zimy jeszcze nie mieliśmy, a na który czekamy!

To prezent dla biblioteki od Lenki, Poli i Hani z klasy 4c. Choineczka nie jest duża, rozmiar taki “na biurko”. Dziękujemy i pozdrawiamy Zdolne Rękodzielniczki!

 

16.12.2014 r. – “TUZINEK” tuż tuż!

Już za kilka dni zacznie się przerwa świąteczna! A co z grudniowym numerem

naszej szkolnej gazetki “TUZINEK”???

Jest! Od kilku dni już leży i czeka na wiernych Czytelników, Tuzinian i Tuzinianki!

Gazetkę będziemy rozdawać naszym Gościom podczas spotkania “Choinka na Jazdowie”!

W gazetce między innymi: galeria Mikołajów klasy 1b, historia Warszawskiego Śmiechulca,

lekcja języka rumuńskiego, labirynty, zagadki i żarciki, słowniczek francusko-polski, wywiad

z dziadkiem Zdzisławem, zwierzak numeru – Chess oraz akcent świąteczny!

Zapraszamy do czytania i do… współpracy przy następnym numerze “TUZINKA”!

Archiwalne numery można przejrzeć w zakładce “Gazetka szkolna” na stronie naszej Dwunastki.

 

15.12.2014 r. – Dzień Terenów Górskich

Pod datą 11 grudnia w kalendarzu czytamy – Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich.

To świetna okazja, żeby poznawać góry, oglądać albumy i marzyć o zdobywaniu szczytów!

Podczas zajęć Koła Bibliotecznego szukaliśmy Czomolangmy! Oczywiście, najpierw

skorzystaliśmy z encyklopedii, żeby dowiedzieć się, co to takiego i gdzie tego szukać!

Znalazła się!

Była na granicy Chin i Nepalu! To góra, która nazywa się Mount Everest!

Tego dnia rozmawialiśmy o górach, szukaliśmy ciekawostek w albumach, a nawet

stworzyliśmy własne łańcuchy górskie, a szczyty nazwaliśmy od ich kształtów.

Nie zapomnieliśmy o związkach frazeologicznych, w których występuje wyraz “góra”.

Wszystkie wyjaśniliśmy i utrwaliliśmy bawiąc się w kalambury.

 

10.12.2014 r. – Niespodzianki

Biblioteka to miejsce, gdzie najwięcej jest książek! To wiedzą wszyscy.

Zdarza się jednak, że oprócz literatury są tutaj…. niespodzianki!

Tak, to dziś pakowaliśmy dla Was wspaniałe świąteczne upominki.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się – co to takiego? – przyjdźcie

koniecznie na tradycyjne już spotkanie środowiskowe “Choinka na Jazdowie”!

Dwunastka zaprasza 18 grudnia o godzinie 17!

 

08.12.2014 r. – Ulubiony Miś

Konkurs plastyczny ogłoszony przez bibliotekę szkolną wkrótce zostanie

podsumowany! Malowane Misie były podziwiane i oglądane wielokrotnie!!!

Zwycięskie prace zostały już wybrane. Teraz przygotowujemy dyplomy

i nagrody! Planujemy też wystawę wszystkich Misiów w czytelni!

 

02.12.2014 r. – Czary niebieskiego koralika

We wtorkowy odrobinę mroźny poranek wybraliśmy się z kl. “0”

do Biblioteki Publicznej dla Dzieci i Młodzieży nr 24, która mieści się

tuż obok placu Zamkowego! Podczas zajęć dzieci poznały fragmenty

książki Marii Kruger “Karolcia”, a potem ulepiły magiczne koraliki.

Nie wszystkie były niebieskie!

Niektórzy zdecydowali, że koralik może być koloru czerwonego,

albo zielonego, a nawet magiczny koralik wielokolorowy!

Każdy dorysował do swojego koralika historyjkę, w której można było zobaczyć

jak on wspaniale działa! Latające samochody, wspaniałe rakiety, bohaterka książki

znajdująca koralik, magiczne tańczące pantofelki, niekończąca się czekolada!

Poznając literaturę dziecięcą, bawiliśmy się świetnie!

 

28.11.2014 r. – Nasze dekoracyjne inicjały

Dekorowaliśmy inicjały! Inspirowaliśmy się średniowiecznymi

manuskryptami, dodaliśmy też szczyptę wyobraźni i oto efekty. Akcja

rysunkowa trwała tydzień.

Takich prac mamy w naszej galerii 74. Pięknie dekorują czytelnię.

A wszystko po to, by przypomnieć, że listopad to miesiąc książki historycznej.

Podczas zajęć Koła Bibliotecznego odgadywaliśmy zagadki związane z historią

Polski, a nowe pojęcia jak: dyliżans, autograf, eksponat, skansen, hejnał, rogatywka,

archeologia, lutnia – utrwalaliśmy bawiąc się w kalabmury.

 

17.11.2014 r. – Niespodziewani goście

Pewnego dnia odwiedzili nas niepodziewani goście! Bo sami powiedzcie,

kto by się spodziewał w bibliotece … PATYCZAKÓW???

Pięknie prezentowały się na gałązkach i patyczkach, choć chwilę

nam zajęło stwierdzenie…. gdzie Patyczaki, a gdzie … patyczki!

Gościom, którzy przybyli pod opieką Poli i Leny z klasy 4c

przyglądało się wiele osób, obecnych w bibliotece podczas przerwy.

Zagadnęła ich też jedna z naszych Sówek. Zaprezentowaliśmy

Patyczakom książkę, pod tytułem “Tajemnica biblioteki”,

choć ich wizyta….. nie była tajemnicą!

Poniżej – pamiątkowe zdjęcie naszych gości!

 

14.11.2014 r. – Alfabet Braille’a

Podczas zajęć Koła Bibliotecznego zainspirowani Międzynarodowym Dniem

Niewidomych (13 listopada) poznawaliśmy alfabet Braille’a.

Czytaliśmy życiorys tego wspaniałego człowieka, obliczaliśmy ile żył lat,

uczyliśmy się znaków alfabetu oznaczających poszczególne litery!

Wykonaliśmy też pierwsze litery naszych imion – wszystko brajlem!

Do najtrudniejszych ćwiczeń należało odczytanie napisów

z opakowań witamin i leków przeciw przeziębieniu! Wypukłe “punkciki”

w pewnych układach wydały nam się już bardziej znajome!

Wszyscy pracowali z zaangażowaniem i chęcią uczenia się!

 

5.11.2014 r. – Konkurs z Misiem

Uwaga! Biblioteka szkolna z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia

(26.11.) ogłasza konkurs plastyczny “MÓJ ULUBIONY MIŚ”.

W konkursie mogą brać udział uczniowie klas 0-3 naszej “Dwunastki”.

Na prace w formacie A3 – przedstawiające Misie i Misiaczki

z niecierpliwością czekamy do 24 listopada 2014 r.  w bibliotece szkolnej!

Będą nagrody i dyplomy!

Szczegóły w regulaminie dostępnym w zakładce “Konkursy” (na stronie biblioteki). 

 

4.11.2014 r. – Listopad miesiącem książki historycznej

 

ardzo ważna wiadomość!

Listopad jest miesiącem, w którym obchodzimy ważne historyczne rocznice.

Nieprzypadkowo właśnie w tym miesiącu odbywają się słynne Targi Książki Historycznej

w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

My, razem z uczennicami uczęszczającymi na zajęcia Koła Bibliotecznego

przygotowaliśmy tematyczną gazetkę oraz wystawę książek historycznych.

Planujemy również kilkudniową akcję rysunkową “Dekorujemy inicjały”, w której

inspirując się średniowiecznymi ozdobnymi literami, będziemy tworzyć własne.

 

3.11.2014 r. – Podsumowanie MMBSz

Październik był Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Czytelnicy

naszej biblioteki z ochotą dołączyli do obchodów. Rozwiesiliśmy plakaty

i przygotowaliśmy gazetkę tematyczną przybliżającą ideę tego święta.

Ogłosiliśmy dwa konkursy: konkurs wiedzy “Cogito ergo sum” (edycja IV) na temat

środków masowego przekazu, który trwa przez pierwszy semestr oraz całoroczny

konkurs czytelniczy “W świecie przygód”.

Rozdaliśmy niezliczone ilości naklejek promujących czytanie. Każdy

wypożyczający książkę otrzymywał naklejkę, ale też każdy, kto wyszukał

w słowniku zadany przez panią bibliotekarkę wyraz. Chętnych było wielu!!!

Wyrazy takie jak: “komputer”, “hałas”, “roślinożerca” czy “papużka” wywoływały

zaciekawienie i entuzjazm. Uśmiech na twarzach nie znikał przy szukaniu

“czekolady”, “meblowozu” i “mielonki”! Uczniowie świetnie radzili sobie z tym

zadaniem, często też pomagali sobie wzajemnie!

Czytelnicy wzięli udział w akcji plastycznej – SOWA MĄDRA GŁOWA. Tworzyliśmy

sówki z papieru. W wyniku akcji powstały 52 okazy, które pieknie dekorują czytelnię.

W tym “bibliotecznym” miesiącu dwa razy odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną

dla Dzieci i Młodzieży nr 24. W zajęciach udział wzięły dzieci z oddziału przedszkolnego

oraz uczniowie klasy 2a. Do szkolnej bibliotkeki zawitała klasa 1c na lekcję o dzikich

kotach oraz grupa klas czwartych na lekcję języka francuskiego, na której

zaprezentowaliśmy książki dla dzieci w języku francuskim!

W październiku w sumie wypożyczyliśmy 452 książki, a z czytelni skorzystało 794 uczniów!

Zapraszamy do biblioteki!!!

 

28.10.2014 r. – Z wizytą u Puchatka

We wtorek wybraliśmy się z klasą 2a do Biblioteki Publicznej dla

Dzieci i Młodzieży nr 24, która znajduje się w malowniczym miejscu –

tuż obok placu Zamkowego, przy ul. Świętojańskiej 5.

Byliśmy tam umówieni na zajęcia pt. “Prywatka u Puchatka”.

Uczniowie mogli utrwalić sobie treść książki “Kubuś Puchatek”,

a także wykazać się swoją wiedzą i pomysłowością przy wykonywaniu

zadań! Czy to przy śpiewaniu piosenek, czy rysowaniu ulubionych dań

sympatycznego Misia. Była nawet pizza z miodem i leśnymi owocami!!!

Dzieci miały okazję obejrzeć książki dostępne w bibliotece, dowiedzieć

się jak można zostać czytelnikiem takiej wspaniałej dużej biblioteki.

Zachęceni do czytania… uczniowie klasy 2b licznie przybyli do szkolnej

biblioteki po książki o Kubusiu Puchatku!

To wśród znajomych Kubusia jest właśnie znana nam Sowa Mądra Głowa,

pamiętacie?

 

27.10.2014 r. – TUZINEK

Ukazała się nasza szkolna gazetka TUZINEK! To pierwszy numer

w tym roku szkolnym, a tak w ogóle to osiemnasty! Razem z uczennicami klasy 5b

składałyśmy poszczególne kartki gazetki i kompletowałyśmy je. 

Potem nastąpiła najprzyjemniejsza chwila – rozdawanie gazetki!!!

Chętnych było wielu, w szybkim czasie nakład został wyczerpany!

Lubicie naszą gazetkę, zatem zapraszamy do wstąpienia w szeregi

redaktorów TUZINKA!

Zapraszamy na podstronę “Gazetka szkolna”, tam wkrótce będzie

dostępna wersja w formacie pdf. Mamy zasadę, że wersja elektroniczna

gazetki ukazuje się z pewnym opóźnieniem względem wydania papierowego!

 

27.10.2014 r. – Akcja “SOWA MĄDRA GŁOWA” 

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

zorganizowaliśmy akcję, w której tworzyliśmy papierowe sówki.

Mieliśmy gotowy zarys sowy, który trzeba było pomalować, wyciąć

i odpowiednio pozaginać. W ten sposób powstała wspaniała galeria

sowiego rodu na drzwiach między czytelnią a biblioteką. Kolekcja

liczy 52 różne sowy – żółte i zielone oraz czerwone, w plamki i w paski!

Cały miesiąc rozdajemy naklejki promujące czytanie za… wyszukanie

zadanych słów w słowniku! Wszyscy szukają chętnie i coraz… szybciej!

Gratulujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

21.10.2014 r. – Elementarz dla klas 1 część 2

Otrzymaliśmy kolejną część podręcznika dla klas pierwszych pt. “Nasz elementarz”.

Szykujemy go dla naszych Pierwszaków. Każdy egzemplarz otrzymał numer

inwentarzowy, został też oznaczony pieczątkami i estetycznie ofoliowany, aby

nie uległ zniszczeniu. Po ustaleniu terminu z wychowawcami Rodzice oddając

część pierwszą podręcznika – będą wypożyczać część drugą.

Popatrzecie! Druga część jest w kolorach zimowych!

 

 

20.10.2014 r. – Literatura w języku francuskim

Uczycie się języka francuskiego!!? Tak!!!!

Biblioteka szkolna oferuje literaturę dziecięcą w języku francuskim!!!

Możecie dla rozrywki obejrzeć czasopisma i poczytać książki,

można też korzystać ze słownika!

To wspaniała przygoda!!! Czytanie w obcych językach!

Nous vous invitons à lire!!!

 

17.10.2014 r. – Złota Jesień

Czy byliście już w parku, w którym pełno kolorowych drzew?

Czy zbieraliście już liście?

Czy czytaliście wiersze o jesieni?

To piękna pora roku! My w zachwycie nad jesienią  podczas piątkowych

zajęć Koła Bibliotecznego czytaliśmy poezje i … malowaliśmy liście

… złotą farbą!!! I oto mamy piękną POLSKĄ  ZŁOTĄ  JESIEŃ!

Liście pięknie dekorują wystawę (przed biblioteką),

na której prezentujemy książki w … kolorach jesieni!

               Zapraszamy do czytania!!!!!!!!! !!!!!!!

 

14.10.2014 r. – W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 24

We wtorek rano wyruszyliśmy z dziećmi z oddziału przedszkolnego do biblioteki!

Zawsze chodziliśmy do tej, która znajduje się przy ulicy Wilczej, tym razem…

wybraliśmy się na piękne Stare Miasto!

Obejrzeliśmy Zamek Królewski, minęliśmy króla Zygmunta, który spoglądał na nas

ze swojej wysokiej kolumny i … skręciliśmy w ulicę Świętojańską. To tu!

Pokonaliśmy 90 schodów i tak doszliśmy na trzecie piętro, gdzie ma siedzibę

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 24.

Wspaniała przestrzeń, duuuuużo książek, Kącik Malucha! Świetne miejsce!!!

Tutaj bawiliśmy się słuchająć wierszy Tuwima, a nawet stworzyliśmy wspaniałą lokomotywę!

Każde dziecko narysowało jeden wagon i w ten sposób, nasza lokomotywa musiała

ciągnąć 19 ciężkich wagonów, wyładowanych po brzegi różnymi rzeczami!

Wizyta w bibliotece była bardzo udana!

Umówiliśmy się już na kolejny termin!

 

10.10.2014 r. – Dzikie koty

Do biblioteki przybyła klasa 1c wraz z wychowawcą, panią Basią. Spotkaliśmy

się, aby dzieci mogły poznać Krainę Książek! Teraz już wiedzą, gdzie można

przyjść i zaopatrzyć się w lekturę!

Czy to na długą podróż, czy na wolną sobotę, czy po prostu dla samej przyjemności

czytania i przeżywania przygód razem z bohaterami książki.

Spotkanie nasze oprócz spraw typowo bibliotecznych dotyczyło kotów!

Dzikich kotów!

Pierwszym zadaniem było odnalezienie dzikich kotów (na szczęście

to papierowe rysunki! Ufff…), które poukrywały się w czytelni.

Omówiliśmy zwyczaje lwów, tygrysów, gepardów, panter i rysi.

