Śladami Marszałka

SPACER ŚLADAMI  MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

 

          Dnia 13 listopada uczniowie oddziału 7a z wychowawcą Elżbietą Bechler wybrali się na spacer edukacyjny po Warszawie śladami marszałka Józefa Piłsudskiego dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W stolicy jest wiele miejsc związanych z autorem planu Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Dla Józefa Piłsudskiego, urodzonego w Zułowie na Wileńszczyźnie, najbliższym sercu miastem było Wilno. Jednak to  Warszawa, jako stolica odrodzonego w 1918r. państwa polskiego stała się jego domem i miejscem urzędowania, gdy pełnił najważniejszą funkcję – Naczelnika Państwa.

          Młodzież z lekcji historii dobrze pamiętała, że właśnie Józef Piłsudski przyczynił się do odzyskania przez Polskę w 1918r. niepodległości. Marszałek Polski zbudował Polskę jako państwo wolne i demokratyczne, podejmując kroki w kierunku jak najszybszego przekazania władzy wybranemu w powszechnych wyborach Sejmowi.      

        Uczniowie rozpoczęli spacer od  Krakowskiego Przedmieście. Właśnie do cukierni Hotelu Europejskiego Marszałek lubił przychodzić na lody ze swoimi córkami – Jadwigą i Wandą. Robił to, wymykając się swojej ochronie. Przechodząc obok Łazienkowskiej 3  przypomnieli sobie, że drużyna piłkarska Legii powstała w 1915. w Legionach Polskich założonych przez Piłsudskiego, który był miłośnikiem sportu. Z Jego  inicjatywy powstał też Centralny Instytut Wychowania Fizycznego w miejscu obecnego AWF przy ul. Marymonckiej 34. W Belwederze obmyślił plan Bitwy Warszawskiej. Klasycystyczny pałac  był oficjalną siedzibą Piłsudskiego w latach 1918 – 1922. Do Kamienicy Próchnickiej przy ulicy Koszykowej 70 Marszałek przeprowadził się z Belwederu z żoną Aleksandrą Szczerbińską i córkami. Na moście Poniatowskim spotkał się z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim w pierwszy dzień przewrotu majowego. 14 listopada 1920 r. podczas obchodzonego po zakończeniu wojny polsko- bolszewickiej Święta Niepodległości, Józef Piłsudski otrzymał na Placu Zamkowym buławę marszałkowską. 

          Wycieczka śladami marszałka Józefa Piłsudskiego wzbogaciła wiedzę uczniów na temat życia prywatnego tego niezwykłego człowieka. Z pewnością przyczyniła się do podniesienia kompetencji historycznych. Pogłębiła znajomość faktów z historii Warszawy.