Za pomocą miarki odmierzyliśmy też ich długość, żeby wyobrazić sobie jakie są dłuuuuuże!!!

A tygrys NAJWIĘKSZY!!!!

A gepard NAJSZYBSZY!!!

Układaliśmy też puzzle z naszymi kotami i … oglądaliśmy książki, z których

można się dowiedzieć o zwierzętach baaaardzo duuuużo!!!

Na koniec naszego spotkania dzieci narysowały dzikie koty, które prezentujemy

na tablicy w czytelni!

Zapraszamy! (Nie ma się czego obawiać!)

 

08.10.2014 r. – UWAGA ZMIANA!!!

Co się zmieniło?

Godziny, w których czynna jest biblioteka w środę! 

Dotychczas czynna była od 8 do 14, a teraz troszkę później…. za to DŁUŻEJ!!!

W każdą środę czekamy na Was od 9.30 do 15.30!

Zapraszamy!

 

06.10.2014 r. – Cogito ergo sum!

W poniedziałek rozpoczęła się IV edycja konkursu wiedzy “Cogito ergo sum”.

Tym razem tematyka dotyczy środków masowego przekazu, ich historii i wpływu

na komunikowanie się.

  

W poprzednich edycjach tematyka dotyczyła ogółu wiedzy

z różnych dziedzin (edycja I), historii miasta stołecznego Warszawy (edycja II),

Juliana Tuwima (edycja III). Ogłaszamy zatem edycję IV!!!

Konkurs polega na odnajdowaniu informacji i wypełnaniu karty pracy.

Karty odbiera się w każdy poniedziałek w bibliotece szkolnej przez…

UWAGA!!! 10 tygodni!!! Ale nie martwcie się, nie trzeba wszystkiego wiedzieć

od razu! Można zajrzeć do słownika i encyklopedii w czytelni, można

kartkę zabrać do domu, zapytać mamę lub tatę, zajrzeć do internetu!

Koniecznie zajrzyjcie do zakładki KONKURSY, w której znajdują się

regulaminy aktualnych konkursów organizowanych przez bibliotekę szkolną!

ZAPRASZAMY!

 

01.10.2014 r. – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Zaczynamy!

Oto wspaniały miesiąc zagadek, akcji rysunkowych, zabaw literackich!

Będziemy się bawić, wyszukiwać wyrazy w słownikach i encyklopediach, rysować!

Za każdą aktywność – naklejka z sympatycznym czytającym zwierzakiem! Dziś jest to

sowa! 

Pewnie to jedna z tych Sów Mądrych Głów, których u nas jest dosyć dużo!

Koniecznie zaglądajcie do zakładki KONKURSY! Jeden całoroczny już ogłoszony, wkrótce

będzie jeszcze jeden – semestralny! 

Pani Alicja – bibliotekarka dziś chodzi w koszulce z hasłem:

BIBLIOTEKA – DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA!

Zatem zapraszamy, nie tylko dziś! Ale … przez cały październik….i ZAWSZE!!!

 

26.09.2014 r. – Międzynarodowy Dzień Języków Obcych – podsumowanie

Zakończyliśmy obchody tego wspaniałego dnia! Na drzwiach między biblioteką

a czytelnią zebraliśmy blisko 150 flag z różnych krajów, a wszystkie pokolorowane!

I mamy nadzieję… ZAPAMIĘTANE!

W niektórych krajach nasi uczniowie byli, niektóre znają i bardzo chcą odwiedzić,

tak jest w przypadku Japonii. Są osoby, które uwielbiają Stany Zjednoczone, ale też Hiszpanię!

Cieszy fakt, że wszyscy bez problemu potrafią pokolorować flagę Polski.

Bardzo wiele osób chciało kolorować flagę Francji – to z powodu języka francuskiego, którego

uczymy w naszej szkole.

Duże zaciekawienie budził wśród Czytelników kraj o nazwie… KATAR!!!

A oto nasza galeria – jest tak obszerna, że nie zmieściła się na zdjęciu!

 

24.09.2014 r. – Międzynarodowy Dzień Języków Obcych

To święto jest 26 września, w piątek. Jednak my już zaczęliśmy świętować.

Jeden dzień – to za mało!

Kolorujemy flagi różnych państw, a jeśli ich nie znamy – odnajdujemy je

w atlasie geograficznym! Mamy już ponad 100 pokolorowanych flag, a przed nami

jeszcze dwa dni! Wspaniała akcja!!!

Na tablicy przed biblioteką można zapoznać się ze słowami BIBLIOTEKA i KSIĄŻKA

w różnych językach oraz… pobawić się w poliglotę!

Kto to taki?

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

Poliglota – to człowiek, dla którego języki obce nie są już obce!

A zna ich wiele!!!

Dziękujemy, Sowo Mądra Głowo za wytłumaczenie znaczenia tego ważnego słowa.

Na tablicy przed biblioteką znajdują się tytuły książek w oryginale, czyli jeśli

autorką książki jest Kanadyjka, to tytuł jest w języku…… tak, tak, w języku angielskim.

A jeśli autor jest rodem z Węgier, to i tytuł jest po węgiersku!

Oczywiście są też tytuły w języku polskim i trzeba je dobrać w pary – obcy i polski.

Dla początkujących poliglotów jest mała podpowiedź!

Na wystawie znajdziecie też książki w języku obcym, którego uczycie się na lekcjach!

Wiecie jaki język mamy na myśli? Wszystkie można wypożyczyć!

Zapraszamy!!!

 

22.09.2014 r. – Encyklopedie

Dziś zawitała do biblioteki szkolnej cała klasa 5b.

Wszyscy spragnieni wiedzy o…encyklopediach!

A gdzie najlepiej taką wiedzę zdobyć? W czytelni właśnie!

Każdy otrzymał encyklopedię, tak aby mógł się jej przyjrzeć dokładnie

i poznać budowę haseł oraz sposób w jaki wiedza została w niej usystematyzowana!

Uczniowie poznali encyklopedie powszechne – jednotomowe, wielotomowe,

ale też wyjątkowe egzemplarze, które mamy tylko w jednym egzemplarzu np.:

Encyklopedia Wiedzy o Książce

Encyklopedia Odkryć i Wynalazków

Mała Encyklopedia Muzyki

Encyklopedia Kultury Antycznej

Ilustrowana Encyklopedia dla Dzieci.

Zapraszamy do korzystania z encyklopedii!!!

 

22.09.2014 r. – Konkursy

Przygotowujemy dla Was, Drodzy Czytelnicy – konkursy!

Planujemy konkurs czytelniczy “W Świecie Przygód” dla uczniów klas 4-6.

Będzie również konkurs plastyczny dla uczniów klas młodszych związany

z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia! Tak!

Zaprosimy również uczniów klas starszych do uczestnictwa w konkursie wiedzy 

pod tytułem “Cogito ergo sum” na temat środków masowego przekazu!

Poznamy historię i możliwości tych środków! A to ciekawe! 

Wszystkie regulaminy konkursów będą wkrótce dostępne w zakładce

“Konkursy” na naszej podstronie “BIBLIOTEKA” oraz na tablicy przed

biblioteką szkolną – czyli wirtualnie i stacjonarnie! 😀

Zapraszamy do udziału!!!

 

18.09.2014 r. – Podręcznik do języka francuskiego

Mamy dla uczniów klas pierwszych piękne, jeszcze pachnące

farbą drukarską podręczniki do języka francuskiego.

Wszystkie otrzymały numer inwentarzowy i pieczątkę biblioteki

szkolnej. Zapraszamy Rodziców do wypożyczania!

W kolejnych latach również będziemy je wypożyczać uczniom

klas pierwszych!

Bonne chance!

 

08.09.2014 r. – MOL w bibliotece

Od 8 września wypożyczamy książki! I tutaj nastąpiła zmiana!!!

Już nie mamy papierowych kart, mamy MOLa!

Czy to jest mol książkowy?

Nie, choć jest mocno z książkami związany! Mol książkowy to osoba, która

uwielbia czytać! Takich miłych moli w szkole mamy dużo.

A ten mol, którego pisownia wygląda tak: MOL,

to… program komputerowy, który wszystko zapamiętuje,

kto jaką książkę wypożyczył, ile osób było w bibliotece, ile dni książka jest u czytelnika!

Wypożyczenia przy pomocy tego programu to wspaniałe ułatwienie,

ale też dużo pracy – aby program wiedział jakie książki są w bibliotece i jak

nazywają się czytelnicy – trzeba to wszystko wprowadzić do jego baz!

Wyobrażacie sobie, ile to pisania na klawiaturze?

Pierwsze pięć osób, które wypożyczyły książki w tym roku szkolnym – otrzymały lizaki!

A byli to: Julia z 5b, dwie Ewy, Maja oraz Wojtek z 6a.

Taki MOL to wielke święto dla biblioteki!

Pierwszego dnia MOL zarejestrował 48 wypożyczeń!

Zapraszamy!

 

05.09.2014 r. – Podręczniki dla klas 1

W miniony czwartek podczas zebrania z rodzicami wypożyczyliśmy podręcznik

dla uczniów klas pierwszych. Każdy egzemplarz został obłożony w foliową

okładkę, tak aby nie uległ zniszczeniu i mógł służyć uczniom w kolejnych latach.

Książki otrzymały  numery inwentarzowe oraz pieczęć biblioteki szkolnej.

To pierwsza z czterech części podręcznika.

Do elementarza została dołączona w prezencie – mapa obrazkowa Polski,

autorstwa zdolnych grafików Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

Gotowi do nauki?! Start!!!

 

03.09.2014 r. – Przygotowania

Biblioteka szkolna szykuje się do nowego roku szkolnego 2014/2015.

Planujemy akcje rysunkowe, zagadki i wyszukiwanie wyrazów w słownikach.

Obmyślamy konkursy dla młodszych i dla starszych – takie związane z czytaniem

oraz z poszukiwaniem informacji!

Przygotowujemy program MOL, za pomocą którego będziemy wypożyczać książki

dla Was, mili Czytelnicy! Rezygnujemy z papierowych kart i od tego roku szkolnego

wypożyczenia będziemy realizować za pomocą komputera!

To wspaniała wiadomość! Oto magiczny czytnik – jedno kliknięcie i … książka wypożyczona!

Szykujemy się do wydawania gazetki “TUZINEK”, którą lubicie czytać,

a jeszcze bardziej lubicie ją tworzyć – pisząc artykuły i rysując np. labirynty!

Liczymy na współpracę z Wami, drodzy Czytelnicy!

Niechaj nasza Kraina Książek będzie też wspaniałą Krainą Przygód dla Was!

 

01.09.2014 r. – Witajcie!!!

“Witajcie w naszej bajce…”

Spotykamy się wypoczęci, uśmiechnięci, chętni do pracy!

I DO CZYTANIA!!!

Czekają na Was bohaterowie książek – Cwaniaczek, Ania z Zielonego Wzgórza,

Mikołajek, Lasse i Maja, Luna, Psotka i Alfik! Hobbit pozdrawia! A Zwiadowcy nie mogą się

doczekać, kiedy ktoś wpadnie do ich krainy i czytając książkę, pozna ich przygody!

Zapraszamy do Krainy Książek!

 

 

Blog Sowy Mądrej Głowy

22.05.2017r. – Na walizkach

Sowy z naszej biblioteki pakują się i szykują się do przeprowadzki. Nie możemy podać szczegółów, bo to niespodzianka. Ogólnie jest duże zamieszanie i dyskusje wśród bibliotecznego ptactwa – które książki zabrać jako pierwsze, które zostawić na później, jak będzie wyglądać nowe miejsce i czy dla wszystkich sów starczy miejsca! Na szczęście sowy mają skrzydła, więc nie będzie problemu, jeśli któraś będzie musiała zamieszkać na drugim lub trzecim piętrze regału! Pięknie być ptakiem!

Wy też pakujcie się już…. bo wakacji nadszedł czas…….

 

26.04.2017r. – Sowy niebieskookie

Przyleciały do nas piękne maleńkie niebieskookie Sowy! Ale nie tylko sowy…. Przyprowadzone przez Amelię z klasy 2c zaczytały się w najnowszym numerze naszej szkolnej gazetki “TUZINEK”. Inne czytelniczki, ulubienice Roksanki z klasy 2c wybrały do czytania przygody Hani Humorek. Czytały zgodnie strona po stronie oglądając dokładnie wszystkie ilustracje. To były bardzo ciekawe odwiedziny! Teraz wiemy, że nasza rodzina Sów jest naprawdę liczna! Pani Alicja obiecała, że w specjalnym numerze “TUZINKA”, który ukaże się w maju i w całości będzie poświęcony czytaniu – zdjęcia naszych wyjątkowych czytelników ukażą się na pierwszej stronie!!! A to niespodzianka! I koniecznie w kolorze! Bo błękit oczu jest jak lazur, jak niebo, jak czystość wód, jak poezja!

 

 

25.04.2017r. – Pani Zajączka 

Czasem w czytelni oprócz zwykłych Czytelników trafi się jakiś niezwykły! Są tacy! Opisujemy ich wizyty w tym miejscu, bo to dowód na to, że nie tylko Sowy mają mądre głowy, lecz i inne stworzenia.

Oto przed Wami pani Zajączka, która przyszła do biblioteki razem z Małgosią z klasy 2c. Bardzo chciała poznać to książkowe miejsce. Warunki były idealne, bo rano nie ma tłumów. Wybrała książkę, usiadła grzecznie w pierwszej ławce i zaczytała się…. Całą sobą czytała, przed oczami przewijały się obrazy, jakby oglądała film! Nie widziała już liter, tylko główną bohaterkę i jej przygody! Nie minęło wiele czasu, kiedy Pani Zajączka doszła do rozdziału czwartego! To się nazywa czytanie!

Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wizyty. Pani Zajączka, że mogła poczytać w Krainie Książek, a nawet zanurzyć się w treść i tam przebywać dłuższy czas. My, Sowy, że mogłyśmy poznać kolejną miłośniczkę książek. Dzieci, które chętnie oglądały Panią Zajączkę i podziwiały piękne długie uszy. Małgosia, że może być dumna ze swojej maskotki. Pani Alicja, że mogła opisać kolejnego nietuzinkowego gościa w naszej czytelni!

Zapraszamy do czytania! WSZYSTKICH 🙂

 

12.04.2017r. – Czytająca Owieczka

Dzisiaj, w środę przyszła do biblioteki z Małgosią z klasy 2c – Owieczka Koniczynka. Ma osiem lat i lubi czytać! Długo wybierała lekturę do czytania, aż zdecydowała się na … naszą szkolną gazetkę TUZINEK! Najświeższy wiosenny numer! Najbardziej podobała jej się okładka, a szczególnie pisanka Nikoli. Owieczka Koniczynka zamarzyła o tym, żeby w następnym numerze TUZINKA jej zdjęcie pojawiło się na pierwszej stronie! Pięknie zatem zapozowała! Pstryk! I już!!!

 

21.03.2017r. – Sowy czekają na wiosnę!

Nie możemy powiedzieć, że nie lubimy zimy. Daje ona przede wszystkim długie wieczory, które można spożytkować na ulubione zajęcia… W naszym przypadku jest to po prostu czytanie! Ale w czas wiosenny też można czytać! W słońcu, w parku, na ławce, czy w naszym sowim przypadku po prostu na konarze drzewa! Skrzydła dają takie możliwości!!! Ach!

Wraz z dziećmi biorącymi udział w zajęciach “Krainy Książek” szukałyśmy wiosny! Intensywnie, dokładnie, skrupulatnie, drobiazgowo… Utrwaliłyśmy nasze czekanie na zdjęciach! Wyszukałyśmy wiosenne książki i pozowałyśmy na tle wspaniałych zielonych drzew, krzewów i kwiatów! Żółta sowa, cała w słonecznych piórach wybrała na tło zdjęcie porannych mgieł i lekkiego przymrozku. Pięknie się wkomponowała – jakby sama zwiastowała wiosenne słońce! A sama wiosna już blisko… Popatrzcie, ile zieleni na naszych zdjęciach!!!

    

 

17.03.2017r. – Śpiąca Sowa

Znacie Śpiącą Królewnę? Oczywiście, kto by jej nie znał! A nas odwiedziła Śpiąca … Sowa! Przyleciała, zatrzepotała miękkimi skrzydłami i od razu usadowiła się wśród innych naszych bibliotecznych sów. Coś mruknęła, ale była bardzo zmęczona. Czy ukuła się wrzecionem jak słynna śpiąca bohaterka bajki? Zasnęła prawie natychmiast. Zamieniła się w taką wielką śpiącą puchatą kulę! I oddychała miarowo. Każdy ją podziwiał i chciał pogłaskać… ale jednak ciiiiiiszaaaa zwyciężyła. Po pierwsze dlatego, że nikt nie chciał zbudzić gościa, po drugie…. dlatego, że to czytelnia, w której cisza jest mile widziana. Kiedy Śpiąca Sowa odpoczęła,  zwiedziła naszą Krainę Książek, przedstawiła się innym sowom i oczywiście obejrzała książki! W godzinach popołudniowych wyszła z biblioteki wraz z Heleną z klasy czwartej, z którą spędzała dzień w naszej szkole.

 

9.03.2017r. – Gość z lasu

My, Sowy lubimy las! To nasze miejsce! Oczywiście pewna grupa Sów Mądrych Głów opuściła naturalne środowisko tylko po to, żeby dowiedzieć się czegoś z książek i przekazać tę wiedzę dalej. Wiecie o kogo chodzi! 🙂 Jednak o lesie myślimy ciepło i z dużym sentymentem! To nasz dom rodzinny! Mamy tam wielu znajomych, znamy każde drzewo, dziuplę, krzaczek i polanę! Dlatego w czwartek byłyśmy bardzo zaskoczone i szczęśliwe!!! Naszą bibliotekę odwiedził Lisek z lasu! Oczywiście zaraz zarzuciłyśmy go pytaniami! O las, o znajomą myszkę Drobinkę, sąsiadkę Wie-wiórkę. Koniecznie chciałyśmy wiedzieć czy polana Wiosenna cała jest już w przebiśniegach! Z tego zawsze słynęła! Kiedy zaspokoiłyśmy już swoją ciekawość, przekazałyśmy pozdrowienia i obiecałyśmy odwiedziny, dałyśmy czas Liskowi. Przecież to Kraina Książek, niech chwilę poczyta! Bardzo się zaczytał… nie dziwcie się, komiks o zielonym lisie Paskalu był bardzo zajmujący. Dla Lisa zwłaszcza!

PS. Dziękujemy Gai z kl. 4b, że przyprowadziła Liska do biblioteki.

 

3.03.2017r. – Ptak to czy nie ptak?

Dziś w piątek około południa odwiedził naszą czytelnię pewien Gość. Wraz z Gają z klasy 4 b przyszła wesoła osóbka cała w słonecznych kolorach. Jakby … zaświeciło słońce w bibliotece! Przez moment wszystkie sowy myślały, że to jakiś kolorowy ptak! Egzotyczny! Zaproponowaliśmy jej miłe towarzystwo i ciekawe książki. Bez wahania zasiadła do czytania! I choć nie jest ptakiem, a tym bardziej sową –  świetnie odnalazła się w atmosferze naszej Krainy Książek. Lubimy naszych Gości!

 

13.01.2017r. – Sowa Zimowa

Mówi się, że trzynastego w piątek trudno o szczęście… Taki przesąd. My, Sowy z biblioteki nie jesteśmy przesądne ani trochę. Wierzymy w szczęście każdego dnia! I oto proszę…. niespodzianka! Dziś przyleciała do nas NOWA SOWA! Nie zważając na padający śnieg, tworzące się zaspy, zakorkowane ulice, sparaliżowane zimą miasto…. dotarła do nas cała i zdrowa wraz ze swoją właścicielką i autorką! Piękną Sowę ceramiczną, pokrytą niebieskim szkliwem w dwóch odcieniach zrobiła Mia z klasy 4c. Gratulujemy pomysłu i plastycznej wyobraźni! Sowę nazwaliśmy Zimową, ponieważ przyleciała do nas właśnie zimą (taką prawdziwą, ze śniegiem i mrozem), a jej upierzenie w chłodnych kolorach zainspirowało nas!

Kto chce poznać osobiście Sowę Zimową – zapraszamy do biblioteki! (Mieszka na półce, gdzie jest lektura “Daleki rejs”…. ona też przebyła daleki rejs….)

 

 

02.01.2017r. – Sowa Patrycji

Zaraz po świętach przyfrunęła do nas nowa sowa! To sowa Patrycji z klasy 4c. Została w całości wykonana z papierowych modułów, których jest pewnie kilkaset!  Prezentuje się wspaniale, szczególnie z białymi i pomarańczowymi piórami! I ten dzióbek! Jest naprawdę ładna!!!

Sowa została oprowadzona po bibliotece, tak aby poznała każdy kącik swojego nowego mieszkania! Poznała również wszystkie sowy! Zwróciła uwagę na dużą ilość książek! I od razu zaczęła czytać…. o czym? O zwierzętach, a dokładnie o sowach!!! Wszystkie sowy biblioteczne lubią wiedzieć o sowach jak najwięcej!!! Witamy w klubie!

 

21.12.2016r. – Sowy świątecznie

Cała szkoła udekorowana jest świątecznymi motywami. Są choinki, śnieżynki, Mikołaje i gwiazdki! Również my, Sowy Biblioteczne szykujemy się do świąt w bibliotece. Dziewczynki z klasy 3b pomogły nam upiąć skomplikowane dekoracje! Teraz wyglądamy prawie jak choinki zdobne w złote łańcuchy! Szczerze mówiąc, te nasze kreacje są uniwersalne! Świetnie pasują również na sylwestra! Eleganckie, błyszczące, pomysłowe i odlotowe!

Domyślacie się, co będziemy robić w sylwestrową noc? Planujemy czytać wystrzałowe książki! 🙂

Wesołych Świąt i …. widzimy się w przyszłym roku!!! 🙂

 

02.12.2016r. – Sowy poliglotki

Uwielbiamy czytać! Czy kogoś to jeszcze dziwi? Z przyjemnością zgłębiałyśmy wiedzę w słownikach językowych, aby dowiedzieć się, jak brzmi słowo SOWA!

po angielsku – OWL (trzy magiczne litery)

po francusku – HIBOU (pewnie wszyscy znają, bo uczą się tego języka!)

po czesku – SOVA (to łatwo zapamiętać!)

po litewsku –  pelėda (ciekawie!)

po portugalsku – CORUJA (czyt. “koruże”)

po węgiersku – BAGOLY (fajne słowo!)

po włosku – GUFO (to słowo wydaje się tak puszyste jak… sowa!)

Mówimy językami!  Uczcie się z nami!!!

 

08.11.2016r. – Nowa Sowa

Rok szkolny już trwa… uczniowie uczą się nowych rzeczy i realizują zadania. Jednym z takich zadań na technice w klasie czwartej jest….. stworzenie SOWY! Może to być też Sówka, Sóweczka albo… zespół Sów! Wszystkie trafiają do naszej Krainy Książek! Bo to są Sowy Mądre Głowy i nie ma dla nich lepszego miejsca!

Oto zawitała do nas piękna Sowa z szyszek! Szyszkowa Sowa o złotych oczach!!! Siedzi sobie w koszyku i jest bardzo zadowolona! Może to jakaś szycha* ?

Przedstawiamy ją Wam! Autorem jest Piotr z klasy 4c! Gratulujemy pomysłu i realizacji!

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

 

Szycha – osoba bardzo wpływowa, na wysokim stanowisku.

 

21.09.2016r. – Rysujemy sowy

Lubicie Sowy, czyli nas – licznie zgromadzone ptactwo w bibliotece szkolnej. Okazało się, że jest jeszcze wiele osób, które chcą zilustrować nasze wakacje! Sowy na wakacjach!!! Tak! W tym celu pani Alicja wyznaczyła miejsce na Wasze rysunki i …. zaczęło się ono w bardzo szybkim tempie zapełniać. Powstało 30 ciekawych rysunków, które cieszną nasze sowie oczy oraz… wywołują temat do rozmów. Kulturalnych cichych rozmów, bo każdy chyba już wie, że w czytelni… NIE ROZMAWIA SIĘ! 🙂 O! Proszę, jak nam się ładnie zrymowało!

Wpadnijcie obejrzeć prace w galerii OTWARTE DRZWI!

 

20.09.2016r. – Sowy na wakacjach

Dziś spotkaliśmy się na zajęciach w bibliotece, którą nazywamy Krainą Książek. Przybyło do nas 7 uczniów z klas drugich. Jak to w takiej krainie bywa – jest tu wiele książek ciekawych, ciężkich, kolorowych, grubych, przygodowych, mądrych i naukowych! Takie mieliśmy skojarzenia z książkami! Opowiadaliśmy o swoich biblioteczkach domowych, bawiliśmy się tytułami książek (umiejętność czytania bardzo nam się przydała), a potem…….. Wymyślaliśmy wakacyjne przygody dla sów! Co mogło im się przydarzyć? Gdzie były i co widziały? 

Okazało się, że dzieci świetnie wiedzą, co robiłyśmy przez te dwa wspaniałe słoneczne miesiące! Czytałyśmy książki oczywiście, ale to była przyjemność …czytanie na plaży pod parasolem! Pływałyśmy w morzu i po morzu – pięknym żaglowcem, zdobywałyśmy szczyty gór – żeby było trudniej bez użycia skrzydeł!!!

Dziękujemy za zilustrowanie naszych wakacji Tosi, Ninie, Marysi, Dobrusi, Matyldzie i Hani!

 

12.09.2016r. – Pierwsza sowa

To już! Szkoła pełna gwaru! Drzwi do biblioteki wciąż się otwierają, wchodzą kolejne osoby. Witają się, wspominają wakacje, wypożyczają książki! Jest wesoło! Lubimy to!

Pierwsza sowa, która odwiedziła nas w tym roku szkolnym była fioletowa i miała piękne błyszczące czarne oczy. To rysunek! Narysowała go Helena z klasy 4b. Z przyjemnością wkleiliśmy dzieło do albumu, w którym kolekcjonujemy rysunki sów.

Dzień dobry, Sowo…. jest nam fioletowo! 🙂

 

22.06.2016r. – Odlatujemy!!!

My, Sowy biblioteczne znane Wam bardzo dobrze prostujemy skrzydła… Planujemy loty wakacyjne! Nie ustaliłyśmy jeszcze, gdzie… każda z nas ma inne zdanie i dobre argumenty! Mniejsze Sowy chcą zwiedzać województwo mazowieckie, większe – marzą o odwiedzeniu najdalszych zakątków Polski, a zupełnie duże Sowy…. myślą globalnie i chcą oblecieć glob, a więc…. cały świat! 

Jeszcze sprawdzamy odległości, studiujemy geografię, choć tą… mamy w jednym małym pazurku. To już wrodzone! Będziemy robić zdjęcia i we wrześniu podzielimy się wrażeniami! Liczymy, że i Wy, Czytelnicy –  również wymienicie się z nami swoimi doświadczeniami!

Udanych wakacji! Pozdrówcie od nas wszystkie spotkane Sowy! Bo tą są Mądre Głowy!!!

 

06.06.2016 r. – Wielka Zbiórka Książek zakończona!

Wzięliśmy czynny udział w akcji WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK! Dzięki naszym Uczniom i ich Rodzicom, którzy chcieli podzielić się swoimi zasobami książkowymi, akcję możemy uznać za bardzo udaną! Policzyliśmy książki, spakowaliśmy do kartonów, rodzice pomogli dostarczyć dary do magazynu! Tam zostaną rozdzielone i przekazane szpitalom! Teraz już mali pacjenci nie będą się nudzić!!!! Do udziału w akcji zachęcała wszystkich duża Sowa z termometrem pod skrzydłem. Obecność termometru nawiązywała  do chorych, dla których będą tworzone w szpitalach – małe biblioteczki!

Jesteście ciekawi, ile zebraliśmy książek? DUUUUUUŻO!!!!! 290!!!

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wielkie serce!!!

 

06.05. 2016 r. – Archiwum

Podczas przygotowań do Jubileuszu, przeglądając stare kroniki natrafiłyśmy na piękną czarno-białą fotografię przedstawiającą …BIBLIOTEKĘ!!! Zeskanowaliśmy zdjęcie i postanowiłyśmy je opublikować!!! Wiecie dlaczego darzymy tę fotografię takim sentymentem?

Tak, bo kochamy biblioteki, książki i wiedzę w nich zawartą! Popatrzcie jednak dokładnie na zdjęcie! Czy widzicie COŚ a może KOGOŚ? Tak, jest pani bibliotekarka, która porządkuje czasopisma, ale jest też skrzydlata towarzyszka… I nie jest to nasz poważny orzeł z naszego godła, ale…. SOWA! Ta, która jest u nas w bibliotece do dziś!!! Jedna z nas! Szukajcie, a znajdziecie ją!

 

22.04. 2016 r. – Zaczytane sowy

Sowy to wspaniały symbol bibliotek i czytania! Akcja “Zaczytani”, w której jako szkoła weźmiemy udział – jest zilustrowana różnymi pięknymi sowami! Uczniowie propagując akcję, w której ideą jest stworzenie biblioteczek w szpitalach, tak aby każdy mógł czytać do woli – tworzyli plakaty… właśnie z sowami! Powstało 6 różnych plakatów, a wszystkie rozwiesiliśmy na terenie szkoły tak, aby wszyscy mogli zapoznać się ze szczegółami akcji. Sowy pomagają zbierać książki!

 

21.03. 2016 r. – Wiosna

Prostujemy skrzydła! Słońce świeci! Wkrótce otworzymy szeroko okno w czytelni i ….wyfruniemy! Nie będziemy rezygnować z czytania, ale częściej będziemy spotykać się na drzewie w parku! Z czasopismami lub książkami. Poznamy inne ptaki, wymienimy się lekturami! 

Cieszy nas wiosna!

19.02. 2016 r. – Sowy w szpitalu

W piątek czytelnia zamieniła się w szpital. Uczniowie klasy 6c wcielili się w role ordynatora, lekarzy i pielęgniarek. Została zorganizowana sala operacyjna, gdzie sowy poddawane były badaniom i zabiegom. Szczególnie dużo chorób dotyczyło sowich oczu. Lekarze naprawdę dużo serca i kleju musieli włożyć w to, aby przywrócić sowom ich wspaniały wzrok! Na półce między książkami nabierały sił sowy po intensywnej terapii. Został zorganizowany również Dom Wypoczynkowy. A wszystko w trosce o dobrą formę naszej kolekcji!

Dziękujemy Marysi, Toli, Gai i innym zaangażowanym w pracę szpitala i wielkie serce okazane Sowom!

 

29.01. 2016 r. – Ferie

Co może kryć się pod słowem FERIE? Spróbujmy korzystając ze słownika rozwinąć ten skrót!

Fantastyczny Efekt Rozrywki Inteligentnej Egzystencji…

Udanych szaleństw!!! Może spotkamy się gdzieś w lesie lub w górach!

P.S. Jeśli spotkacie gdzieś jakąś sowę, koniecznie pozdrówcie ją od nas! Zupełnie nam nie przeszkadza, że … może nas nie znać! Jeśli będzie bardzo nalegała – podajcie jej nasz adres, tak abyśmy mogły nawiązać sympatyczny kontakt listowy!

 

12.01. 2016 r. – Książka

Ta książka została znaleziona przez nas wśród zakupionych nowości. Naszą uwagę zwróciła okładka. Domyślacie się, dlaczego??? Po lewej stronie jest ….PŁOMYKÓWKA! Wiecie, jaka jest łacińska nazwa tego ptaka? “Tyto alba”. Rozpiętość skrzydeł ma …. do 90 cm! Dużo! Bardzo ciekawe jest to, że płomykówki potrafią obrócić głowę o 270 stopni! Autor książki Adam Wajrak świetnie wyjaśnia rolę sercowatej twarzy płomykówek. Oprócz tego, że jest piekna to… pełni rolę… UCHA! Twarze sów są wklęsłe tak jak antenty stalietarne – naukowcy twierdzą, że to ułatwia im zbieranie dźwięków! Wiedzieliście to?

Możecie sami poczytać o zwierzętach Wajraka! Pan Adam opisuje je świetnie!!!

 

22. 12. 2015 r. – Rysunkowy upominek

Zawsze się cieszymy, kiedy powstaje rysunek sowy. Wiadomo, że można narysować wszystko! I ktoś z tego ogromnego niekończącego się zbioru “wszystko” wybiera motyw sowy, czy to nie wspaniałe?

Z tym rysowaniem wszystkiego toooooooo……..powiedzmy …. PRAWIE wszystko można narysować. Mogą być pewne trudności przy rysowaniu stopy mrówki, wnętrza planety Mars oraz przekroju przez drewniany młyn… Trudności, nie oznaczają, że się NIE DA narysować, tylko że trzeba wcześniej dużo poczytać, poszukać informacji na te tematy i wtedy, z jakąś wiedzą zasiąść z ołówkiem w ręku do rysowania.

Zawsze jednak możecie się odwołać do WYOBRAŹNI!!!! A ona nie ma ograniczeń!

 

7. 12. 2015 r. – Mikołajkowe prezenty

Cała czytelnia została udekorowana mikołajkowymi dekoracjami. My, Sowy także zapragnęłyśmy świątecznej odmiany! Z pudełka ukrytego w jednej z szafek przyfrunęły do nas złociste łańcuchy, błyszczące miniaturowe bombki oraz duże białe śnieżynki! Bardzo nam się podoba dekoracja, którą wymyśliły i zrealizowały dziewczynki z klasy 4 i 6. Dziękujemy!

 

18. 11. 2015 r. – Długie jesienne wieczory

Jesień kolorowa i wspaniała, pełna szeleszczących liści … ma też kilka cech, które … trzeba polubić. Trzeba nauczyć się je lubić. Bo kto lubi w deszczu iść do szkoły? Bez parasola? We mgle?

Może spróbować polubić przeskakiwanie przez kałuże? Kupić kolorowe kalosze na przekór ponurej jesieni i …cieszyć się! Mgła też może być piękna i inspirująca. A gdyby tak zająć się fotografią! To fascynujące, kiedy słynna budowla, nawet zabytek do połowy okryty jest mgłą… I takie tajemnicze, magiczne i ulotne. Jak mgła właśnie. Można zrobić serię zdjęć różnych budynków we mgle, albo…. serię zdjęć jednego objektu o różnych porach dnia. Można polubić jesień?

A długie zimowe wieczory? To mnóstwo czasu na pasje, rozwijanie zainteresowań i talentów. Można nauczyć się robić na drutach np. szalik w paski lub czapkę ze śmiesznym pomponem. Gitarę lub pianino można poznać i grać, grać, grać! Krzyżówki, łamigłówki, gry planszowe… wszystko to może być świetną rozrywką! Oto jedna ze Sów, która pożyczyła od Clary z 5c świetną zabawkę. Z patyczków i kulek ułożyła przestrzenne formy! Dumnie je prezentuje na zdjęciu.

To piękne efekty długiego wieczoru! 

 

02.11.2015 r. – Sowy jesienią

Jesień to piękna, kolorowa pora roku! Bogactwo barw sprzyja chęci do malowania! Człowiek, ale też Sowa o wrażliwej duszy pragnie chwycić za pędzelek i przelać na papier wrażenia! Te kolorowe, żółte i czerwone, brązowe z odrobiną zieleni… W słońcu i pod słońce! Mieszanie farb, poszukiwanie idealnego odcienia koloru może być zajęciem fascynującym!

Ale jesień to także mgliste poranki, deszczowe popołudnia… W taką pogodę nasze Sowy czytają poezję…

 

15.10.2015 r. – Sowy artystyczne

Do szkolnej biblioteki docierają kolejne Sowy. Nasza kolekcja się powiększa. Tym razem otrzymaliśmy piękne prace wykonane z kawałków tkanin naklejonych na papier. Marzy nam się oprawa tych prac w ładne ramki i szkło…

Pracę w szarościach na brązowym tle wykonali uczniowie: Józio i Mikołaj.

Sowę bordową o turkusowych oczach na błękitnym kartonie wykonały: Waleria i Maja.

Gratulujemy talentu i wyczucia kolorów!

 

21.09.2015 r. – Wspomnienia wakacyjne!

Mamy już zdjęcia z naszych podróży! To były wspaniałe wakacje! Zwiedziłyśmy mnóstwo miejsc, ale nie w każdym udało nam się zrobić jakąś fotkę!  Dziewczynki z klasy 2b pomogły nam przy naszych wakacyjnych wspomnieniach! Nie zwlekajmy zatem. Oglądajmy!

Naszym ulubionym miejscem jest las. Może dlatego większość z nas spędzała tam dużo czasu z przyjemnością.

Oczywiście nie brakło lektury! My należymy do Sów Mądrych Głów, które na co dzień mieszkają w bibliotece….. to zobowiązuje! Kochamy książki! Dlatego wakacje spędzałyśmy nad stosami książek przeczytanych i obok stosów książek przeznaczonych do…czytania! Macie czasem tak?

Niektóre Sowy wybrały się na wyspy! Była to wspaniała przygoda, ale też długa podróż! I…przecież nie samolotem, tylko na własnych sowich skrzydłach! Jednak warto było!

Dwie z nas znalazły się w Starożytnym Egipcie… nie pytajcie jak. Są na to sposoby, ale o tym można się dowiedzieć tylko z książek! Udało się nawet przepłynąć Nil pięknym statkiem! Ale emocje! I straszny upał!

W górach też byłyśmy! Ale być w górach i nie zdobyć żadnego szczytu??? Niee! Oto dowód na to, że sowy lubią wspinaczkę! Wiadomo, można pofrunąć i już… ale liczy się wysiłek! Chęć zdobycia w pocie czoła – wyznaczonego celu! I oto cel…osiągnięty!

Organizowałyśmy też wycieczki grupowe. Zwiedzałyśmy świat…. morza, góry, a nawet trochę kosmosu! Skrzydła jednak dają dużo możliwości. Nie dziwimy się, że w końcu ludzie wynaleźli wspaniały sprzęt ze skrzydłami, jakim jest…samolot!

Znalazłyśmy nawet skarbiec strzeżony przez pewną Sowę…. Była bardzo nieprzystępna i nie chciała nas wpuścić do środka. Zdobyłyśmy jednak klucz!!! Co wydarzyło się dalej… to już opowieść na kolejny wpis…..

Czekamy na Wasze relacje z podróży!

 

01.09.2015 r. – Witajcie!

Czekałyśmy na Was! Mamy mnóstwo wrażeń po wakacjach i na pewno nie mniej niż Wy! Koniecznie musimy się dowiedzieć, czego nowego nauczyliście się w górach, nad morzem, na biwaku, nad jeziorem i w obcym kraju! To fascynujące móc się uczyć nowych rzeczy! To daje satysfakcję i radość!!!

Wkrótce pochwalimy się naszymi sowimi podróżami!

Tymczasem… wpadajcie do nas i witajcie się słonecznym “Dzień dobry!”

 

22.06.2015 r. – Plany

Sowy planują wakacje. Za pomocą skrzydeł mogą zwiedzić cały świat. Ale wybór jest tak duży, że trudno się zdecydować. Na pewno pomocna będzie ilustrowana książka pt. MAPY. To nowa pozycja i teraz Sowy zgłębiają jej treść. Europa, Azja, a może Australia?

Decyzja jeszcze nie została podjęta. Kto lubi podróże palcem po mapie, niech wpadnie do biblioteki i obejrzy wielkich rozmiarów książkę pełną map i informacji o krajach i …. pomoże podjąć decyzję!

 

17.06.2015 r. – Czy każda Sowa jest zdrowa?

17 czerwca w naszym sowim szpitalu odbyło się wiele ważnych badań i zabiegów chirurgicznych. Operacje przeprowadziły m.in. Gaja O. z kl. 5c – lekarz ordynator, chirurg i anesetezjolog, Julia M. z kl. 5b – lekarz internista i chirurg, Kalina P. z kl. 5c – opiekunka chorych oraz Alicja B. z kl. 3a – pielęgniarka i asystent lekarza. Nad przebiegiem zdarzeń czuwał dyrektor szpitala p. Alicja – na co dzień nauczyciel bibliotekarz.

Oto pacjenci i stwierdzone choroby zapisane w języku łacińskim:

Pani Zaczytana – dziobas odklejus

Panna Kółeczko – przepołowios powaznus

Hrabia Słowinik – krzywios kartonus oraz odklejus od pudełkas

Panna Szyszunia – odklejos pupus odnogus

Panna Beletrystyka – brakos skrzydlos

Hrabia Jerzy – oczos znikajus

Panna Hu-huczka – odpados wszystkus czescius cialas

Pani Ewelinka – odklejos pupus odnogus

Na szczęście wszystkie operacje zakończyły się powodzeniem, lecz były takie wyjątkowo poważne np. przeszczepianie oka czy użycie nowoczesnego kleju chirurgicznego.

Ten dzień przyniósł nam wiele wrażeń i oczywiście Sowom również. Jeżeli chcecie odwiedzić kurujące się Sowy, przyjdźcie do biblioteki. Znajdziecie je w domu wypoczynkowym “Blask Zachodzącego Słońca”.

                                                                                              Gaja O. kl. 5c.

 

08.05.2015 r. – Święto Biblioteki

Dziś Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek!

My, Sowy – mieszkanki biblioteki szkolnej chętnie w ten dzień świętujemy, bo to dzień naszej małej ojczyzny – Krainy Książeki! Mamy jeszcze lepszą wiadomość…… dzień ósmego maja rozpoczyna wielkie święto, które się nazywa TYDZIEŃ BIBLIOTEK!

Z tej okazji będą rozdawane naklejki dla tych, którzy lubią zadania i wykonają je z ochotą!  Oto wybrane wzory naklejek. Zapraszamy!!!

 

06.05.2015 r. – Nocne czytanie

Kiedy zapada zmrok i litery w książce, ale i białe kartki  – robią się coraz ciemniejsze, a właściwe wydają się być coraz ciemniejsze… i czytać trudno …. dobrze mieć nocną lampkę! Taką nocną błyszczącą lampkę na nocne czytanie! Wszystko wyraźnie widać, można się skupić i delektować się książką, jak… dobrym ciastem! Zobaczcie, jak jedna z naszych sów spędza wieczory.

 

23.04.2015 r. Dzień Książki

Najlepszą formą świętowania Światowego Dnia Książki jest…. CZYTANIE! A to oznaczałoby, że My, Sowy mieszkające w bibliotece szkolnej świętujemy….codziennie! 

  

Każdego dnia czytamy książki przyrodnicze, wiersze, powieści, opowiadania. Uczymy się języków obcych, ze szczególnym uwzględnieniem języka francuskiego! Jak wiecie najważniejsza jest SYSTEMATYCZNOŚĆ! 

Zgadnijcie, co to za książki?

Pamiętajcie, że możecie zajrzeć do słownika!

Le Petite Prince

Un capitaine de quinze ans

Voyage au centre de la Terre

Le tour du monde en quatre-vingt jours

Le Petit Chaperon rouge

La Balle au bois dormant

 

20.03.2015 r. Wiosna

Czujecie już wiosnę?

To wspaniała pora roku! Pełna zieleni…. a kolor zielony jest kolorem nadziei! Na lepsze! Można już od dziś zacząć wszystko od nowa. Postanowić sobie, że od dziś: pół godziny codziennie będę się uczyć języka francuskiego, będę czytać więcej książek, będę jeść owoce i warzywa zamiast słodyczy, będę szkicować w parku drzewa, liście i kaczki, będę każdego dnia ćwiczyć grę na fortepianie, będę częściej dzwonić do dziadków, będę odrabiać lekcje systematycznie i na czas, będę miła dla koleżanek i kolegów, będę myśleć pozytywnie i zarażać innych dobrymi pomysłami! 

Taka może być wiosna! Wspaniała, zielona, radosna!

 

19.02.2015 r. Wspomnienia z ferii cz. 2

Gaja z klasy 5c otrzymała kartkę od sów z ferii zimowych. Sowa Mądra Głowa, Sówcia Poduszka zabrały swoją przyjaciółkę Żabusię do Austrii. Wszystkie super się bawiły. Żabcia “surfowała” na piórku, Sówcia Poduszka jeździła na nartach, a Sowa Mądra Głowa siedziała z głową w chmurach. I wszystkie przeżyły groźną… lawinę….. ŚMIECHU!!!! 🙂

  

 

16.02.2015 r. Wspomnienia z ferii cz. 1

Uczestnicy Koła Bibliotecznego nawiązali kontakt z sowami, które zwiedziły wyjątkowe miejsca podczas ferii. Amelia opisała sowę, która ferie spędziła w zatoce Phang Nga. To w Tajlandii. Tutaj sowa spełniła swoje marzenie i pierwszy raz dokonała skoku na bungee!!! To niebezpieczne, ale też ekscytujące! Marzyła o tym od lat!!!

Druga sowa urządziła sobie zieloną szkołę w Dartmoor, w Anglii. Zwiedzała piękne miejsca, ale też – jak to na zielonej szkole – dużo czasu poświęcała na naukę i szlifowała wymowę angielską! Dużo rozumie po angielsku, ale ta wymowa…. wciąż jakaś taka niewyraźna (co można zauważyć na załączonym zdjęciu)! 🙂

Sowa Any, którą opisała Kalina i Klara spędziła ferie na stoku we Włoszech. Myślicie pewnie, że jeździła na nartach lub na desce! Nic bardziej mylnego! Na miejscu, zmieniła zdanie i na stoku głównie zajmowała się …czytaniem książki!!! Było to fascynujące, tak promować czytanie w miejscu publicznym, ale i niebezpieczne dla narciarzy oraz samej sowy! W końcu użytkownicy stoku namówili ją na zmianę miejsca – na bardziej spokojne i bezpieczne, dla sowy wręcz idealne….DRZEWO!

Druga sowa o imieniu Grubina usiłowała się nauczyć jeździć na nartach w krótkim czasie, co skończyło się upadkiem i wizytą w szpitalu. Sowa już wróciła do zdrowia i dalej uczy się jeździć, tym razem pod okiem włoskiego trenera! Zatem życzymy jej powodzenia, po włosku “Buona fortuna!”

 

05.02.2015 r. Powrót

Wróciłyśmy z ferii, tak jak Wy, Nasi Czytelnicy!!! Było wspaniale i dużo się działo! Przegadałyśmy trzy dni i trzy noce, żeby wymienić się wrażeniami wśród naszego licznego sowiego rodu! Jest się czym chwalić!!! Przygotowujemy zdjęcia, które pokażą Wam co robiłyśmy i czy to było tylko czytanie ukochanych książek… Mili Czytelnicy! Cierpliwości!!! Liczymy na to, że i Wy podzielicie się wrażeniami i fotkami z ferii zimowych – na łamach szkolnej gazetki “Tuzinek”! Czekamy!!!

 

15.01.2015 r. Ferie!

Ferie? Fantastyczny fakt!

Finisz*!!!

Fiu, fiu!

Nie wiesz co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

finisz* – końcowy odcinek wyścigu; tu w znaczeniu: “koniec semestru”.

 

18.12.2014 r. Święta w pewnym mieście

Przedstawicielki Sowiego Rodu, który zamieszkuje szkolną bibliotekę wybierają się na Święta do … pewnego miasta. Oto zdjęcie – podpowiedź.

Czy już wiecie, co to za miasto? Brawo! Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości oto zdjęcie – podpowiedź numer 2.

Teraz już nie ma żadnych wątpliwości! Biblioteczne ptaki powtarzają słówka, które mogą się przydać podczas świątecznej wizyty w stolicy Francji. A są to: le cadeau – bez tego choinka będzie smutna! Aby ładnie wyglądał i był pięknie zapakowany potrzebna też będzie le ruban. Oczywiście znamy już słówka Bonjour! Salut! Jeżeli w Święta spadnie la neige to będzie pięknie! Nie będziemy się przejmować, jeśli wszyscy wkoło będą mówić “Il fait froid!” Na pewno zabierzemy ze sobą ciepłe des gants i kolorową bonnet! Oczywiście, każda z nas bierze le livre! Może nawet kilka! To będzie wspaniała wyprawa! Jeżeli usłyszycie gdzieś dochodzące z chmur radosne okrzyki “J’adore voler!” – to będziemy MY, Sowy z biblioteki! 😉

Joyeux Noël et Bonne Année!

 

11.12.2014 r. Góry Sowie

Dziś Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich. Lubicie góry? Byliście już w Tatrach i w Beskidach?My, Sowy – najbardziej lubimy Góry Sowie! To nie jest żart, ani literackie wymysły! Są takie góry w Polsce! Trzeba udać się do województwa dolnośląskiego i odnaleźć to wspaniałe miejsce! Najwyższy szczyt tych gór ma wysokość 1015 m n.p.m. i piękną nazwę – Wielka Sowa! Jest też szczyt- Mała Sowa! Planując trasy wycieczek koniecznie pamiętajcie o Górach Sowich.A jeśli na miejscu już wspomnicie o Sowach, zamieszkujących bibliotekę szkolną, zostaniecie przyjęci jako goście specjalni! Skorzystajcie!

Góry Sowie zapraszają!

 

27.10.2014 r. Dwie kolejne (35 i 36)

Poznajcie się! Oto dwie kolejne sówki. Pierwsza, ceramiczna jest dziełem Zuzi G. z klasy 4a. Popatrzecie jaka piękna!

Druga sówka na bazie strusiego jaja zrobiona jest… tego jeszcze nie było …. z muszelek!!!! To dzieło Eryka N. z klasy 4b.

Przyjdźcie zobaczyć je “na żywo”!!!

ZAPRASZAMY!

 

16.10.2014 r. Trzydziesta czwarta

Nasza kolekcja rozrasta się w szybkim tempie! Oto nowa sowa! W piątek pani Alicja pojechała z klasami 2a oraz 3b na warsztaty ceramiczne do Mostówki. Dzieci tworzyły prace w glinie, a także zajmowały się szkliwieniem. Opiekunowe też mieli do wykonania prace! Pani Alicja zdecydowała się na namalowanie sowy! Kraina Książek słynie z sowiej kolekcji, warto więc dbać o nią i … dokładać coraz to nowsze okazy. Sowa z Mostówki jest malowana farbami akrylowymi na drewnianym podkładzie! Jak Wam się podoba?

Wkrótce będzie Was witać swymi pięknymi żółtymi oczami… w czytelni!

 

03.10.2014 r. Zlot Sów

Podczas zajęć Koła Bibliotecznego odbył się Zlot Sów. Ptaki zleciały się ze wszystkich stron biblioteki, spośród regałów, z półek, spośród książek! To była świetna okazja, żeby je wreszcie policzyć! Ogłaszamy zatem, że stan liczby mieszkańców sowiego rodu w szkolnej bibliotece wynosi 33!

W naszej kolekcji mamy sowy gliniane, papierowe, drewniane, z folii, z tkaniny, z piernika i z filcu! To sowy, które uczniowe tworzą w ramach przedmiotu: technika! Każda jest wyjątkowa i zrobiona z pomysłem! Na zajęciach budowaliśmy dla sów domki…. Ale nie z cegieł i kamieni! Z ulubionych przedmiotów naszych sów! Czyli?

 Z  K S I Ą Ż E K 

Popatrzcie na tę małą architekturę, bardzo literacką i …ulotną! Dlaczego ulotną? Cały materiał budowlany wrócił już na regały!

  

        

 

02.10.2014 r. Sowa Modna

Sowa też lubi podążać za modą! Dziewczynki noszą kolorowe bransoletki z gumek, to i Sowa Mądra Głowa zapragnęła taką mieć… Może nie bransoletkę, ale naszyjnik! Jej marzenie spełniły dziewczynki z klasy 4b – Pola P. i Karolina K. użyczając pięknego naszyjnika samodzielnie wykonanego! Spójrzcie tylko!

 

30.09.2014 r. Nowa Sowa

Wczoraj przyleciała do nas Nowa Sowa! Nie wiedziała, gdzie jest biblioteka w naszej szkole, dlatego przyprowadził ją osobiście autor… Olek z klasy 4b. Sowa (gliniana – tę informację zdradził nam twórca) od razu wybrała sobie półkę, na której chciała zamieszkać. Sposobały jej się okładki lektury dla szóstoklasistów pt. “Ten obcy”, a wiecie dlaczego? Były zielone, jak jej oczy! Poznajcie Nową Sowę, a najlepiej wpadnijcie do biblioteki i poznajcie ją osobiście!

 

18.09.2014 r. Odwiedziny

Bibliotekę odwiedziły dziewczynki z 5b, a wraz z nimi… SÓWKA! To sowa Poli. Usiadła zaraz koło sów bibliotecznych i zaczęła się pogawędka.

Na zdjęciu sówka-gość znajduje się po lewej stronie i jest najmniejsza! W pewnym momencie powiedziała, że może zaprezentować sztuczkę! Jej właścicielka się zgodziła, pani Alicja też, a więc……….UWAGA!

Sówka zaświeciła oczami, jak latarkami!!! “Takie spojrzenie to… niesamowite wrażenie!” Cytując słownik języka polskiego [hasło: spojrzeniemała sowa “przeszyła nas wzrokiem!!!”

15.09.2014 r. Dobra wiadomość

Znacie naszą sowią kolekcję w bibliotece szkolnej!? Przyjdźcie i policzcie wszystkie Sowy Mądre Głowy! Czy jest ich dwadzieścia czy dwa razy więcej? A może pięćdziesiąt minus dwie plus cztery? Sowy to prace uczniów! Są zrobione z różnych materiałów: papier,folia, tkanina, szyszki, sznurek, piernik, modelina, drewno itp. A jaka jest dobra wiadomość? Tak jak w minionym roku szkolnym, również i w tym, uczniowie mogą tworzyć wspaniałe Sowy i Sówki. To dodatkowa praca zadana na przedmiocie: technika! To nie tylko dobra wiadomość, to WSPANIAŁA WIADOMOŚĆ!

Czekamy z niecierpliwością!

SOWY PRZYBYWAJCIE!!!

 

02.09.2014 r. Po wakacjach

Minęły już wakacje! Co porabialiście? Czytaliście? Podróżowaliście? Nam, Sowom, czas minął głównie na czytaniu i odwiedzaniu innych sów.

Odwiedziłyśmy bliską rodzinę  

 

oraz dalszą, bardzo liczną!  

Opowiadałyśmy o czytelni, która jest naszym domem, o książkach tak mądrych i wspaniałych, że dla niektórych sów mieszkających w lesie, było to trudne do zrozumienia!

Spoglądały na nas wymownie   

i prosiły wciąż na nowo, żeby opowiedzieć jeszcze raz o Czytelnikach, książkach i bibliotece! Zaprosiłyśmy je w odwiedziny! Jak Was poznają, drodzy Czytelnicy – wszystko stanie się dla nich jasne!

Do zobaczenia!!!

Pozdrawiamy Was serdecznie!!!

Życzymy udanych wakacji!!!

Jeżeli dowiecie się czegoś ciekawego o życiu sów lub spotkacie

jakiś ciekawy okaz – koniecznie zróbcie zdjęcie i zapamiętajcie wszystkie

szczegóły! Wpadniecie do nas w pierwszych dniach września

i opowiecie swoje wrażenia!

Czekamy na Was!!!

 

Plany

Jest nas wiele, jak wiecie. Kilka z nas zna świetnie obce języki, ale są też takie, które

dotychczas interesowały się filozofią, architekturą, historią, geografią, astronomią, 

a językami obcymi mniej…

Trzeba to nadrobić!

Mieszkamy w “Dwunastce”, która słynie z tego, że dzieci do niej uczęszczające

uczą się języka francuskiego! A my, zamierzamy w tym roku odwiedzić Paryż!

Zatem uczymy się i powtarzamy: l’ami, l’artiste, le sac, la musique, le soleil .

Na wakacjach we Francji będą nam potrzebne na pewno takie słowa jak:

la carte, le pont, la rue, la carte postale, la montagne, la mer, la valise , la plage!!!

Salut!

 

Kolekcja

Podczas Tygodnia Bibliotek, który odbył się w maju, powstało wiele wspaniałych sowich

portretów. Zostały one umieszczone w szkolnej gazetce “Tuzinek” na ostatniej stronie

w Galerii Portretów Sowy Mądrej Głowy. Rysunki są bardzo pomysłowe, zobaczcie sami:

 

Mamy plan! Od września założymy album z sowimi rysunkami. Wkleimy te, które 

już mamy, a potem na bieżąco będziemy dokładać kolejne! To będzie

świetna pamiątka i kolejna “sowia” rzecz w Krainie Książek.

 

Sowa w drewno zaklęta

W miniony piątek Alicja udała się razem z klasą 3a i 3c do Ośrodka

Edukacji Technicznej. Dzieci poznawały tam proces obróbki drewna, oglądały

maszyny, ale też tworzyły własne prace z wykorzystaniem wiórków, trocin i kory

drzew. Opiekunowie także robili prace. Alicja nie skorzystała z oferowanych

przez organizatorów szablonów, choć były bardzo ciekawe… ponieważ… nie było

wśród nich sowy!

Narysowała na sklejce zarys ulubionego ptaka i smarując klejem obsypywała

poszczególne elementy to korą, to torcinami. Powstała SOWA!

Nowa Sowa dołączyła z ochotą do naszej kolekcji!

Wpadnijcie do czytelni i policzcie wszystkie sowy!

 

NOWE  SOWY

Przedstawiamy Wam kolejne przedstawicielki sowiego rodu. Są to sowy

wytworzone dzięki pomysłowości i kreatywności uczniów. Prace powstają

w ramach przedmiotu – technika, po ocenie wszystkie spotykają się

w tym “naukowym” miejscu, wśród książek. To ulubione miejsce sów!

Wszak sowy to symbol mądrości.

 

PRZYGOTOWANIA

Już jutro zaczynamy wielkie święto BIBLIOTEKI! Cieszymy się!

Będzie dużo atrakcji, zabaw, zagadek! A głównymi bohaterkami Tygodnia Bibliotek

będą oczywiście książki! 

Bez nich nie byłoby bibliotek! I tej przyjemności… jaką jest czytanie!!!

Powyżej prezentujemy sowi portret autorstwa Ksawerego z 4c!

Pięknie narysował nasze ulubione zajęcie… Zgadniecie, jakie?

 

To i owo o jaju

Zbliżają się święta, których symbolem jest pięknie zdobione jajo.

Czy wiecie, że jeden z działów ornitologii (nauki o ptakach) zajmuje się badaniem ptasich jaj,

ich budową, kształtem, ubarwieniem itd.?

To OWOLOGIA lub też OOLOGIA!

Łatwo zapamiętać – w słowie OOlogia na początku są dwie litery “O” jak dwa ptasie jaja!

OO

Jaja składane przez sowy mają kolor matowobiały, a kształt prawie kulisty.

Nasze koleżanki Sowy nie budują własnych gniazd, wykorzystują te opuszczone przez inne

gatunki lub składają jaja w dziuplach, a także na poddaszach budynków.

A my? My, Sowy Biblioteczne poświęciłyśmy się karierze naukowej!

Tak oto, przekazałyśmy Wam to i owo o OWOlogii!

To ciekawy temat!

 

Sowa i rymowane słowa

Lubicie wiersze?

My bardzo! Kolekcjonujemy wiersze, w których poeci mówią

o SOWACH!

Oto utwór Danuty Wawiłow:

MOJA TAJEMNICA

Chciałabym być sową,

chciałabym być sową

z żółtymi oczami,

miękkimi skrzydłami

i okrągłą głową.

 

W nocy bym latała,

wszystko bym widziała,

nikomu bym o tym,

nikomu bym o tym

nic nie powiedziała.

 

Jak ta czarownica

przy świetle księżyca…

To by była taka,

to by była taka

moja tajemnica.

Jeśli znacie jakiś wierszyk o Sowach, wpadnijcie do biblioteki

i podajcie jego treść!

 

Walentynki

Świętujecie dzisiejszy dzień św. Walentego?

My, nad wszystko kochamy książki!!! I wszystkich Czytelników,

którzy lubią czytać!

Otrzymałyśmy dziś kilka Walentynek z życzeniami!

“Biblioteka i Ty, Sówko – to skarb”

“Sówko, czytaj dużo książek! Będziesz jeszcze mądrzejsza!”

     

Bardzo nam miło, że ktoś o nas pamiętał! To dziewczynki z kl. 3a!

Alicja też otrzymała kartkę! Od uczennicy z klasy 5b 😀

Pozdrawiamy z czytelni pełnej serduszek wyciętych ze starych gazet!

Kochamy L I T E R K I !!!

 

Wystawa

11 lutego przyleciało do nas mnóstwo sów!!! Dwadzieścia osiem

skrzydlatych przedstawicieli sowiego rodu! Wszystkie pięknie

przysiadły w trzech rzędach po osiem sztuk, a cztery znalazły

sobie miejsce na drzwiczkach od szafy.

Wszystkie podobne do siebie, a jednak … każda inna!

Z żółtymi brzuszkami lub białymi, całe w brązowych piórach

albo z dodatkiem szarych!

Jest nawet sowa w kolorze różowym! Zupełnie egzotyczna*!!!

Przyleciała z daleka i dopiero uczy się języka polskiego!

Prace wykonały dzieci z oddziału przedszkolnego.

Zapraszamy do oglądania!

Nie wiesz co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

egzotyczny* – pochodzący z krajów o odmiennym klimacie

i cywilizacji, cudzoziemski, obcy, zamorski. 

 

Szkołolandia

Pisałyśmy ostatnio, że wyjeżdżamy! Pamiętacie?

Wróciłyśmy! Oto pamiątkowe zdjęcie naszej sowiej rodziny.

Jest nas dużo, a każda inna! Łączy nas jedno – wszystkie

lubimy czytać!

Większość sów została wykonana przez uczniów z klas piątych!

Brawo za pomysły!!!

Brałyśmy udział w “Szkołolandii”. To prezentacja szkół Dzielnicy Śródmieście.

Dumnie reprezentowałyśmy naszą “Dwunastkę”. Wszystkim mówiłyśmy, że

na co dzień mieszkamy w czytelni i można nas odwiedzić!

Zapraszamy!

 

Wyjazd

Wkrótce wyjeżdżamy! Wszystkie Sowy z czytelni zostały zaproszone

do udziału w Szkołolandii – to takie spotkanie wszystkich szkół z dzielnicy

Śródmieście. Jesteśmy dumne z tego! Ktoś zauważył, że tworzymy

sympatyczną grupę naukową! 😀

Zatem…zbieramy się!

My, Sowy biblioteczne, Wasze znajome i wszystkie Sowy,

które zostały zrobione przez Was, Uczniowie! Nasza grupa liczy 15 Sów!

A każda inna! Są drewniane, z tkaniny, ulepione z plasteliny, gipsowe i upieczone –

piernikowe.

Nie martwcie się!

Wrócimy szybko!

I oczywiście opiszemy swoje wrażenia!

 

Portret

Oto sowi portret! Bardzo udany! Popatrzcie na te piękne rzęsy!

Narysowała go nasza Czytelniczka, Karolina z klasy 3b.

Rysunek wylądował na biurku pani Alicji, następnie został

umieszczony w skanerze, a teraz… wszyscy go mogą oglądać

w naszej wirtualnej galerii!

Ot, komputeryzacja !

 

Zagadki

Za oknem biało, a w bibliotece ciepło i … książkowo! Ciii! Mamy kilku Czytelników!

Proponujemy dziś kilka zagadek! Jesteście gotowi?

Zagadka 1

Noworocznych wiele życzeń

niesie dzieciom mroźny …

 

Zagadka 2

Buduje mosty na rzekach,

na inżyniera nie czeka.

A w nos szczypie, szalik

włóż!

Wiemy dobrze – to jest …

 

Zagadka 3

Ma okrągłe oczy,

świetnie widzi w nocy,

i widzi, i słyszy,

poluje na myszy.

 

Jeśli znasz odpowiedzi – GRATULUJEMY!

Jeśli masz wątpliwości – wpadnij do nas z wizytą, wszystko wyjaśnimy.

Mieszkamy w czytelni szkolnej biblioteki!

Zapraszamy!

 

Choinka

Kiedy rodzina jest zgrana, wszelkie przygotowania idą szybko! My już jesteśmy przygotowane do Świąt! Jedna z Sów przyniosła śliczną choinkę, inna upiekła pierniki, dwie kolejne zajęły się porządkami. Mamy również przygotowane książki do czytania, między innymi: “Choinka w Bullerbyn”, “Opowieść wigilijna”, “Wiersze pod choinkę” i oczywiście “Kolędy”!

Pięknych rodzinnych Świąt !!!

             życzą Wam Sowy z Krainy Książek

Zakupy

Tak to jest, że grudzień to czas świąteczny poprzedzony szaleństwem zakupów. Również Alicja z naszej Krainy Książek poddała się temu “szaleństwu”. Ale to pozytywne szaleństwo! Wychodziła kilka razy i zawsze wracała z ciężką torbą pełną…. książek!!! 

Spędziła trochę czasu w innych Krainach Książek, w którch można coś kupić i dzięki temu ubogacić naszą Krainę! Powitałyśmy z radością Martynkę, Maksia, Cwaniaczka, Alfika, Felixa, Neta i Nikę, Hanię Humorek, Calineczkę, Kubusia Puchatka, Pana Kleksa, Karolcię i Anaruka z dalekiej Grenlandii.

Musimy już kończyć! Czytamy teraz fascynującą książkę – jedną z tych nowych – “Tajemnica biblioteki”. To dla nas bardzo ważne!

O bibliotekach chcemy wiedzieć wszystko!!!

Rodzinka

Zbliża się świąteczny czas. Także u nas, w Krainie Książek trwają przygotowania. Szukamy książek o tematyce świętecznej, będziemy smakować literaturę, … czytając ją! Pożerać będziemy … litery! To największa przyjemność. A w Krainie Ksiązek liter mamy pod dostatkiem! Na ten niezwykły czas zaprosiłyśmy inne Sowy! Przybywają z daleka i z bliska. Oto pamiątkowe zdjęcie sowiej rodzinki!

 

Odwiedziny

Pod koniec listopada pojawił się w naszej czytelni piękny czarny kot! Przyjechał

z Mostówki! Wciąż mówił “miau”i “miau”!

Okazało się, że kot “miau” wiele kocich sióstr i braci! Również pięknie wymalowanych!

“Miau” wspaniałą podróż autokarem pełnym wesołych dzieci. “Miau” też na swoim

ciele piękne wymalowane wzory niebieskie i białe. “Miau” naprawdę dużo do

powiedzenia! Tylko czasu “miau” mało!

Kiedy nastała noc…. zniknął! Nie było to dla niego trudne. Wszak w nocy wszystkie

koty są czarne. A może “miau” ten kot magiczną moc?

 

Podsumowanie konkursu

Ja, Sowa Mądra Głowa mam tak, że lubię wszystko wiedzieć! Szczególnie

to, co związane z książkami! Kiedy Alicja zaczęła szykować się do podsumowania

konkursu plastycznego, w którym brali udział młodsi uczniowie naszej szkoły –

od razu usadowiłam się wśród nagród! Chciałam wszystko zobaczyć i usłyszeć!

Konkurs był związany z wierszami Juliana Tuwima, które uwielbiam!

Szczególnie sobie cenię te ptasie wiersze np. “Mowa ptaków”, “Ptasie radio”,

“Ptasie plotki”. Oj, poeta musiał kochać ptaki!

Wyobrażacie sobie, że mogłabym tak po prostu zostać w pustej czytelni

i nie pójść (czy raczej polecieć) na apel?

Byłam! Zapamiętałam dobrze, kto brał udział w konkursie

i kto zdobył nagrody! Cieszę się, że tak dużo dzieci lubi wiersze

Tuwima!

 

Halloween

Siedziałyśmy sobie na szafce z szufladkami, w których znajduje się

katalog kartkowy. To był czwartek, ostatni dzień października.

Za oknami już robiło się ciemno…

Nagle do biblioteki wpadły postaci, jakby z innego świata! Ubrane w duże,

czarne kapelusze, zwiewne szaty! Niektórzy mieli na twarzach maski!

Ale było wesoło, kiedy ta grupa pojawiła się w czytelni!

Nasi Czytelnicy przynieśli ze sobą pomarańczowe balony. Każdy narysował

“buźkę” i w ten sposób balony zostały ożywione!

Zapozowałyśmy z balonami do zdjęcia! Ot, taki akcent “halloween”.

 

Kolekcja

Co kolekcjonujecie? Znaczki, naklejki, pocztówki?

Zastanawiam się czy nie zacząć kolekcjonować rysunków z Sowami.

Ja, Sowa Mądra Głowa byłabym kolekcjonerką… Sów!

Dzieł o tej, jakże bliskiej mi tematyce, powstaje sporo w naszej

czytelni! Mógłby powstać świetny katalog! Do oglądania! I na pamiątkę!

Oto dwie kolejne Sowy! Obie narysowane przez uczennice klasy 4c.

Praca ołówkiem to Sowa Oli, a tęczowa wykonana flamastrami – Natalii.

Poważnie zastanawiam się nad założeniem kolekcji!

 

Wizyta

Dziś ja, Sowa Mądra Głowa udałam się z Alicją (z naszej

Krainy Książęk) w odwiedziny do dzieci z “Zerówki”.

Rozmawialiśmy o wierszach Juliana Tuwima oraz

o konkursie plastycznym, organizowanym przez

bibliotekę szkolną (który związany jest z poezją Tuwima).

Alicja przeczytała kilka wierszy i okazało się, że dzieci

świetnie je znają!!!

Na pamiątkę spotkania, każde dziecko otrzymało

naklejkę, przedstawiającą magiczną książkę.

Bo każda książka magiczna być może!

Czytamy baśń i zamiast liter na papierze

mamy przed oczyma OBRAZY!

Widzimy księżniczki, królów, smoki i złotą jabłoń.

Wystarczy zacząć czytać! Ot, i cała tajmemnica!

 

Sowy przybywają!

Mamy nową koleżankę! Jest wykonana bardzo starannnie

z różnych rodzajów tektury i jest dziełem Łucji,

uczennicy klasy 5a. Prawda, że piękna?

Powiemy Wam w tajemnicy, że tych Sów będzie

W   I   Ę   C   E   J    !   !   !

Są tworzone przez uczniów klasy piątej (w ramach

lekcji techniki) i będą należeć do kolekcji sów

w bibliotece szkolnej!

Czekamy z niecierpliwością!!!

 

Rysunek

Czasem bywa tak, że Czytelnik zmęczony czytaniem,

zapragnie nagle coś narysować! A chęć ta jest tak wielka,

że nie zwlekając – łapie za ołówek i kreśli po papierze.

Mógłby narysować wiewiórkę w parku, mecz piłki nożnej,

ruchliwą ulicę Marszałkowską albo chociaż Górnośląską!

Ołówek prowadzony ręką Czytelnika mógbły nakreślić

małego pieska, a może dużego kota. Chomika, konika lub kanarka.

Przecież można namalować wszystko!

I każdy pomysł jest dobry!

Dla nas jednak wspaniałą niespodzianką był rysunek Ksawerego,

który spośród wszystkich tematów świata – wybrał … SOWĘ!

Narysował ją pięknie, z nieodłączną książką i podarował

ją pani bibliotekarce.

Dziękujemy !

 

Sowi zeszyt

Szkolny rok już trwa od miesiąca, a my jeszcze nie zdążyłyśmy się

pochwalić naszym zeszytem! Co to za zeszyt?

To zeszyt czytelni! Każdy, kto spędza czas w czytelni wpisuje się

do tego zeszytu. Potem Alicja z Krainy Książek wpisuje liczbę

Czytelników do dziennika biblioteki! Tak, tak – jest taki!

Zeszyty mieliśmy różne: z zabytkami na okładce, z żaglowcem,

kilka z żabami. A teraz mamy najpiękniejszy! Zeszyt z SOWAMI!!!

 

Kochamy zwierzaki!

Wszyscy wiedzą, że w naszej szkolnej bibliotece mieszkam ja,

Sowa Mądra Głowa! Mam koleżankę o wdzięcznym imieniu Ewelina.

Jest także trzecia Sówka, najmniejsza, której Czytelniczki

nadały imię – PLAMKA.

To my prowadzimy ten blog! Opisujemy przeżycia, wydarzenia

z naszej sowiej perspektywy. Lubimy rozmawiać z Czytelnikami

(po cichu!) lub wymownie milczeć. Podpatrujemy, co lubią czytać

i dyskretnie zerkamy im do książek. Lubimy zdobywać wiedzę

na wszelkie sposoby!

Czasem odwiedzi nas jakieś miłe zwierzątko… Tak jak ostatnio

w czytelni – pojawił się sympatyczny Reksio i interesujący Żabokot!

Spójrzcie tylko! To oni! Nasi nowi znajomi!!!

 

Witajcie ponownie!

Już jesteście! Nasi Czytelnicy!

Przybyliście dziś licznie! Wypożyczyliście mnóstwo książek,

budząc bohaterów do życia! Nawet Śpiącą Królewnę, co było

bardzo trudne!

Książki ruszyły się z półek, podawane z rąk do rąk, oglądane,

kartkowane! Biblioteka ożyła!!!

Cieszymy się, to znaczy że …. tęskniliście!

 

Odlatujemy!

Pakujemy walizki! Są ciężkie, bo zabieramy … szeleszczące, pachnące

drukiem, lekkie, ciężkie, nowe, ale także te starsze,

grube i cieniutkie … KSIĄŻKI!

Bez książek nie wyobrażamy sobie wakacyjnego relaksu!

Pozdrawiamy Was serdecznie i … czekamy na Was!

Witaj Przygodo!

 

Dzień Zwierzaka

W naszej szkole odbył się Dzień Zwierzaka! My, Sowy również

świętowałyśmy! Przed budynkiem – gwar i ruch! To uczniowie

wraz ze swoimi pupilkami – kotkami, pieskami, świnkami morskimi,

chomikami oraz… wężem!!! Zapoznałyśmy się z panią Chomikową

o wdzięcznym imieniu Gienia! A kot Muza nawet nas odwiedził

w czytelni! Ze swoją panią – Amelką – grzecznie czekał na odbiór!

To było naprawdę udany dzień!

 

Wizyta Stefana

Znacie Stefana? To żaba Julki z 3b, a raczej żab, czy żabON!

Kiedyś nawet prezentował się w szkolnej gazetce “TUZINEK”!

Otóż wczoraj… Stefan odwiedził bibliotekę. Przyniosła go Julka.

Kiedy wyszła z koleżankami na obiad, Stefan od razu znalazł sobie

wygodne miejsce i grzecznie czekał.

Spójrzcie gdzie!

Wśród książek!

Wpadł też na herbatkę do naszego domku. Dzieci

siedziały spokojnie w czytelni, a my mieliśmy czas,

żeby porozmawiać o wakacyjnych planach.

Lubimy takie odwiedziny!

Zapraszamy!

 

Moda!

Lubicie czytać? Alicja z Krainy Książek wie coś o tym!

Wczoraj tak się zaczytała, że … musiała odbyć przymusowy

dość długi spacer do domu! Przejechała aż dwa przystanki

dalej autobusem-czytelnią! Zaczytała się! O światowej modzie!

Dziewczyny wiedzą o czym mówię!

My dopiero tutaj, w bibliotece poznałyśmy, co to mody ubiór!

Był czas, że wciąż ktoś projektował dla nas ubrania!

      

Alicja po wczorajszej lekturze coś wspomniała o płaszczach

dla nas, a może nawet … kapeluszach na lato?

Chciałybyśmy bardzo mieć coś takiego! I najważniejsze,

żeby było w nasz ulubiony motyw: LITERKI!

 

Portrety

To był dobry tydzień – Tydzień Bibliotek. My, Sowy brałyśmy

czynny udział w wydarzeniach, które miały miejsce w szkolnej

bibliotece: asystowałyśmy przy zadawaniu zagadek, łamańcach

językowych, wycinałyśmy naklejki, poznawałyśmy wyrazy,

których używają Ślązacy! Wiecie jak brzmi słowo SOWA

w gwarze śląskiej? OJLA!

Pozowałyśmy do portretów, które czytelnicy tworzyli.

Popatrzcie, jaka wystawa powstała!

Byłyśmy również częścią kompozycji o tytule “Martwa

natura z książką”. Nie mogło nas w takiej chwili zabraknąć!

Kochamy książki!!! Dlatego nie trzeba było nas długo namawiać

do pozowania! Książki i sowy to świetne połączenie!

Zwłaszcza w bibliotece!

Frunęłyśmy przez czytelnię na rękach czytelników,

przysiadałyśmy to tu, to tam…

Oto migawki z sesji zdjęciowej.

  

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

MIGAWKA – 1) urządzenie w aparacie fotograficzym umożliwiające naświetlenie

materiału światłoczułego, migawka otwiera się – materiał się naświetla, a potem

migawka się zamyka! Czasy otwarcia migawki mogą być różne, zależne

od warunków – krótko będzie otwarta kiedy zdjęcie będzie robione

na zewnątrz w słoneczny dzień, dłużej np. podczas robienia zdjęcia nocą! 

2) (często słowo używane w liczbie mnogiej czyli MIGAWKI) krótki reportaż

dziennikarski lub radiowy na temat aktulany; krótka seria zdjęć filmowych.

To właśnie w tym znaczeniu użyłyśmy słowa MIGAWKI. Nie pokazujemy

wszystkich zdjęć z sesji, tylko kilka, migamy nimi 🙂 dajemy znać,

że takie zdarzenie miało miejsce! Ukazujemy fragmenty, wycinki.

 

Nowa  Sowa

Kto często odwiedza czytelnię, ten pewnie już zauważył

nowego gościa! To mała, śliczna sówka! Czytelniczki z klasy

3c nadały jej imię: PLAMKA.

Nasz gość świetnie pasuje do naszej Krainy, bo …

kocha książki! Ze skrzydeł prawie nie wypuszcza

czterech opasłych ksiąg oprawionych w skórę.

To jej ulubione!

Jak wygląda Plamka?

Hm… nie miałyśmy aparatu pod ręką… pod skrzydłem raczej,

ale Plamka znalazła rozwiązanie!

Powiedziała: – To nie problem!

Następnie uchyliła pokrywę skanera i weszła do środka!

Załączamy zatem fotkę-skan naszej nowej Koleżanki!

Pozdrawiamy Was!

My!

Sowy

Trzy!

 

Spotkanie

W środę 17 kwietnia było dużo zamieszania! Pozytywnego!

Oczekiwałyśmy przybycia pisarki, pani Agi Szczepańskiej.

To w związku z tym spotkaniem – było wiele przygotowań.

Białe, przestrzenne literki Alicja przyszywała do tkaniny,

a my jej towarzyszyłyśmy  trzymając białą nić oraz nożyczki.

Spotkanie zostało zorganizowane w sali gimnastycznej,

więc wyfrunęłyśmy z czytelni i mogłyśmy wreszcie

rozprostować skrzydła!

Byłyśmy zadowolone z zaproszenia i z uwagą

słuchałyśmy pisarki oraz uczniów – czytelników.

Kochamy książki, a pisarzy jeszcze bardziej!

Zima?

Wszystko się zmieniło! Z naszych okien

widać tylko niepokojącą biel… Jest o tyle niepokojąca,

że… powinna być zieleń! Zieleń soczysta, piękna, świeża

i pachnąca!

A tu tylko biel, a z każdą chwilą jest jej coraz więcej!

Sypią chmurki białymi płatkami pokrywając plac zabaw,

ławki i boisko.

Śnieg jednak może być miłą niespodzianką i pozwala

przedłużyć sezon zimowy! Zobaczcie jak spędziłyśmy

Wielkanoc! Dokładnie tak, jak ferie zimowe!

Niech żyją narty i snowboard!!!

 

Wyjazdy sprzyjają również zawieraniu znajomości.

Oto nasz kolega! To bałwanek, a na imię ma Śniegus.

 

Wieści

Co u Was słychać?

My wyglądamy już wiosny! Jest to o tyle

łatwiejsze, że mieszkamy w czytelni! Tutaj jest

jaśniej i są większe okna niż w części bibliotecznej.

Na boisku coraz częściej są dzieci i wesoło się bawią.

Czujemy nadchodzącą wiosnę, z naszych okien świetnie

to widać!

Jest wielu Czytelników, którzy zaglądają

do nas, czasem coś przestawią, ułożą książki

na naszych miniaturowych półeczkach, poprawią

 przekrzywiony obrazek, zagadną miło…

Od grudnia zajmujemy przecież zgrabne M1 – czyli

mieszkanie jednopokojowe, wygodne i przytulne.

Dużo czytamy, głównie encyklopedie, bo to one są

tutaj najbliżej!

Ewelina często ogląda albumy o sztuce. Ja, Sowa Mądra

Głowa pomagałam Alicji wyszukiwać informacje dotyczące

miasta stołecznego Warszawy. Dnia 11 marca – rusza konkurs

dla uczniów klas starszych. Alicja układała pytania do tego

konkursu, a ja dzielnie jej podpowiadałam. Dobrze mieć

taką sowę za przyjaciółkę! 😉

Pamiętamy, że obiecałyśmy zdjęcia z ferii. Będą wkrótce.

Ciekawe jesteśmy Waszej reakcji!

Pozdrawiamy serdecznie!

 

 

Ferie

Wszyscy gotowi? Można zaczynać?

Ferie… to najpiękniejsze słowo świata…

Tak było rok temu! Spójrzcie na to zdjęcie.

Kto wie, jakie przygody czekają nas w te ferie!

Obiecujemy opublikować tutaj zdjęcia… Oczywiście

prześlemy je także na adres e-mailowy biblioteki,

bo tam tworzymy “Internetowy Pamiętnik Zimowy”!

biblioteka12sp@interia.pl

Prześlijcie swoje fotki i wrażenia!

 

Choinka

Jesteście pewnie ciekawi, Drodzy Czytelnicy – jak spędziłyśmy święta?

Nie ma lepszej ilustracji tego pięknego czasu, jak fotografia!

Na zajęciach Koła Bibliotecznego dzieci stworzyły dla nas

takie piękne mieszkanie! Popatrzcie dobrze ile to pracy!

Malowane ściany, wystrojona choinka,a pod nią prezenty – duże i małe!

Zwróćcie uwagę na kwiaty w oknach i wzorzyste zasłonki.

Stół nakryty białym obrusem zastawiony potrawami.

A dywan? W kolorze słońca! Na półkach książki, czasopisma,

kuferek, radio, a także laptop. Z komputera korzystamy

od dłuższego czasu – dzięki temu, możecie czytać te słowa,

a więc naszego bloga!

 

W fabryce śniegu

W fabryce śniegu,

Za chmurami,

Mnóstwo roboty jest przed Świętami.

Bez przerwy

Z dołu

Dzwoni Ziemia

I zgłasza nowe zamówienia.

– Tu mówi Kraków!

– Tu mówi Brzeg!

– Przyślijcie nam na Święta śnieg!

Święta bez śniegu smutne są przecież…

– Ile wam przysłać?

– Ile możecie.

– Halo, halo, tu Zakopane! Co tam się dzieje?

Co za bałagan? Mieliście śnieg dostarczyć nad ranem,

A już jest wieczór i wciąż nie pada!

Przyślijcie dużą partię koniecznie,

W górach bez śniegu nie jest świątecznie!

(…)                                          L. J. Kern

Śniegu życzymy Wam, Drodzy Czytelnicy! Dużo białego puchu!

Z którego można czerpać wiele radości: jeździć na nartach,

sankach, rzucać się śnieżkami i rzeźbić całe tłumy bałwanków!

A potem ogrzać się przy kolorowej choince zajadając ze

smakiem barszczyk z uszkami.

Do zobaczenia!

                           Wasze SOWY

 

Prezenty

Biblioteka także otrzymała prezenty. Duże pudło

pełne niespodzianek! Aby poczuć dobrze mikołajkową

atmosferę – wzięłyśmy się do pracy. Wiązałyśmy

kokardy na każdym pięknym darze.

Nie było łatwo! Wstążka plątała się,

a my – Sowy, traciłyśmy równowagę! Machałyśmy

skrzydłami – to pomagało! Było z tego powodu

trochę zamieszania, ale i dużo śmiechu.

Zrozumiecie naszą sytuację, kiedy spróbujecie

zawiązać wstążkę na kokardkę – tylko przy

użyciu stóp!

Udało się! Człowiek, przepraszam… nawet

Sowy uczą się całe życie!

 

Skrzydlate Bractwo

Ale ich było! Co za ilość! A jaka wrzawa!

Odwiedziły nas dobre anioły. Ponad setka ich była!

Złocone, srebrne,a wszystkie skrzydlate –

jak my,Sowy! Porozmawiałyśmy z nimi na temat

trudów latania, o niebezpieczeństwach, kiedy

skrzydła zmęczone, a usiąść nie ma gdzie!

O tramwajach dzwoniących, szybkich autobusach,

czerwonym świetle na pasach i wysokich budynkach,

których szklane ściany lśnią jak lustra! Oj!

Trzeba uważać na głowę!

Zaśpiewały kolędy i odleciały… Święta to

pracowity czas dla dobrych aniołów.

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

 

Wrzawa – hałas, powstały z wielu głosów, wielu dźwięków

naraz, zgiełk, gwar. 

 

Zabawa w teatr

Lubicie jesienną porę? A pierwszy śnieg – puszysty

i biały? Wiemy, że tak! Na boisku, które widzimy

z okien biblioteki – można zauważyć Waszą radość!

Dzień jednak jest krótszy, szybko zapada zmrok,

czy to też lubicie?

My, Sowy – dobrze się czujemy w ciemnościach, choć

przyznać musimy – trudniej się czyta!

W pewne mroczne popołudnie dziewczynki z klasy 3b

spędziły w bibliotece – fotografując małą Sowę

i jej jeszcze mniejszą turkusową koleżankę.

Scena była oświetlona latarką, a nasze latające

przyjaciółki mogły się poczuć jak w teatrze,

na scenie!

W bibliotece coraz więcej Sów! Przyjdź! Zobacz!

 

Wystawa

Jestem Sowa Mądra Głowąa i mieszkam w bibliotece,

w otoczeniu książek i … pięknych prac plastycznych.

Czuję się teraz, jakbym mieszkała w galerii sztuki!

Konkurs, który ogłosiła Alicja z Krainy Książek

został zakończony! Nagrody wręczone! Wystawa

zorganiozwana! Wszystkie prace świetnie prezentują

się w czytelni i są oglądane przez Twórców, ich kolegów

i koleżanki, także Czytelników.

Atmosfera pokonkursowa jest wyjątkowa!

Wyobraźcie sobie, że prac wciąż przybywa, chociaż

konkurs się zakończył! Jak to możliwe?

Czytelnicy wciąż tworzą prace z Sowami! W ten sposób

wystawa staje się bogatsza o nowe prace!

Najważniejsze, że jest ochota do malowania!

A ja razem z moją koleżanką Eweliną możemy

podejrzeć, jak inni wyobrażają sobie nas, czyli

Sowy i naszą piękną literacką krainę!

Zapraszamy na wystawę!

Nagrody

Siedziałyśmy jak zawsze na biurku i przyglądałyśmy się

wydarzeniom. Czytelnia, miejsce spokojne z zasady,

zaczęło wypełniać się pracami plastycznymi. Było ich

bardzo dużo! Tak dużo, że stoliki wyglądały jak przykryte

wielkim artystycznym obrusem! Bardzo nam się podobał

ten obrus, bo miał mnóstwo motywów leśnych, książkowych

i sowich!

Komisja długo zastanawiała się i dyskutowała o każdej pracy.

Zapadła decyzja: trzy równorzędne nagrody i sześć wyróżnień.

Zaczęłyśmy przygotowywać nagrody. Pomagałyśmy w drukowaniu

dyplomów! Było ich bardzo dużo! Zajęło nam to sporo czasu,

ale radość była wielka! Tyle osób lubi malować!!!

Potem wybierałyśmy książki na nagrody, a także pakowałyśmy

kubeczki z logo konkursu pełne pysznych cukierków.

Wszystkie niespodzianki zostały wręczone na akademii.

Jeszcze tylko przygotować wystawę…

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

 

Motyw – to słowo ma wiele znaczeń. W sztukach plastycznych

to element kompozycyjny, na przykład: motyw roślinny,

zwierzęcy, geometryczny. Wasze prace były z motywem

zwierzęcym, bo występowała na nich SOWA!

Logo – znak graficzny firmy, instytucji, wydarzenia kulturalnego.

Na przykład graficzny znak naszej szkoły 

to właśnie jest logo!

 

Konkurs

Ucieszyłam się dzisiaj bardzo!

Biblioteka szkolna ogłosiła dziś, 15.10.2012 r. konkurs

plastyczny dla młodszych uczniów z klas 0-3.

A temat – jak dla mnie, Sowy – fascynujący!

Prace mają przedstawiać “Sowę w Krainie Książek”.

Zobaczę wreszcie, jak inni postrzegają mnie, jak wyobrażają

sobie Krainę, w której żyję.

Nie jest to las, jak w przypadku innych sów!

W mojej krainie najwięcej jest – nie drzew, a … książek!

Uwielbiam czytać, przeglądać, studiować, zgłębiać ich treść,

przeżywać przygody z bohaterami lub uczyć się po prostu.

Pokażcie, jak wyobrażacie sobie Krainę Książek!

Z niecierpliwością czekam na Wasze prace!

Szczegóły dotyczące prac konkursowych znajdziecie w zakładce

“Co słychać?” i oczywiście … w bibliotece szkolnej!


Literackie ubiory

Młode, zdolne, obiecujące projektantki mody przygotowały

dla nas ubiory!

Ewelina wystąpiła w zabawnym stroju, którego czapka to

wycięte ze starego czasopisma zdjęcie … SOWY!

Z daleka można pomyśleć, że Ewelinie od ciągłego studiowania

encyklopedii wyrosła druga głowa! 🙂

A może do biblioteki zawitała kolejna sowa – i teraz jesteśmy

tutaj w trójkę?

Autorką tego projektu pełnego humoru jest Marysia z klasy 3b.

Dla mnie, Sowy Mądrej Głowy – ubiór literacki stworzyła

Julia, która chodzi do klasy z Marysią. Płaszcz i czapka

ozdobiony kolorowymi literkami świetnie prezentuje się na

tle książek.

Do zdjęć, które zrobiła z fotograficznym zacięciem Marysia –

wybrałyśmy opowiadania, których akcja dzieje się w lesie

i mają ilustracje pełne pięknych drzew i leśnych zwierząt,

naszych przyjaciół!

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

 

Zacięcie – to słowo ma wiele znaczeń, tutaj chodzi o

“wrodzone zamiłowanie i talent do czegoś”!

 

 

WRZESIEŃ

Wróciłyśmy! Tak jak Wy, Drodzy Czytelnicy – pełne wrażeń,

przeżyć i nowych znajomości! Jednak my,Sowy – nie opalałyśmy

się, ani nie kąpałyśmy w morzu. Wakacje to wspaniała rzecz!

Zwiedziłyśmy mnóstwo ciekawych miejsc, a krajów tyle, że

nie sposób wymienić wszystkie. Tylko trochę nam było ciężko…

Dlaczego?

Ja, Sowa Mądra Głowa i moja przyjaciółka Ewelina – na co dzień

mieszkamy w szkolnej bibliotece, czyli jesteśmy

SOWAMI BIBLIOTECZNYMI. Sowami, które KOCHAJĄ KSIĄŻKI!

Wyobrażacie sobie, żebyśmy ot,tak – poleciały na wakacje

bez lektury? Bez książek, które uwielbiamy? Ja, Sowa Mądra

Głowa uwielbiam mapy i atlasy. Lubię przysiąść na gałęzi

rozłożystego drzewa i patrzeć – ile drogi już przebyłam,

ile kilometrów jeszcze przede mną.

Ewelina uwielbia czytać o roślinach i zwierzętach, szczególnie

tych rzadkich, chronionych lub egzotycznych.

A słowniki? Rozmówki, przewodniki po obcych krajach!

A powieść lub baśń na długi wieczór?

Bez książek ani rusz!

Wróciłyśmy i możemy czytać – wczesnym rankiem, w słoneczne

południe, długi wieczór, aż do nocy! Niech Was to nie dziwi –

Sowy są przecież ptakami aktywnymi w nocy!

Wrzesień, i znowu jesteśmy wśród Czytelników!

A to lubimy najbardziej!

 

W BARWACH LASU

Wakacje zaplanowane? Ja, Sowa Mądra Głowa i moja koleżanka

Ewelina – wyskoczyłyśmy na krótki urlop do lasu. Jesteśmy sowami

i trochę tęsknimy za naturą. Wybrałyśmy się do lasu, ale nie był

to zwyczajny las – to las Sherwood!

Kto pamięta z jakim bohaterem książkowym i filmowym związany

jest ten słynny las?

Do tak znanego lasu nie mogłyśmy lecieć nieprzygotowane!

Dlatego zajęły się nami młode zdolne projektantki  mody- Dagna i Marysia

z klasy 2b. Przygotowały dla nas odpowiednie stroje w barwach lasu.

Kolorowy papier, nożyczki, klej i oto jak pięknie można wyglądać!

Od Justyny z klasy 5b dostałyśmy okulary przeciwsłoneczne

i płaszcz przeciwdeszczowy – nieodzowne elementy na eskapady

urlopowe!

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

 

Nieodzowny – taki, bez którego nie można się obyć,

bardzo potrzebny.

Eskapady – wyprawy, często ryzykowne. 

 

 

PODRÓŻE

Podróże to temat wakacyjny!Natalia i Agnieszka

z klasy 2a, Kalina z 2b oraz Klara z 3b – ubrały

mnie i Ewelinę w bibułkowe kreacje! Potem ustawiły wśród

bibliotecznych “palm”. Obok nawet był wulkan “ETNA”

i nic nie szkodzi, że tylko na okładce podróżniczego

czasopisma. Bo podróże mogą być małe i … DUŻE!

Małe to te, na przykład… każdego ranka z domu do szkoły…

chociaż dla mrówki taka odległość  to odległość KOSMICZNA!

To dobre słowo! Kosmos po prostu!

Duże podróże przed nami! Już coraz bliżej lipiec i sierpień.

Wakacje! Ja też zastanawiam się, gdzie pojechać!

Tyle osób mnie zaprosiło… Stumilowy Las, Kraina Czarów,

Bullerbyn – co wybrać? Rozkładamy mapę, zamykamy oczy i …

losujemy!

Ale o tym cicho-sza!

Jeszcze rok szkolny trwa!

 

Poznajcie Sabinę!

Ja i Ewelina – ponownie dostałyśmy się w ręce młodych –

zdolnych. Konrad, Kuba i Eryk z klasy 1B zrobili dla nas

gustowne czapeczki. Dla mnie różową z żabą origami, a dla

Eweliny – niebieską. Mój różowy płaszcz dekorowany jest

literami wyciętymi z gazety, a gustowne okulary dopełniają

całości. Do zdjęcia pozuje z nami “Ludek Biblioteczny”,

jak go nazywają dziewczynki z 2B. Ludek to … SABINA!

Tak nazwały Ludka autorki – Pola z klasy 2B z koleżankami

oraz Zuzia z klasy 4b. Sabina została narysowana któregoś

zimowego popołudnia, kiedy za oknem było pochmurno i zimno.

Z tego powodu Sabina została wyposażona w pasiasty sweterek

i ciepły szalik. Od tamtej pory siedziała cicho w kąciku,

pewnie coś czytała… i nikt jej nie powiedział, że zima minęła,

że już dawno wiosna się zieleni!

Słońce wyraźnie poprawiło jej humor i dodało uroku znacząc

uśmiechniętą twarz pierwszymi piegami.

 

Odwiedziny

Kilka dni temu odwiedziła mnie koleżanka Sowa o wdzięcznym

imieniu Ewelina. Przyfrunęła w ramionach Marysi z klasy 2b.

Odwiedziła salę, w której na co dzień klasa 2b ma zajęcia

z panią Ulą, poznała koleżanki i kolegów Marysi. Była też

w świetlicy i – oczywiście – w bibliotece!

Nie wyobrażam sobie, żeby mnie nie dowiedziła!

Co lepsze! Ewelina została w bibliotece, ze mną…

Nie wiem czy na kilka dni, czy na zawsze. Kiedy ją o to

pytam – uśmiecha się zagadkowo.

Spędzamy razem mnóstwo czasu. Czytamy książki, rozmawiamy

z bohaterami książęk, bywamy w Stumilowym Lesie,

w Krainie Czarów. Buszujemy wśród encyklopedii i słowników,

poznajemy nowe wyrażenia i trudne słowa np. kontrast,

ornament, numizmat.

Razem jest nam wesoło! Marysia odwiedza nas z koleżankami.

Co za odmiana w moim życiu – kolejna i pozytywna!

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

 

Kontrast – duża różnica między dwoma przemiotami, zjawiskami

np. biały-czarny, ciemny-jasny, duży-mały.

Ornament – motyw zdobniczy, grupa motywów, stosowanych

w architekturze i rzemiośle artystycznym, np. powtarzalny

wzór o rytmie liść szyszka liść szyszka.

Numizmat – dawna moneta, medal – które mają wartość zabytkową. 

 

 

Na ludowo!

Bardzo lubię sztukę ludową! Te wszystkie wycinanki,

malowanie na szkle, hafty, pisanki, barwne stroje

i sprzęty domowe. I chaty drewniane! Jeszcze takie

można spotkać, ale niestety coraz rzadziej!

Aby uchronić je przed całkowitym zaniedbaniem i zniszczeniem

przenosi się takie chaty (tak, tak!) do muzeum na wolnym

powietrzu. Tworzy się całą wieś – z kościołem, młynem, szkołą,

wiatrakami, ulami, spichlerzami i chatami! Takie muzeum

to SKANSEN!

17 marca, w Dniu Prezentacji Szkoły dzielnie towarzyszyłam

Alicji w zadawaniu zagadek i tworzeniu … ulubionych

ludowych kwiatów. Trochę papieru kolorowego, nożyczki i klej.

Tylko tyle potrzeba, żeby wyczarować piękne ludowe kwiaty!

I właśnie w takim stylu udekorowana jest czytelnia.

Do zdjęcia zapozowałam w chuście z Zakopanego na tle

ulubionego motywu.

 

Pozdrowienia z Sowiego Lasu

Czy dostaliście walnetynkowe kartki?

Siedziałam właśnie nad książką Zdzisława Nowaka “Jak Boruta

zakochał się w karczmarzowej córce”… kiedy do biblioteki

wpadła Marysia z 2b i … wręczyła mi kartkę!

Był luty, dokładnie 14 lutego, wtorek.

Ucieszyłam się, że w dobie komputerów – ktoś do mnie napisał

w tradycyjnej formie – piórem na papierze!

Domyślacie się pewnie co to było. Ja – wtedy – nie miałam

zielonego pojęcia!

A to była WALENTYNKA dla mnie!

Sowy z Sowiego Lasu czytały mój blog i koniecznie chciały

mnie pozdrowić! I wysłały kartkę!

Kochane Sowy z Sowiego Lasu – ja też Was pozdrawiam!

P.S. Nie podałyście dokładnego adresu, więc ja – nie mogę Wam

wysłać kartki. Napiszcie jeszcze raz!

 

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

 

 

Nie mieć zielonego pojęcia – nie wiedzieć nic o czymś, nie orientować

się w czymś np. “Nie mam zielonego pojęcia gdzie znajduje się Sowi Las”. 

 

Światowy Dzień Mokradeł

Jeszcze we mnie mnóstwo wspomnień z białego szaleństwa!

Wiecie, co mam na myśli? Zjazdy na nartach po białym puchu,

bitwy śniegowe, po których wszyscy są cali biali…

i lepienie białego Bałwanka! Wciąż biel, biel i biel…

Nagle ZIELEŃ!

Zielone roślinki rosnące nad brzegiem mokradeł! A tam mnóstwo

zielonych, małych, dużych, plamistych i wesołych żabek!

Wyobrażacie to sobie?

2 lutego w naszej siedzibie świętowaliśmy Światowy Dzień Mokradeł.

Ja – ubrana przez Zuzię z 4b – w czapce z żabą i żabim medalem!

Odwiedziło nas mnóstwo żab i żabek. Co chwila było ich więcej

i więcej! Jedny wychodziły z ołówków i kredek, prowadzonych

małymi rączkami po papierze. Inne? Kilka zagięć i zgięć – i już

powstawała żaba! Skacząca żaba! Ależ to było święto!

Ile poznałam nowych znajomych!

W tym dniu odwiedziła nas także drewniana żaba Hanka. Nigdy nie była

w bibliotece i bardzo ją wszystko dziwiło.

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

 

Siedziba – miejsce, budynek, w którym działa firma lub instytucja.

Moją siedzibą jest … biblioteka szkolna!

 

 

Ferie, ferie i … po feriach

 

Oto ja! Sowa Mądra Głowa! Taką pamiątkę przywiozłam z ferii!

Pożyczone narty, szalik wydziergany na drutach i dobry humor!

I … jaaaaazzzzzdaaaaa – z górki na pazurki!

To dobre określenie w moim przypadku!

Sama jestem zaskoczona swoją sowią odwagą! Dotychczas

tylko czytałam o sportach zimowych, studiowałam atlasy

z wieczną zmarzliną i grzałam się przy ciepłym kaloryferze.

A tu taka zmiana! I powiem Wam, że … już myślę o kolejnych

podróżach – tak mi się spodobało!

 

Czas relaksu

Kochani! Ferie! A więc to o czym marzyliście!

Nadszedł CZAS RELAKSU! Zatem … NAPRZÓD! 

Teraz możecie nadrobić wszystkie zaległości!

Oj, tak… bez komputera po prostu się nie da!

Rozumiem, sama zaczynam się wciągać w prowadzenie bloga,

oglądam strony innych bibliotek, poznaję zakątki świata

oglądając wspaniałe zdjęcia tropikalnych lasów ale…

nie rezygnuję z książek!  Polecam czytanie na ferie!

Ale nie tylko!

Zbudujcie igloo  z młodszym rodzeństwem i kolegami!

 Gry? Świetnie! Te planszowe też mogą być ekscytujące!

Na dywanie, pogryzając paluszki słone lub z sezamem!

W ciepłych skarpetach! Prawdziwy relaks! W tle muzyka?
Bardzo dobrze, to wieczorem. A od rana proponuję

narty, sanki, bitwy na śnieżki, kuligi, łyżwy i lepienie bałwana!

 

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

 

Kulig – rodzaj zabawy na śniegu. Zaprzęg konny lub samochód ciągnie

sznur sanek, jedne za drugimi. Ale to musi być zabawa! Pamiętajcie

o zasadach bezpieczeństwa!

 

Sylwestrowy Bal

Dawno mnie nie było? Świętowałam! Organizowałam Bal Sylwestrowy

w bibliotece szkolnej. Ileż to zajęć, ważnych telefonów, spotkań

i rozmów. Musiałam pukać w grzbiet każdej książki i osobiście

zapraszać na 31 grudnia: Księcia i Żebraka, Robin Hooda, Króla

Lwa, Detektywa Konopkę, Kubę i Bubę, Mikołajka z kolegami,

Małą Syrenkę, Kota w Butach i Kopciuszka,

Koszmarnego Karolka i cudownego, grzecznego Damianka.

Tego, co obcy był, Karolcię, Stasia i Nel oraz Filonka Bezogonka!

Poszłam też do Królowej Śniegu – przyjęła mnie chłodno i powiedziała,

że może przyjdzie…

Robinson Kruzoe napisał list, że w tym roku nie uda mu się

wyrwać z wyspy, ale obiecał pojawić się za rok.

Przed północą wszystkie książki wyskoczyły z półek, otworzyły się,

a z nich wyskoczyli bohaterowie! Kataryniarz grał, a kolorowy

tłum postaci tańczył i śpiewał! Zaczął padać srebrny śnieg!

Na balu tańczył również Kopciuszek ze swym Księciem!

Stoły uginały się od pyszności, które zorganizował przedsiębiorczy

Kot w Butach. Spójrzcie na zdjęcie!

Tym razem wystąpiłam w kreacji projektu Marysi i Dagny z 2b.

 

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

 

Przedsiębiorczy – chętny do podejmowania działań, umiejący

pomyślnie załatwiać sprawy! Taki właśnie był Kot w Butach!

 

Wesołych Świąt

Zbliżają się Święta! Tyle Czytelników wciąż mówiło z tęsknotą

w głosie o choince, piernikach, prezentach i wigilii!

Niektórzy wypożyczyli książki, które polecałam m.in: przepisy

na pyszne ciasta, opowieści wigilijne czy święteczny czas

w Bullerbyn! Gustowny strój to projekt Zuzi z 4b!

Bardzo twarzowy i elegancki! Spójrzcie na zdjęcie!

Wesołych Świąt!

Uczymy się francuskiego, a więc … Joyeux Noël et Bonne Année!

Boas Festas e um feliz Ano Novo! Czy wiecie w jakim

to języku? To język wielkiego podróżnika Vasco da Gamy!

Sprawdźcie w encyklopedii z jakiego kraju pochodził!

 

Andrzejkowo

Znowu czas na zmianę ubioru i nastroju! Andrzejki!

Zostałam zaproszona na bal! O strój zadbała Ola “Melon”

z klasy 4b i zorganizowała pokaz mody.

Wspaniała etola w kolorze białym i wachlarz…z banknotów!

Powiem Wam, że to reklama jakiegoś banku i banknoty

absolutnie nie są prawdziwe! Alicja nie była zadowolona

z mojego wachlarza, w końcu mieszkam w Krainie Książek,

a nie w Krainie Finansowych Powodzeń.

Jednak zdarzyło się coś, co Alicję przekonało do mojego

wachlarza. Co? A raczej … Kto?

Czytelnicy! To właśnie ci, z młodszych klas chcieli koniecznie

wiedzieć ile mam banknotów. Uczyli się liczyć “setkami”, dlatego

wciąż padały pytania:

– Proszę pani, a co jest po “dziewięćset”?

– Proszę pani, tysiąc sto czy tysiąc dziesięć?

I tak modny strój zachęcił do nauki młodych matematyków!

 

 

Sowa modna?

Pod koniec października Zuzia z 4b, która interesuje

się modą, lubi szyć i pięknie rysuje – zapytała Alicję

z Krainy Książek – czy mogłaby mnie ubrać!?

Ależ ja jestem ubrana! W pelerynę z własnych piór!

Jednak Zuzi chodziło o przebranie mnie na zabawę z okazji

Hallowen. Alicja zgodziła się. Tego jeszcze nie było!

Co powiedziałyby inne Sowy na to?

I oto ja!

Zuzia przyszła, wyjęła z torebki różne przedmioty

i tak zaczęła się …moja zewnętrzna przemiana.

Kolorowa suknia ze złotym brokatem, na głowie opaska

z czerwonym kwiatem. I piękne liliowe korale!

Ja skromna, przykurzona sowa – nagle … jak księżniczka!

Czy to ja wyszłam z książeczki z bajkami?

Czy to sen czy jawa?

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

 

Jawa – stan odmienny od snu, stan świadomego

reagowania na bodźce zewnętrzne.

 

Sowa modna?

Pewnego dnia zauważyłam, że Alicja z Krainy Książek

przygotowuje zagadki, wycina jesienne zakładki, patrzy

co chwila na zegarek, jakby… na kogoś czekała…

I rzeczywiście. Puk – puk!- ktoś zapukał do drzwi.

To pierwszaki!

– Dzieeeeeeeeń Dooooobryyyyyyyyy!

Usiadły grzecznie, świetnie orientowały się

jak należy się zachować w bibliotece.

Każde dziecko  podchodziło do biurka

i głaskało mnie po piórkach!

Ależ mi sie zrymowało! Kiedy jedni wybierali

książki – inni rysowali w tym czasie mój portret!

Ileż powstało pięknych rysunków! Jakie te dzieci zdolne

i spostrzegawcze! Wszystkie dzieła zostały wyeksponowane

na drzwiach czytelni, które Alicja szumnie nazywa 

galerią “Otwarte Drzwi”.

 

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

 

Eksponować – wystawiać na pokaz.

 

Szumny – bogaty, pompatyczny, przesadny.

 

 

Jak to będzie?

Z wysokości regału spoglądałam w dół. Co też będzie się

działo? Przez ostatni czas nie wypuszczałam książek z rąk,

no dobrze – uściślijmy to – nie wypuszczałam książek ze

skrzydeł! – Przecież jestem ptakiem.

Pochłaniałam rzędy liter, studiowałam słowniki, atlasy

geograficzne. Potrafię odróżnić “kolektor” od “korektora”

i wiem kiedy napisać “może”, a kiedy “morze”.

Alicja zrobiła przemeblowanie. Otworzyła szeroko drzwi,

które oddzielały bibliotekę od czytelni. Przesunęła biurko,

uprzątnęła papiery i … zaprosiła mnie szerokim gestem.

Sfrunęłam i przysiadłam nieśmiało na biurku. Bardzo

blisko Czytelników, tych Małych i Dużych.

Jak to będzie?

 

Sowa Mądra Głowa

Przedstawię się! Tak, jestem Sowa Mądra Głowa

i mieszkam w bibliotece szkolnej. Ktoś, kogo

imienia niestety nie znam – wyrzeźbił mnie misternie

w drewnie. Oddał układ piór i szczegóły nóżek.

Dodał książki – z którym się nie rozstaję!

Dotychczas siedziałam wysoko, prawie pod sufitem

i tylko czytałam! Na początku września pojawiła się

Alicja i powiedziała, że książki nie są najważniejsze!

– A co? – zapytałam.

– A kto? – poprawiła mnie – Czytelnicy!

 

 

Nie wiesz, co to znaczy?

Sowa wytłumaczy!

 

Misterny – składający się z wielu drobnych, precyzyjnie

wykonanych elementów, obmyślany w każdym szczególe.